08 HAZİRAN 2024 CUMARTESİ

 
Dr. Tahir Tamer Kumkale

tamer@kumkale.net

İYİ İNSANLARI SAYGI İLE SELAMLIYOR VE SEVGİ İLE KUCAKLIYORUM............

Ana Sayfa
Başlarken
Yazı Arşivi
Yazı Arama
Kitaplarım
Hakkımda


    Kitaplarımdan seçmeler...

Amazon'da kitaplarım


Önce Vatan'ın yankısı söndü...
Bu yazımı Facebook'ta beğenmek veya bir arkadaşınıza göndermek (tavsiye etmek) için:

Gençliği yetiştiriniz. Onlara ilim ve irfan'ın müsbet fikirlerini veriniz . Geleceğin aydınlığına onlarla kavuşacaksınız. Hür fikirler uygulamaya geçtiği vakit Türk Milleti yükselecektir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk - 1933

 1 Mayıs 2005 Pazar 

Kaleme alırken en fazla zorlandığım ve beynimin parmaklarıma komuta etmekten kaçındığını hissettiğim tek yazı bu oldu. Ailemizi sonsuz kedere sevkeden kardeşimin ölümü hakkında yazı yazmak zorunda kalabileceğimi aklıma hiç getirmemiştim.. Bakalım hayat bize daha ne gibi acı sürprizler hazırlayacak. Bunları ancak yaşayarak öğreneceğiz..
"YANKI"Caner ARSLANTÜRK müstear ismi ile bir yılı aşkın bir süredir ÖNCE VATAN Gazetesindeki köşesinde milletimizle buluşan sevgili kardeşim Süleyman Caner KUMKALE' nin eğitim dünyamızın sorunlarına çare aradığı köşenin ismi.
Halen Sarıyer Mehmet Çam Ticaret Meslek Lisesi Müdürü olan sevgili Caner KUMKALE' yi 24 Nisan 2005 akşamı saat 22:00 sularında Bahçeköy'deki evinde geçirdiği ilk Kalp Krizi sonunda kaybettik. 50 yılllık ömründe hiç hastahaneye gitmediğini bildiğimiz ve kendisini hep sağlıklı olarak gördüğümüz için bu ani ve beklenmedik ölümü gerek biz aile efradı, gerekse dost ve sevenleri arasında büyük üzüntü yarattı..
Binbir meşakketle geçen öğrencilik dönemini müteakip Balıkesir Necati Eğitim Enstitüsünden Fen Bilimleri Öğretmeni olarak 1980 yılında mezun oldu. Sadece beş yıl süren öğretmenliğini müteakip ölümüne kadar tam yirmi yıl sürdürdüğü lise müdürlüğü görevine ve sevgili öğrencilerine doyamadan ebedi aleme göçtüğünü çok iyi biliyorum.
O, mesleğine ve öğrencilerine aşık bir eğitim sevdalısı idi. Onun öğrencilik yıllarında okullarımızın tam bir anarşi yuvası olduğunu bildiğim için kardeşimin nasıl bu kadar iyi ve sevilen bir öğretmen olabildiğini kendisine sormuştum. "Neden senin yönettiğin okullarda olay yok.? Neden yönettiğin okullar her alanda başarılı oluyor" Cevabı çok basitti. "Çocuklar sürülmüş, havalandırılmış ve gübrelenmiş tarlalar gibidir. İyi tohumlar ekildiği sürece çok iyi mahsül verirler. Ben bunu yapıyorum. Onları vatanlarına ve bayraklarına aşık, milletini ve birbirlerini seven Türk Kültürü ile yoğrulmuş insanlar yapmaya çabalıyorum. Gördüğün gibi neticesini de her zaman alıyorum."
Kardeşim Türkiye'nin en kıdemli ve tecrübeli okul müdürlerinden biri olduğu için kendisine önerilen bütün idari kadroları elinin tersi ile itti. Çünkü onun en büyük zevki öğrencilerle bire bir irtibat halinde olmak idi. Tek tek öğrencilerinin dertlerini dinler, çözmek için gayret sarfeder ve onların yüzündeki mutluluk ifadesini gördükçe bütün sıkıntılarını unuturdu. Masa başı görevi bu yüzden hiç tercih etmedi..
Makam ve mevki peşinde değildi. Ona verilecek en büyük ödül öğrencilerine biraz daha iyi imkanları sağlayabilmek için yaptığı yoğun çabaların karşılığını görmekti.
Bir yılı aşkın bir süredir ÖNCE VATAN Gazetesinde Salı ve Perşembe Günleri tam sayfa olarak yayınlanan "GENÇLİK ve EĞİTİM" sayfasını hazırlıyordu. Kendi de Caner Aslantürk adı altında "YANKI" başlıklı köşesinde eğitim sorunlarımızı büyük bir vukufiyetle dile getiriyordu. Bu sayfada daima bir Türk büyüğünün biyoğrafisi ile birlikte eserlerinin tanıtımını yaparak Türk Kültür dünyasına da eşssiz bir hizmet sunuyordu. Eğitim camiamız kısa sürede bu sayfadan ve YANKI'dan yükselen sözleri benimsemiş ve Milli Eğitim mensuplarının yakından takip ettiği nadir sayfalardan biri olmuştu.
