BİLDİRİ-YORUM
Dr. Tahir Tamer Kumkale
 
 

Ana Sayfa
 
Hakkımda...
Fotoğraflarım
Özgeçmişim
Yazı linklerim

1947 yılında Zonguldak’ta doğan Tahir Tamer Kumkale; 1960' yılında Selimiye Askeri Ortaokulunda askeri üniforma ile tanışmıştır. 1966'da Topçu Asteğmeni olarak Kara Harp Okulunu, 1967’de Topçu ve Füze Okulunu, 1977'de Kara Harp Akademisini, 1984'de Silahlı Kuvvetler Akademisini bitirmiştir.

Asker Kumkale, otuz yıl Türk Silahlı Kuvvetlerinin çeşitli birimlerinde Topçu Bölük/Batarya, Piyade Tabur ve Mekanize Piyade Alay Komutanlığı yapmış ve Karargâh görevlerinde çalışmıştır. 1983-1985 yıllarında kuruluşunda görev aldığı Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği Toplumla İlişkiler Başkanlığında (Psikolojik Harekat Teşkilatı) yöneticilik yapmıştır.1996’da Harp Akademileri Komutanlığı Askeri Bilimler Araştırma Merkezinden Kurmay Kıdemli Albay rütbesi ile emekli olmuştur.

1968-1969 yıllarında Sultanahmet İktisadi ve Ticari İlimler Akademisinde okuyan Kumkale, 1986’da Ankara Üniversitesi Türk İnkılâp Tarihi Enstitüsü doktora programını “Atatürk’ün Ekonomik Görüşleri “konulu tezi ile bitirerek Cumhuriyet Tarihi doktoru olmuştur.

1978 yılından başlayarak üniversitelerimiz başta olmak üzere Türk toplumunun aydın kesimine hitaben iki binden fazla konferans vermiştir. Bu konferanslarda; "Türkiye’de Yıkıcı ve Bölücü Akımlar", “Türk Tarihi ”, "Atatürkçülük" ve "Türk Kültürü“ konularını işlemiştir.

1980-1983 yıllarında TRT Televizyonunda yayınlanan; "Canlı Tarih"," Tarihte Ermeniler", "Boy Hedefi Türkiye", "Neden Hedef Türkiye", "Vatan Borcu " gibi filmlerinin yapım ve yönetimini üstlenmiştir. 2007’de “Çanakkale Kumkale Muharebelerinin 92nci Yılında Birinci Anma Töreni” konulu belgeseli hazırlamıştır.

1987 yılında Trakya Üniversitesi fakültelerinde vermeğe başladığı Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi derslerine 1995 yılından itibaren İTÜ’de, 1997’den itibaren Fatih Üniversitesinde devam etmiştir. 2000–2002 yıllarında Fatih Üniversitesinde “Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Bölümü ve Atatürk Araştırma Merkezi Koordinatörü” olarak görev yapmıştır.

15 yıl Genelkurmay Türk Askeri Tarih Komisyonu Genel Kurul üyesi olarak görev yapan Dr. Kumkale’nin basılmış 20 kitabı mevcuttur. “Türk-Rus İlişkileri”, “Türklerde Motivasyon ", "Neden ve Nasıl Atatürkçülük”, “Kıbrıs’ta Sona Doğru”, “Küçük Adada Büyük Oyunlar”, “Beynimizi Kimler ve Nasıl Yönetiyorlar” , “ Atatürkçü Olabilmek”, “ Türk İnsan Mühendisliği” , “Papanın Gizli Türkiye Senaryoları”, “Soykırım Yalanları”, “Derin Devlet”, “Atatürk’ün Ekonomik Mucizesi”,” Devr’i Tayyip”, “Psikolojik Savaş” ve “Asimetrik Savaş” eserlerinden bazılarıdır.

10 Ocak 2000’de açtığı "BİLDİRİ-YORUM" isimli sitesinde ( http://www.kumkale.net ) Türkiye’nin güncel sorunlarına ilişkin fikir ve düşüncelerini açıklamaya devam etmektedir. Dr. Tahir Tamer Kumkale, 1997’de BİZİM ANADOLU Gazetesinde başladığı köşe yazarlığına ÖNCE VATAN, HÜR YILDIZ, GÜNBOYU, TÜRKHABER ve ULUSALSES gazetelerinde güncel olarak devam etmiştir.

Evli ve üç çocuk babası olan Tahir Tamer Kumkale İngilizce bilmektedir.
 

 
BİLDİRİ-YORUM
2000-2011 | Dr. Tahir Tamer Kumkale