08 HAZİRAN 2024 CUMARTESİ

 
Dr. Tahir Tamer Kumkale

tamer@kumkale.net

İYİ İNSANLARI SAYGI İLE SELAMLIYOR VE SEVGİ İLE KUCAKLIYORUM............

Ana Sayfa
Başlarken
Yazı Arşivi
Yazı Arama
Kitaplarım
Hakkımda


    Kitaplarımdan seçmeler...

Amazon'da kitaplarım


Orhan Pamuk vakası
Bu yazımı Facebook'ta beğenmek veya bir arkadaşınıza göndermek (tavsiye etmek) için:

Dünyanın bize hürmet göstermesini istiyorsak evvela bizim kendi benliğimize ve milliyetimize bu hürmeti hissen, fikren fiilen, bütün iş ve hareketlerimiz ile gösterelim; bilelim ki milli benliğini bulmayan milletler başka milletlerin avıdır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk (1923)

 20 Aralık 2005 Salı 

Bir İsviçre dergisiyle yaptığı röportajda, "Türkler 1 milyon Ermeni ve 30 bin Kürt'ü öldürdü" iftirasında bulunduğu için 3 yıla kadar hapsi istenen Orhan Pamuk, Şişli 2nci Asliye Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkarıldı. Mahkeme, davayı durdurup 7 Şubat'a erteledi.(GAZETELER)

Türk milletine katil diyen kendini bilmez bir gafil kişinin Müzakere Basını tarafından Türkiye aleyhtarı gösteriye döndürülen ve daha sonra ertelenen davasının ekrana yansıyan karelerinden Türk Milleti utanç duymuştur. Utancımız Avrupalının bizi ayıpladığından dolayı değildir.
Utanıyoruz. Çünkü; Milletini ve devletini hakir gören ve aşağılayan bir aydın (!) milli kahraman ilan edilmiştir..
Utanıyoruz. Çünkü; Devletine küfreden ve aşağılayan bir kişiye sahip çıkan küresel güçlerin bu necip millete yaptıkları hakarete karşı yetkililerimiz, sessiz kalmışlar ve gerekli dik duruşu göstermemişlerdir.
Utanıyoruz. Çünkü; Sıradan bir yazarken özel olarak yetiştirilip dünya kamuoyunun önünde Türk Milletini aşağılamak için yönlendirilen bir kendini bilmez kişiye yasalara göre suç olan fiilinden dolayı yargılanmasını küresel güçlerin ülkemize yönelik baskı vasıtası olarak kullanmasını önleyemedik.
Utanıyoruz. Çünkü; Dünyanın her yerinde kendi milletine küfretmek ve aşağılamak suç teşkil ederken "Türklüğe küfretmek"düşünce özgürlüğü olarak adlandırılmaktadır.
Utanıyoruz. Çünkü bizi bu hale düşüren ve bu derece aşağılanmamıza yol açan tam teslimiyetçi yöneticilerimizi biz kendimiz seçtik.
Ben bu konuda yorum yapmayacağım. Çünkü olaylar yoruma gerek olmayacak kadar açık. Ben konu ile ilgili olarak basına yansıyan bazı görüşleri aktarıp milletimizi içine düşürüldüğümüz vahim durum hakkında bir kere daha düşünmeye davet edeceğim..

*** Başbakan Recep Tayyip Erdoğan; Van olaylarında, medyasıyla, sivil toplum örgütleriyle yargı baskı altına alınıyorsa AB de şu anda bizim yargımızı baskı altına almaya çalışıyor. Bu yanlıştır. Eğer bir şeye katılmıyor ve protesto ediyorsanız düşüncelerinizle bunu yapabilirsiniz. Ama, bunu fiili bir eyleme dönüştürme hakkınız yok. Kaldı ki, burada bir yargı süreci vardır. Olay yargıdadır. Kalkıp adliye binasının içerisine kadar girip, adliye binasının içinde bu tür eylemlere girmek, dışarıda aynı tür eylemleri yapmak yanlıştır.

*** AB-Türkiye Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Joost Lagendijk; AB anlayışının yüreğinde, merkezinde düşünce ve ifade özgürlüğü vardır. Türkiye de şu anda müzakereler içinde. Biz, bu kadar açık bir vakada, Türkiye'de, ifade özgürlüğünün sınırlandırıldığı bir ülkede müzakereleri sürdüremeyiz.. Bu, sadece Orhan Pamuk sorunu değil. Dünkü izlenimden sonra; yeni Ceza Yasası'ndaki kötü şöhretli 301. madde, savcılar tarafından kötü amaçla kullanılıyor. Bunun ortadan kaldırılması lazım.''