Eğitim sevdalısı kardeşim Caner KUMKALE'nin hiçbir taltif ve teşekkür beklemeden büyük bir sorumluluk duygusu içinde Türk Milli eğitiminin sorunlarını ve çözüm yollarını gündeme taşıdığı YANKI köşesi halkımızdan da beklenen ilgiyi görmekte gecikmemiştir.
Nitekim bu çabalarının karşılığını Türkiye'de yayınlanan ve ulusal dağıtımı yapılan 32 günlük gazetenin köşe yazarları arasında en fazla okunan köşe yazarı seçilerek görmüştür. http://www.gazeteler1.com sitesine girenler en çok okunan yazarlar listesinin başında Caner Arslantürk (KUMKALE) ismini görebilirler. Kendisinin bu sitenin varlığını öğrenip durumu telefonla bana bildirdiği günün akşamı vefat etmesi ise Allahın bir tecellisidir. Zirvede iken, yani sevilip sayıldığını bilerek bu dünyadan ayrılmak her kula nasip olmamıştır. Yüce Allah bunu Caner'e nasip etmiştir..
25 Nisan Pazartesi günü okula gelen Mehmet ÇAM Ticaret Meslek Lisesi öğrencileri tören alanında sevgili müdürlerinin bayrağa sarılı tabutunu görerek sarsıldılar. Ayni gün öğleden sonra okul bahçesinde yapılan törene katılan öğretmen ve öğrencilerin çok sevdikleri müdürleri arkasından döktükleri samimi ve içten gözyaşları ise hiç bitmek bilmedi.
Müdürleri Caner KUMKALE adına düzenlenen törene; MEB. Turizm ve Ticaret Okulları Genel Müd. Sayın Dr.Bekir TURGUT, İstanbul Vali Yrd., İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürleri, Belediye Başkanları, İstanbuldaki Ticaret Lisesi Müdürleri, mülki erkan, aile yakınları ve dostları katıldılar. Kuleli Askeri Lisesi Öğrencisi olan oğlunun ve öğrencilerinin başında dimdik nöbet bekledikleri bayrağa sarılı tabutundan bu görkemli töreni görerek gururlandığını görür gibi oldum ve çok duygulandım..
İkindi vakti cenaze namazının kılındığı Bahçeköy Kemer Camii belki de tarihindeki en kalabalık gününü yaşadı. İstanbul Müftü Yardımcısı değerli dost Sayın İlyas ZERENLİ'nin kıldırdığı namazının ardından, duayı Gebze Müftüsü dostumuz Sayın Mahmut GÜRLEN Bey yaptı. Avluyu dolduran mahşeri kalabalığın elleri üzerinde Bahçeköy Mezarlığındaki ebedi istirahatgahına adeta uçarak götürülen merhum kardeşim değerli müftülerimizin duaları ile bir daha gitmemek için geldiğini söylediği baba ocağı Sarıyerde memleket toprağına kavuştu..
Caner KUMKALE'ye sevgi seli hiç bitmedi. Bahçeköy'deki evi taziyeye gelen yakınları ile sevgili öğretmen ve öğrencileriyle doldu doldu boşaldı. Ço sevdiği öğrencileri başlarında öğretmenleri olmak üzere kafileler halinde evinin önüne geldiler. Gözyaşlarını saklamaya gerek duymayarak dua edip sessizce uzaklaştılar..
Ben bu vesile ile halen Anadolu halkının geleneksel yaşantısının hakim olduğu Bahçeköy'deki Türk adetlerinin yaşadığını, bir ölünün arkasından gösterilen komşuluk ve dostluk ilişkilerinin yoğunluğunu bizzat görerek ülkemin birlik ve beraberliğinin yıkılmazlığına bir kere daha inandım. Türklüğün kültür değerlerinin toplumumuzda hala canlı olduğunu görerek geleceğimiz açısından umutlandım.
Evet bir eğitim gönüllüsü bir öğretim sevdalısı daha öteki aleme göçtü. Değerli yazarımız Sayın Yılmaz Ergül'ün sözleri ile" BİR YILDIZ KAYDI."
Sağlam karakteri, dürüst ve dik duruşu, sevecen gönlü, gerçek bir Türk Milliyetçisi ve Türklük sevdalısı olarak yaşayan, yaşadığı çevreye daima bir şeyler katmaya çalışan Caner KUMKALE artık yok. Ama onun ismi; en büyük eseri olan onbinlerce öğrencisinin insanlığa yaptığı iyi hizmetler devam ettiği sürece gururla yad edilecek. Amel defteri hiç bir zaman kapanmayacak biri olarak daima aramızda yaşayacak. Kaleme alarak yansıttığı fikir ve düşünceleri fiiliyata geçirildiği sürece Caner KUMKALE ismi daima hatırlanacak.

Canımdan çok sevdiğim kardeşim.. Adam gibi yaşadın. Adam gibi uğurlandın.

İnanıyorum ki yerin Cennet olacaktır. Yankın bu dünyada daima duyulacaktır...

Ruhun Şad Olsun.. Nur içinde yat .

Dualarımızla hep yanında olacağız ve ayrılığının acısını hep hissedeceğiz..


Dr. Tahir Tamer Kumkale
1 Mayıs 2005 Pazar

 
BİLDİRİ-YORUM
2000-2012 | Dr. Tahir Tamer Kumkale