08 HAZİRAN 2024 CUMARTESİ

 
Dr. Tahir Tamer Kumkale

tamer@kumkale.net

İYİ İNSANLARI SAYGI İLE SELAMLIYOR VE SEVGİ İLE KUCAKLIYORUM............

Ana Sayfa
Başlarken
Yazı Arşivi
Yazı Arama
Kitaplarım
Hakkımda


    Kitaplarımdan seçmeler...

Amazon'da kitaplarım


Şemdinli'den haykırış...
Bu yazımı Facebook'ta beğenmek veya bir arkadaşınıza göndermek (tavsiye etmek) için:

Devletin içine düştüğü yok olma tehlikesinin korkunç derinliğini görmekten aciz olan zavallılar, elbette ciddi ve hakiki çareyi görmemek için gözlerini yumarlar. Gazi Mustafa Kemal Atatürk (1924)

 4 Aralık 2005 Pazar 

Türkiye doludizgin bir iç savaşa sürükleniyor. 12 Eylül 1980 öncesini yaşayan bizim nesiller Şemdinli'de en üst düzeyde provası yapılan devlete karşı isyan ve Türk milletini birbirini düşürmeye yönelik dış destekli olaylar giderek ülke çapında yaygınlaşıyor.
Bölgedeki devlet otoritesi yerini DEHAP'lı Belediye başkanlarına devrediyor. Devlet sokağın isteğine uyarak Vali ve Kaymakamlarını değiştiriyor.
Müzareke Basını ateşin üzerine su yerine benzin döküyor. İstanbul'da boğaza nazır lüks odalarından ahkâm kesen satın alınmış kalemler, olayları "YENİ SUSURLUK" olarak takdim ediyor. Devletin üst yönetimi basının yönlendirmeli sözlerine kanarak "Nerden gelirse gelsin sonuna kadar gideceğiz ve olayları yapanları ortaya çıkartacağız" gibi seçim propagandası kokan sözlerle kendi güvenlik güçlerini suçlayan bir tavır sergiliyor.
Türkiye Şemdinli benzeri provokatif oyunları geçmişte yaşadı. Ve bütün olumsuz şartlara rağmen olayların üstesinden gelmeyi bildi. Devlet otoritesini tam uygulayarak başarılı oldu. Milletimiz yine ayni sonucun alınmasını, Türkiye ve Türklük düşmanlarına haddinin bildirilmesini istiyor.
Bugün okuyucularıma olayların diğer yüzünü göstermeye çalışacağım. Şemdinli ve Güneydoğu olaylarını hiç bilmeyenlerin boyalı basında uzman gibi laf ebeliği yaparak milletin kafasını karıştırdığı bir ortamda, Şemdinli'de görev yapan Oktay Yıldırım isimli bir kardeşimizin gerçek duygu ve düşüncelerini kendi kaleminden aynen aktaracağım. İnternet kanalıyla bana ulaşan duygu dolu bu satırların milletimizin doğruyu-yanlışı anlamasında yardımcı olacağını umuyorum.

" Şemdinli'yi bileniniz var mı?

