08 HAZİRAN 2024 CUMARTESİ

 
Dr. Tahir Tamer Kumkale

tamer@kumkale.net

İYİ İNSANLARI SAYGI İLE SELAMLIYOR VE SEVGİ İLE KUCAKLIYORUM............

Ana Sayfa
Başlarken
Yazı Arşivi
Yazı Arama
Kitaplarım
Hakkımda


    Kitaplarımdan seçmeler...

Amazon'da kitaplarım


Bilime ve Bilimadamına saygı
Bu yazımı Facebook'ta beğenmek veya bir arkadaşınıza göndermek (tavsiye etmek) için:

 4 Kasım 2000 Cumartesi 

"İNSANLARI İSTEDİĞİ GİBİ KULLANAN KUVVET, FİKİRLER VE BU FİKİRLERİ TANIYAN VE GENELLEŞTİREN KİMSELERDİR." (Mustafa Kemal Atatürk)

Üniversitelerin açılış törenleri birbiri ardına yapılarak 2000-2001 Öğretim Yılı bütün yurda yayılmış 72 üniversitemizde başladı. Yapılan görkemli açılış törenlerinde, günün mana ve ehemmiyetini belirten konuşmalarda açıkça dile getirilmesede bütün bilim yuvalarında önemli bir yaranın varlığı satır aralarlarında vurgulandı. Yıllardır ayni şeyler söylenip hiç bir tedbir alınmadığından konu yine satır aralarında unutulup gündemden düştü. Ayni şekilde 24 KASIM'da yine mutat törenlerle sevgili öğretmenlerimizin ÖĞRETMENLER GÜNÜ'nü kutladık.

Evet Bilim adamlarımızdan ve geleceğimizin teminatı evlatlarımızı yetiştiren eli öpülecek güzel insanlarımız sevgili öğretmenlerimizden bahsediyorum. Bu iyi insanların içine düşürüldüğü utanç verici mali portreden sözediyorum. Konu sadece bilim adamlarımızı,öğretmenlerimizi ve onların ailelerini ilgilendirmiyor. Türk Devletinin ve toplumumuzun geleceğini etkilediği için gündeme getiriyorum . Bıkmadan, usanmadan yazacağım. Yazmayan, anlatmayan, sebep ve sonuçlarını irdelemeyen aydınlarımızı bıkmadan bu sütunlarda kınayacağım. Sorun çözülene kadar sorunu gündemde tutmaya devam edeceğim.

Modern ve çağdaş dünyada ülkelerin gelişmişlik düzeyleri; o ülkedeki bilim damlarının varlığına, bunların vasıflarına, ilmi araştırmalarının çokluğu ile bunların dünya insanlığına katkıları ile yakından ilgilidir.

Bilim adamı; fikir üreten ve bu fikirleri yaşadığı toplum ile birlikte tüm insanlığın yararına kullanılacak hale getiren kişidir.

Fikir üretmek öyle zannedildiği kadar kolay bir iş değildir...Durup dururken, bilimsel yeterlilikte alt yapı yokken fikir oluşturulamaz. Ülkemizde herzaman ön planda tutulduğu açıkça gözlenen emek üretimi fiziki beceri ve kabiliyet ister . Bu kabiliyet ise eğitimle kısa sürede kazanılabilir... Fikir üretimi ise fiziki beceriye ihtiyaç göstermez. Ama hazırlığı yıllarca süren bir bilgi ve kültür birikimini gerektirir.

Bilgi birikimi; okumakla, incelemekle, araştırmakla, kütüphane raflarını karıştırmakla,bol kitap tozu yutmakla kazanılır. Bu iş yıllarca planlı, proğramlı, özverili ve disiplinli bir çalışmayı öngörür. Bu süreç , zaman ile birlikte büyük bir sabır ve yeterli maddi imkana sahip olmayı gerektirmektedir.

Bilim para ile olur. Yeni bir şey üreterek ülkenin kalkınmasına katkıda bulunacak bilim adamının günlük maddi sıkıntılardan arınmış ve sadece üzerinde çalıştığı bilimsel materyal ile ilgilenmesi ve bu ilgiyi kesintisiz bir şekilde devam ettirmesi lazımdır.

Örnek aldığımız ve yıllardır aralarına kabul edilmeyi beklediğimiz Batılı ülkeler; bugünkü gelişmişliğini ilme ve ilim adamına, yani ülkenin beyinlerine verdiği değere borçludur. Şurası daima hatırlarda tutulmalıdır ki ; dünyada en zor yetişen ve bu yüzden en pahalı ve kıymetli varlık "İNSAN BEYNİ" dir.

Bugün toprakları üzerinde 40 ayrı egemen devletin bayrakları dalgalanan Osmanlı İmparatorluğu 600 yıllık hükümranlığını, bilime ve bilim adamlarına verdiği değere borçludur. Padişahlar ulemâ sınıfına daima saygı göstermişler, desteklemişler, onları hoş tutmuşlar, değer vermişler ve toplum içinde mümtaz bir yer almalarını sağlamışlardır.

