10 Kasım 2023 CUMA

 
Dr. Tahir Tamer Kumkale

tamer@kumkale.net

İYİ İNSANLARI SAYGI İLE SELAMLIYOR VE SEVGİ İLE KUCAKLIYORUM......

Ana Sayfa
Başlarken
Yazı Arşivi
Yazı Arama
Kitaplarım
Hakkımda


    Kitaplarımdan seçmeler...

Amazon'da kitaplarım


Başarısız CIA yerine CDI (Central Department of Intelligence) kuruluyor...
Bu yazımı Facebook'ta beğenmek veya bir arkadaşınıza göndermek (tavsiye etmek) için:

 11 Kasım 2004 Perşembe 

Milletler arası anlaşmazlıklar, ancak iyi niyetle ve umumi menfaat adına karşılıklı fedakarlık yolu ile halledilebilir.
(Gazi Mustafa Kemâl Atatürk - 1933)

Uzun bir süredir yabancı basın organlarında konu edilmesine rağmen Türk basınında yer bulmayan, CIA'nın görevlerini üstlenmesi düşünülen CDI (Central Department of İntellegence - Merkezi İstihbarat Örgüütü) ile ilgili detaylı bilgi Türk Kamuoyuna Araştırmacı Gazeteci Vedat YENERER tarafından 6 Kasım 2004 tarihli YENİÇAĞ gazetesindeki köşesinde duyuruldu.

Titiz bir çalışma neticesinde milletimizin yakın gelecekte karşı karşıya kalabileceği tehlikeleri ortaya Vedat YENERER'i kutluyorum. Konu gerçekten önemli. Soğuk savaş döneminde Batı ve Doğu bloku ülkeleri arasında ceryan eden bilgi elde etmek ve ülkelerin içine sızarak hedef seçilen ülke insanını kendi amaçları doğrultusunda yönetip yönlendirmek maksadıyla çok özel birlikler kullanıldığı bilinmektedir. Sovyetlerin arada sırada adını duyduğumuz ünlü SPETNAZ TUGAYLARI bunların tipik örneğini teşkil eder. Bu özel birlikler asker-sivil karışımıdır. Bu birlikler silahları ile değil, uzman beyinleri ile karşı tarafı altetmeye çalışırlar. Kullanılacakları ülkenin iklim, arazi ve kültürel şartlarına göre eğitilirler. Özellikle o ülkenin ana dilini konuşmaları tercih sebebidir.

Bu birlikler geçen elli yılda her iki tarafta sıkça kullanılmışlardır. Ülkelerin içeriden fethedilmeleri ve kendi lehlerinde kamuoyu oluşturulması için uzmanlaşmışlardır.

İşte Yenerer'in aşağıya özet olarak aldığım haberine göre ABD, artık başarısızlıkları iyice ortaya çıkan ve kendi halkının gözünde de önemli güven kaybına uğrayan CIA'nın yerine bu yeni kuruluşu devreye sokmaya hazırlanmaktadır.

Bu çok doğal bir gelişmedir. Kitle iletişim araçlarının ve teknolojilerin son derece geliştiği zamanımızda ülkelerin içeriden fethedilmesi çok daha kolaylaşmıştır. Bunun için bugüne kadar faaliyetleri herkez tarafından bilinecek derecede ortaya çıkmış bir teşkilatın sessiz sedasız yerini benzeri bir teşkilata devretmesi normal bir prosedürdür. ABD şimdi bunu denemektedir. Başarılı olacağı da kesindir. Şimdi çok özet olarak YENERER'in yazısındaki bilgilere göz atalım.