Hiç gitmişliğiniz, Otuz iki virajları aşıp, Kaymakam çeşmenin soğuk suyunu hiç içmişliğiniz var mı?
Her sabah uyandığınızda size merhaba diyen Efkâr tepeyi, Gomane tepeyi gezdiniz mi karış, karış?
Mayına basan aracın içinden, tam on dört metre uzağa fırlayan bir arkadaşınız oldu mu sizin?
Yenge vallahi az önce yanımda oturuyordu, şimdi dışarı çıktı' diye yalan söylediniz mi karısına?
Gomane tepenin zirvesinden, içinde eşinizin, çocuğunuzun bulunduğu lojmana doğru yanarak gidip evinizin duvarında patlayan RPG-7'leri izlediniz mi siz?
Ama yine de bulunduğunuz görev yerini terk etmeden, acaba öldüler mi, yaralandılar mı, diye sabaha kadar hiçbir haber alamadan beklediniz mi? ' Ben bu insanlar rahat uyusun diye buradayım, ama neden benim aileme saldırıyorlar' diye düşündünüz mü hiç.
Evinizin roketlendiği mahalleden ve hatta roketin atıldığı, makineli tüfeğin yanı başında çalıştığı evin sakinlerinden, "vallahi biz bir şey görmedik" dediklerini duydunuz mu kulaklarınızla?
Her şeye rağmen deyip görevinize devam ettiniz mi?
O patlamalardan dolayı yıllardır psikolojik tedavi gören bir çocuğunuz veya çocuğu bu yüzden tedavi gören bir tanıdığınız oldu mu ve hiç böyle bir baba'nın veya Anne'nin yüz ifadesini gördünüz mü?
Tabancanızı evinizde bırakıp 'Bir şey olursa, eve girmeye çalışırlarsa gerekeni yap, son iki mermiyi de kendinize ayır, ellerine sağ geçme' diyerek her defasında eşinizle helalleşip çıktınız mı evden, ya da böyle bir tanıdığınız oldu mu?
Sürekli telsiz anonslarını dinlediğinden, ilk kurduğu cümle 'atışlar normal' olan bir çocuğunuz oldu mu sizin?
Lojman'ın emniyetini sağlayan silahlı nöbetçilerin yanında mı oynadı çocuklarınız ve uzaktan dahi gelse, her silah sesinde o çocukların evlere, mevzilere nasıl koşturduğunu, koşarken düşenlerin nasıl yerlerde sürüklendiğini, nasıl hıçkırarak ağladıklarını gördünüz mü hiç?
Bu gün yaşanan olayların, ilk olduğunu mu sanıyorsunuz?
Bunları yapmadı ve yaşamadıysanız eğer, orası hakkında bildiklerinizin hiç bir kıymeti harbiyesi yoktur efendiler. Affedersiniz bu kadar net konuşmak istemezdim ama ne yazık ki sabrım tükendi artık.
Siz oturduğunuz ceylan derisi koltuklarda belki farkında değilsiniz, belki de umurunuzda değil ama orada görev yapan insanların öncelik sıralarında, ailelerinden önce vatanları geliyor, yeminleri geliyor. İşte bu yüzden mevzilerini terk edip ailelerinin yanına koşmuyorlar. Biz de yüreğimiz titreyerek bekledik görevimizin başında, dağda, hudutta bekledik efendiler, görevimiz bitene kadar bekledik.
Bu insanlar tüm bunlara vatanları için, üstüne el koyup yemin ettikleri bayrakları için katlanıyorlar, sizin başınızın üzerindeki, ama nasıl sağlandığını bile bilmediğiniz "egemenlik örtüsü"'nün bekası için katlanıyorlar.
Peki, onlar bu şartlar altında görev yaparken siz veya sizden öncekiler bu fedakârlıklara liyakat gösterebilmek için, geçmişte ne yaptınız, Şimdi ne yapıyorsunuz?
Anıtlaştırılan terörist mezarlarının hesabını mı soruyorsunuz? O cenaze araçlarının görevlendirme emrinde kimlerin imzasının olduğunu mu araştırdınız?
Başbakana güç gösterisi yaparak "uçaklardan ve validen hoşlanmadık, ayrıca dağdakilerden vazgeçmeyiz" diyenlere mi hesap sordunuz yoksa?
