29 ŞUBAT 2024 PERŞEMBE

 
Dr. Tahir Tamer Kumkale

tamer@kumkale.net

İYİ İNSANLARI SAYGI İLE SELAMLIYOR, SEVGİ İLE KUCAKLIYORUM

Ana Sayfa
Başlarken
Yazı Arşivi
Yazı Arama
Kitaplarım
Hakkımda


    Kitaplarımdan seçmeler...

Amazon'da kitaplarım


Gerçek Türk aydını Cemal Şener'i kaybettik. Milletimizin başı sağolsun.
Bu yazımı Facebook'ta beğenmek veya bir arkadaşınıza göndermek (tavsiye etmek) için:

 5 Kasım 2010 Cuma 

Türk düşünce ve kültür dünyasında geçen hafta kaybettiğimiz Durmuş Hocaoğlu’nun üzüntüsü sürerken bu defa bir büyük Türk aydınını daha değerli araştırmacı yazar Cemal Şener’i kaybettik.

59 yıllık ömrüne binlerce makale, konferans, televizyon proğramı ve 60 civarında basılmış kitap bırakan Cemal Şener, vakıf olduğu engin Türk kültür hazinesinin yanında Alevi kültürünün de tanıtılmasında çok büyük katkıları olan bir bilim adamıydı.

Cemal Şener Beyi ilk defa 2005 yılında Bursa’da Flash Televizyonunun gerçekleştirdiği Düşünce Kampı proğramında tanıdım. Cemal Bey, Alevi toplumunu temsilen katıldığı proğramda Türkiyedeki Alevilik konusunun ne olduğunu açık ve sarih bir dille anlatıyordu.. Söyledikleri bu toplumu yeterince tanımayan kitleler için son derece yararlı ve eğiticiydi.. Bu aydın bilim adamı ile proğram sonrası başlayan arkadaşlığımız kısa sürede dostluğa dönüştü. Dostluğumuz kalbine yenik düştüğü 29 Ekim 2010’a kadar devam etti. Büyük Türk düşünürü Cemal Şener Bey’in şahsında bir o güne yeterince tanımadığım Alevi toplumu ve kültürünü yakından tanıma fırsatını buldum.

Temsil ettiği Alevi toplumu için Cemal Şener büyük bir kayıptır. Çünkü O, hem söz ve hem de yazı ile bu toplumun aydınlık yüzünü Türk milletinine bütün gerçekleriyle anlatan gerçek bir bilim insanıydı..

Böyle bir köklü kültürü gelecek nesillerimize tanıtmak için verdiği çabalara yakından tanık oldum.. İşte bu yüzden değerli kardeşimizin beklenmedik şekilde aramızdan ayrılmasını Türkiye için çok önemli bir kayıp olarak değerlendiriyorum.

İnsanların hayatta pek çok yakın arkadaşı olur. Arkadaşlıklar çoğunlukla gelip geçici ama dostluklar bakidir. Dostlar; güvenip sırtını dayayabileceğin nadir kişilerdir ve sayıları da çok azdır. Dostum Cemal Şener’in Güven Hareketi içinde yürüttüğümüz bilimsel çalışmalarda büyük katkıları olmuştur. Ayrıca son yayımlanan kitaplarımın yazım safhasında adeta bir editör gibi çalışarak bana büyük destek vermiştir. Yine kitapların basım ve dağıtımında O’nun engin tecrübesinden çok istifade ettim.

Cemal Şener; gerçek bir Türk milliyetçisi, fikir adamı, filozof, iyi bir hatip ve başarılı bir yazardı. 59 yıllık ömrüne sığdırdığı kitaplarının gelecek nesillerimiz için gerçek bir bilgi hazinesi olarak daima gündemde kalacağını değerlendiriyorum.

Ben inanıyorum ki Cemal Şener ismi şimdi daha da devleşecek, özellikle Alevi toplumu içinde efsaneşecek, fikir ve düşünceleri kadirşinas dostları ve okuyucuları tarafından hep yaşatılacaktır.

Fikir ve düşünce insanlarının amel defterleri o fikirlerden insanlık yararlandığı sürece açık kalırmış. Ben inanıyorum ki Cemal Şener’in eserleri O’nun ismini sonsuza kadar yaşatacak sayıda ve değerdedir..

En son 20 Eylül 2010’da Cağaloğlunda Kare Yayınlarının üçüncü katındaki mütevazi odasında görüşme fırsatı bulduğum değerli kardeşim, kadim dostum Cemal Şener’in Türk insanının bilgilendirme ve aydınlanmasında kendisine düşen görevi fazlasıyla yaptığına inanıyorum..

Allah kederli eşi Yıldız Hanıma ve oğlu Deniz’e sabırlar versin...

Ruhu Şâd, Mekânı Cennet olsun..

Aile efradının, milletimizin ve tüm insanlığın başı sağolsun...


Dr. Tahir Tamer Kumkale
5 Kasım 2010 Cuma

 
BİLDİRİ-YORUM
2000-2012 | Dr. Tahir Tamer Kumkale