- BM Teşkilatını tamamen kontrolü altında tutan ABD, İngiltere ve İsrail şimdi yep yeni bir oluşuma gidiyor. BM Güvenlik Konseyi bünyesinde CDI adlı( Muhtemelen Central Department of İntellegence) anlamına gelen yeni ve gizli bir konsey, istihbarat teşkilatı kuruldu.
- Irak''ta bataklığa saplanan ABD, bu durumun sorumlusu olarak gördüğü 'CIA'nın yerine 'CDI' teşkilatını kuruyor. Yeni oluşumla istedikleri zaman istedikleri ülkeye istedikleri gibi girebilecekler !
- Teşkilatın konseyinde tesadüfen tümü Hristiyan (!) eski ve yeni liderler var. Konsey yönetiminde aralarında Gorbaçov, Kohl, Putin, Clinton, Chirac gibi eski ve görevde olan liderlerin olduğu iddia ediliyor.
- Konsey, Avustralya, Yeni Zelanda, Kanada ve ABD antiterör timlerinden operasyon birlikleri oluşturulmuş. Bu timler konseyin karar verdiği ülkelerde; bulunduğu ülkeden izin almadan ve önceden haber vermeden istediği kişilere operasyon düzenleyecek; yakalayıp bilinmeyen bir yere götürebilecek.. Kimseye de hesap vermeden sorgulayabilecek.
- Yaklaşık 2000 antiterör timinden oluşan bir birlik Almanya''nın Frankfurt'taki ABD üssüne yerleşmeye başladı. BM maskesi altındaki 'Yeni Haçlı Ordusu' tamam gibi. Bu timler daha sonra da karar alınan diğer ülkelere yerleşecek. Bu yeni oluşum içinde özel istihbarat teşkilatı için ispiyonculuk, muhbirlik, ajanlık yapacak gruplar da oluşturulmuş.
- Türkiye, İran ve Arap ülkelerinden hiç kimse bu teşkilatta yer almıyor. Fakat Mesut Barzani' ye bağlı Irak''lı Kürtleri arasından Kürtçe, Türkçe, İngilizce, Arapça ve Farsça'yı çok iyi konuşan nitelikli 50 kişilik bir grup bu teşkilata dahil edilmiş.
- Konseyin faaliyetlerinin Bush''un ABD seçimlerinden zaferle çıkmasıyla artacağı kesin.
- Bu operasyon timi Türkiye''de nasıl konuşlanacak ve halkın arasına girip Türk polisinin korumasında istediği ve işine gelmeyen insanı nasıl öldürecek, gözaltına alıp götürecek?

Hem de hiç kimseye hesap vermeden... AKP yana yana bu sorunun cevabını arıyor... Şimdilik çok çok gizli ama yakında kokusu çıkacak." YENERER'in uyarısı böyle devam ediyor. Konu sadece bizi değil bütün dünyayı etkileyecek kadar önemlidir. Tek kutuplu dünyanın idaresini BM, IMF ve Dünya Bankası ile birlikte sürdüren ABD'nin yürürlüğe koyacağı (BOP) Genişletilmiş Büyük Ortadoğu Projesinin tahakkukunda bu yeni teşkilata önemli görevler düşeceği açıkça görülüyor.

Türkiye, bugün basını ve sivil toplum kuruluşları kullanılarak her alanda tamamen kuşatılmış ve yönlendirilmiş bir durumdadır. Ak Parti Yönetimi; AB'den gün alabilmek için taviz üzerine taviz vererek milli direncimizi zaafa uğratmıştır. Milli şuur, milli idrak ve milli benliğimize düşman unsurlarla mücadele edebilme yeteneğimiz son derece sınırlanmıştır. Milli davalara tepkisiz bomboş bir toplum yaratılma çabaları meyvasını vermiş ve Toplumsal refleksimiz güçsüzleşmiştir. Ülkemizin genç nüfusu mevcut dinamizmini futbol ve müziktan yana koyar hale getirilmiştir. Geniş halk kitleleri geçim zorluğu altında bunalmış ve köşeye sıkıştırılmıştır. İşte bütün bunlar CIA'nın yerine alacağı düşünülen CDI birlikleri için kolay bir hareket sahası olmamızı sağlamaktadır.

Sonuç olarak; Türkiye çok ciddi bir dezenformasyon ile başlatılacak kaos ve kargaşa dönemine sürüklenerek zayıtlatılmak ve bu şekilde bölünüp parçalanmak istenmektedir. Bunlara ancak hedefe kilitlenmiş bilinçli millet iradesi ile ve bu iradeye güvenen güçlü iktidarlar ile karşı konulabilir. Tehdit yakındır. Çare için zaman ve zemin daralmaktadır. İlgili ve yetkililerimize önemle duyurulur.


Dr. Tahir Tamer Kumkale
11 Kasım 2004 Perşembe

 
BİLDİRİ-YORUM
2000-2012 | Dr. Tahir Tamer Kumkale