Bütün kutsal değerlerimize söverek ayaklanan kalabalıklara devlet'in varlığını mı hissettirdiniz?
Baldırı çıplak peşmergelerden tutun da, Danimarkalısından, Hollandalısından, Rum'undan duyduğunuz her türlü hakaret ve aşağılamaya cevap mı verdiniz?
Roj TV muhabirlerinin nasıl olup ta olaylardan 3 dakika sonra canlı yayın yaptığını mı buldunuz?
Bir el bombasının nasıl olup ta o kadar hasar meydana getirdiğini mi, Almanya ile yapılan telefon konuşmasını mı, o kalabalığın nasıl bir anda örgütlendiğini mi, araştırdınız?
Arabası parçalanarak yakıldıktan sonra, şerefsizce ve insafsızca dövülerek komaya sokulan uzman çavuşu mu, evi kurşunlanan polisi mi, okulunda tartaklanıp kovalanan asker çocuklarını mı, araştırdınız?
Bütün bu eylemleri kimin planladığını ya da organizasyonu kimin veya kimlerin yaptığını mı, o gün halkı sürüsünü idare eden bir çoban maharetiyle kimlerin idare ettiğini mi araştırdınız?
Hayır, bunların hiçbirisini yapmadınız.. Siz ne yaptınız peki ?
Sizin farkında bile olmadığınız değerler için orada görev yapan bir astsubay ve bir uzman çavuş bulup, sonra bütün aydıncıklar, sağduyucular, mozaikçiler, üst kimliği, alt kimliği olanlar ve hatta kimliksizler, dalkavuklar, sendikacılar, susurluk paranoidleri, Soroscular, hülasa ne idüğü belirsiz, ne kadar adam varsa etrafınızda, bila istisna topunuz bir koro nizamında toplanıp, koroyu kimin yönettiğine bile bakmadan-ki ben bundan emin değilim- " Vurun Kahpeye" konseri verdiniz.
Şimdi yapılan araştırmalar neticesinde şu anda bile kuvvetle muhtemel olan sonuç çıkarsa ki bu sonuç, olayların altından terör örgütü ve onunla beraber bazı gizli servislerin çıkmasından doğacak sonuçtur, o vakit ne yapacaksınız? Bir açıklamanız var mı efendiler? Daha doğrusu bir "B" planınız var mı?
Ama, sizin kafalarınızı böyle şeylerle yormanıza gerek yok.. Zira sizin adınıza orkestra şefi düşünür, besteler, önünüze koyar ve size de yine icra-i sanat etmek kalır.? Ne demişler "gözlerimi kaparım, vazifemi yaparım".
Yapın efendiler; vazifenizi yapın, hem de gözünüz kapalı yapın. Açarsanız gözünüzü belki Türk Bayrağına sarılı tabutları görürsünüz, ağlayan ailelerini, yetim çocuklarını görürsünüz de vicdanınız depreşir, vazifeniz yarım kalır. Sonra ne der Avrupalı, değil mi?
Hatta bakın ne diyeceğim, asın gitsin o astsubayla uzman çavuş'u. Şemdinli'yi, Yüksekova'yı, Hakkâri'yi de belediye başkanlarına teslim edin. Seçilmiştir nihayet, atanmış değil. Öyle Vali'ye filan da gerek yok.. Tayin et, beğenmediler değiştir, ne lüzum var.. Bir belediye başkanı ile ulemadan bir zat-ı muhterem yeter de artar bile.
Siz de bu arada sanatsal sergiler açın, fotoğraf çekin, medeniyetleri buluşturun, dinlere diyalog kurdurun.
Değil mi ki ateş düştüğü yeri yakar. Ateş sizin yüreğinize mi düştü sanki? Bölen bölsün, satan satsın, Avşar'ı da ayırsınlar, Yörüğü de ayırsınlar, dadaşı da, sarışını da, esmeri de. Şehirleri, köyleri, mahalleleri hatta ev ev ayırsınlar Türk Milletini, size ne gam efendiler. Siz fotoğraf çekmeye devam edin. Fakat unutmayın ki bir gün sizin de bir fotoğrafınızı çeken çıkar elbet."


Dr. Tahir Tamer Kumkale
4 Aralık 2005 Pazar

 
BİLDİRİ-YORUM
2000-2012 | Dr. Tahir Tamer Kumkale