*** AP Türkiye Raportörü Hollandalı Camiel Eurlings; Bu adil olmayan dava durmalı. Aksi halde Avrupa'yı unutun. Yazar Orhan Pamuk hakkında açılan dava Türkiye'nin imajı açısından kötü. Davanın durdulması bana 'hayal kırıklığı' yaşattı. Orhan Pamuk'un hapse girmesini isteyenler var. Pamuk'un ceza alması halinde Türkiye de cezalandırılacaktır.

*** Atatürk düşmanı olduğu bilinen Avrupa Parlamentosu'nun İngiliz üyesi Duff; Türkiye'nin Avrupa'ya katılması bu dava düşürülmezse mümkün olmaz..

*** Avrupa Sosyalist Parti üyesi Panagiotis Beglitis; Orhan Pamuk'a karşı açılmış dava, hepimize karşı açılmıştır. Bu, Avrupa mevzuatını uygulamadaki eksiklikleri gösteriyor. Türkiye kendi ikilemlerini, tezatlarını aşmalı. Türkiye'yi AB'de görmek istiyoruz.

*** AP Milletvekili Helfa Truepel; Bu bizim için bir dayanışmadır. Türkiye'ye gelerek Orhan Pamuk ve onun gibilere desteğimizi gösteriyoruz. Türkiye'nin gelişimi ve AB müzakereleri için bu dava çok önemli. İfade özgürlüğü dünyadaki en önemli sorunlardan biri.

*** AP Yeşiller Grubu'ndan Daniel Cohn-Bendit; Orhan Pamuk hakkında açılan dava bir hata. Bu dava ile Türkiye'deki demokrasi evrimini göreceğiz. İfade özgürlüğü sadece sizin gibi düşünenler için değil, herkes için geçerli. Bu tür davalara devam edilirse müzakerelerı farklı olacaktır. AB çok sabırlı, Türkiye'yi de bekler.

*** Avrupa Sol Birlik Grubu Feleknas Uca; Grup olarak Türkiye'nin AB üyeliğine destek veriyoruz. Aynı zamanda da Türkiye'yi eleştiriyoruz. Türkiye'de herkesin ifade özgürlüğü olmalı. Demokrasi için belirli adımlar atmalı. Özellikle de 301 ve 305.maddeler konusunda.

*** İngiliz Parlamenter Geofrey Van Orden; Bir parlamenter olarak kızgınlıktan çok üzüntü duyuyorum. Bu dava Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecini doğrudan etkileyecektir.

*** AP Milletvekili Cem Özdemir: Orhan Pamuk davası Türkiye'nin üyeliğine karşı çıkanlar tarafından istismar edilecek. Şişli Mahkemesi zamanını bu tür davalarda harcamamalı. ır.

*** Hrant Dink; Ülkem adına çok üzülüyorum. Şu gördüğünüz manzara, dış dünyanın ilgisi, siyasetçilerin buraya akın etmesi, Türkiye'deki demokrasiyi sorgulamaları çok utanç verici.

*** Gazeteci-Yazar Altemur Kılıç; Orhan Pamuk'un, büyük bir yazar ve romancı olarak Türkiye'ye hakaret etmeye hakkı olduğuna inanmıyorum. Hak ettiği cezayı görmelidir.

*** Adalet Bakanı Cemil Çiçek; Bunu bu hale basın getirdi. Önce 'Vatanı Sattı' diye manşet attılar. Sonra da 'AB için önemli' diye yazıp söylediler.

*** MHP Genel Başkan Yardımcısı Şandır: Türk yargısının AB saldırganlığı karşısında savunmasız bırakılması, hükümetin yüzkarasıdır.

*** DYP Genel Başkan Yardımcısı Saffet Arıkan Bedük; "Yargılanan Türk milleti değildir. Bu bakış açısı milletimize hakarettir. Adalet ve hukuk üzerinde bir baskı oluşturamaz. Türkiye' de hukuk vardır, hakimler vardır. Kanunlar çerçevesinde en doğru kararı vereceklerdir.

*** HÜRPARTİ Genel Başkanı Yaşar Okuyan; "Bu davada Türkiye'nin yargılanacağından, bahseden bazı haddini ve kendini bilmez Avrupa Birliği yöneticileri, aynı zamanda geçmişlerindeki kirli izleri örtbas etme telaşı içindedirler. Fehriye Erdal isimli teröristi, Türkiye'ye iade etmeyen ve Belçika'da da yargılamayanlar, Türkiye'ye hukuk dersi vermeye kalkışmaktadırlar.


Dr. Tahir Tamer Kumkale
20 Aralık 2005 Salı

 
BİLDİRİ-YORUM
2000-2012 | Dr. Tahir Tamer Kumkale