29 ŞUBAT 2024 PERŞEMBE

 
Dr. Tahir Tamer Kumkale

tamer@kumkale.net

İYİ İNSANLARI SAYGI İLE SELAMLIYOR, SEVGİ İLE KUCAKLIYORUM

Ana Sayfa
Başlarken
Yazı Arşivi
Yazı Arama
Kitaplarım
Hakkımda


    Kitaplarımdan seçmeler...

Amazon'da kitaplarım


92. yılında Kumkale şehitlerini birinci anma töreni (25 Nisan 2007)
Bu yazımı Facebook'ta beğenmek veya bir arkadaşınıza göndermek (tavsiye etmek) için:

 17 Temmuz 2010 Cumartesi 

Çanakkale’de kazanılan zaferler Alman emir ve kumandasının değil, Türk erinin cevherini kavrayabilmiş Türk komutanlarının eseridir.
(Gazi Mustafa Kemâl Atatürk - 1916)

95 inci yılında Çanakkale, Kumkale Beldesinde dördüncüsü yapılan anma törenleri gerek katılım ve gerekse yapılan etkinlikler açısından çok doyurucu idi. Birincisi 2007 yılında yapılan Kumkale Şehitlerini Anma Törenlerinin önümüzdeki yıllarda çok daha etkin ve kapsamlı bir şekilde gerçekleştirileceği açıkça belli oluyordu.

Bu törenlerle Kumkale halkı yıllarca unutulan Kumkale şehitleri ve gazilerine sahip çıktığını bütün dünyaya haykırmaktadır.

Bilindiği gibi “25 Nisan Kara Şehitlerini Anma Törenleri” Gelibolu’da 95 yıldır hiç aksatılmadan yapılmasına rağmen Anadolu yakası Kumkale bölgesindeki çok şiddetli muharebelerin anma törenlerinin birincisi ancak 25 Nisan 2007’de yapılabilmiştir. Gelibolu yarımadası şehitlikleri devletin gücü ile şehitlerimizin şanına yakışır bir şekilde yükselirken, aynı savaşın Anadolu yakasındaki safhası tam 92 yıl unutulmuştur.

Oysa 25 Nisan 1915 gecesi Çanakkale Boğazı Anadolu yakasında Kumkale bölgesine Fransa’nın Senegal Tümeni ile yapılan çıkarmaya Türk tarihinde ender rastlanan bir azim ve kararlılıkla 1745 askerimizin kanı ve canı pahasına şiddetle karşı konularak düşman denize dökülmüştür.

Bu muharebelerde kahramanca vatan topraklarını savunan askerlerimiz arasında bölük komutanı olarak yeralan ve ağır yaralanarak harp malülü ünvanını kazanan dedem P. Yüzbaşı Tahir Kumkale'nin aziz hatırası önünde tazimle eğiliyorum.

Bu kutsal mücadeleyi ölümsüzleştirmek amacıyla hazırladığım Kumkale Şehitleri Belgeseli'ni aşağıdaki linkten izleyicilerle paylaşıyorum...

http://www.canakkaletr.com/canakkale-kumkale-sehitligi-belgeseli.html


Dr. Tahir Tamer Kumkale
17 Temmuz 2010 Cumartesi

 
BİLDİRİ-YORUM
2000-2012 | Dr. Tahir Tamer Kumkale