20 yıl önce sayıları birkaç tane olan üniversitelerimizin sayısı bugün 72' ye ulaşmıştır.1.5 milyon gencimiz her yıl üniversite imtahanına girmektedir. Bu kutsal eğitim yuvalarından feyz alabilmek için gençlerimiz birbirleriyle olağanüstü bir yarış halindedir. Dinamik bir nesil ülkenin geleceğinin teminatı olarak güldür güldür gelmektedir. Bu nesil, okumanın ve daha çok okumanın kendileri için tek çıkış yolu olduğu bilincine ulaşmış bir nesildir.

Üniversitelerimizin sayısının artması önemlidir, fakat yeterli değildir. Ülkelerin kalkınması; ancak buraların gerçek birer ilim ve irfan yuvası haline getirilmesi ile mümkündür. Oysa bugün birkaç üniversitemiz dışında bu müesseselerin ilim irfan yuvası veya gerçek bir bilim merkezi olduklarını söylemek zordur.

4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırının 500 milyon liraya dayandığı ülkemizde üniversite öğretim üyelerinin yüzde sekseninin bu sınırın altında maaş aldıklarını anlı-şanlı gazetelerimiz FLASH haberler olarak daima gündeme getiriyorlar. Başlıca görevi bilim yapmak, yani insanlık için bilgi üretmek olan profesörlerimiz bırakınız, ilmi araştırmaları için temel ihtiyaçlarını karşılamayı asgari medeni ihtiyaçlarını gideremez bir duruma düşmüşlerdir.

Profesörlerimiz beyinlerini, bilimdışı olarak geçim zorluklarını yenmek için kullanmak zorunda kalıyorlarsa, onların emirleri ve gözetimleri altında çalışan diğer bilim adamlarımızın yetiştirecekleri memleket evlatlarına verecekleri pek fazla şey olduğu söylenemez.

 * EVET. Memleketimiz güç şartlardan geçiyor... DOĞRUDUR.

 * Güç şartlarda milletçe kemer sıkmak zorunluluktur...BU DA DOĞRUDUR.

 * Ama zorlanan bilim adamımız; memleketin sadece şu andaki durumunu değil, geleceğini de zorlamaktadır... BU DAHA DOĞRUDUR.

Ülkemiz zengindir. Bile bile ve keyfen batırılan bankalara milyarlarca dolar ödenek ayırabilecek kadar zengindir... Zaten sayıları çok az olan bilim adamlarına mevkilerinin gerektirdiği medeni bir hayat yaşatmaya yeterli aylık kazancı sağlayabilecek ve bunun yanında ilmi araştırmaları için ek ödenek verebilecek kadar zengindir... Kanaatimizce bir Profesör bugüngü ölçülerde asgari 2500 Dolar seviyesinde aylık alabilmelidir

Bu meblağ siz sayın yöneticilerimiz tarafından fazla görülebilir. Fakat artık BIÇAK KEMİĞE DAYANMIŞTIR. Bu insanların maddi sıkıntıları bu şekilde devam ettirildiği takdirde; bilim yuvalarından kaliteli insan gücünün süratle kaçtığını göreceksiniz.

Önce yurtiçine yönelen BEYİN GÖÇÜ'nün giderek ülkeyi terk ettiğini de göreceksiniz. Dünya üniversitelerine kaçırılan binlerce bilim adamımızın dünya insanlığına ışık tutacak sayısız yeniliğe imza attığına ve bulundukları ülkelerde nasıl el üstünde tutuldukları haberlerine günlük medyamızın kıytırık köşelerinde her gün rastlamak mümkün...

Ama siz sayın yöneticilerimiz; bu insanların neden bu başarıları kendi yetiştikleri ülkemizde beceremediklerini düşünmek dahi istememiyorsunuz. Belkide içinizden onları vatan hainliği ile suçluyorsunuz...

 Sayın yöneticiler ;

 - Lütfen biraz ufkunuzu açın... Kafanızı kaldırın ve ileriyi görün.
 - Milyarlarca liraya malettiğiniz değerli bilim adamlarınızı birkaç milyon liraya kazanmaya çalışan ülkeleri çabalarını görün ve bir kere daha düşünün...
 - Çağdaş uygarlık hedefine, bilimde en üst seviyeyi yakalamış gerçek bilim adamları ile ulaşabileceğinizi unutmayınız...
 - Yarın tarih önünde bunun ağır vebalini taşıyacağınını biliniz...
 - Tarihçileri; batıkları aklamaya milyarları bulabilen bir devletin, neden bilimadamlarını bilim yapmaktan ,öğretmenlerini öğretmekten uzak bir düzeyde tuttuğunun sebeplerini aramak ve yazmak zorunda bırakmayınız.
 - Güçlü Türkiye için herbiri birbirinden kıymetli tüm bilim adamlarına diğer ülkelerden önce siz sahip çıkınız... Onların çıkmayan seslerine kulak veriniz... Yoksa çok yakında geç kaldığınızı göreceksiniz...
 - Gidenleri geri getirmenin hiç de kolay olmayacağını artık görünüz...


Dr. Tahir Tamer Kumkale
4 Kasım 2000 Cumartesi

 
BİLDİRİ-YORUM
2000-2012 | Dr. Tahir Tamer Kumkale