10 MAYIS 2024 CUMA

 
Dr. Tahir Tamer Kumkale

tamer@kumkale.net

İYİ İNSANLARI SAYGI İLE SELAMLIYOR, SEVGİ İLE KUCAKLIYORUM

Ana Sayfa
Başlarken
Yazı Arşivi
Yazı Arama
Kitaplarım
Hakkımda


    Kitaplarımdan seçmeler...

Amazon'da kitaplarım


Karayolu Trafik Sigortası'nın hesabını biliyor musunuz?
Bu yazımı Facebook'ta beğenmek veya bir arkadaşınıza göndermek (tavsiye etmek) için:

 25 Ekim 2004 Pazartesi 

İnsanların hürmet ve saygılarının, itaatlerinin kendinden maddeten değil, manen yüksek olanlar hakkında belirmesi insan ruhunun gereklerindendir.
(Gazi Mustafa Kemâl Atatürk - 1914)

Avrupa Birliği ve ABD tarafından kuşatılarak "Küreselleşme" adı altında sömürgeleştirilmeye çalışılan ülkemde insanlarımıza hep karamsar haberler vermek zorunda kalıyoruz. Aslında bundan son derece rahatsız oluyorum. Fakat aydınların, halkı aydınlatmak gibi temel bir sorumluğu olduğunun bilinci ile olaylar karşısında tedbir alınması ve halkımızın başına gelecekler karşısında bilgili kılınması için etrafımızda dolaşan felaketleri gerçek boyutları ile açıklamak zorunda kalıyorum.

Oysa gözlerim hep haber kaynaklarındaki iyi şeyleri arıyor. Onları bulayım ve gururla halkıma anlatayım istiyorum. Fakat bu konuda pek başarılı olduğum söylenemez. Çünkü son yıllarda ülkemde iyi şeyler olmadığını hep birlikte yaşayarak görüyoruz.

Başlıktan da anlaşılacağı gibi bu defa iyi bir haber yakaladım. Ve onu sizlerle paylaşmak istedim. Haberi özetleyerek veriyorum;

"TRAFİK KAZASI GEÇİRDİĞİNİZDE HASTAHANE MASRAFLARINIZI KARŞILAYAN BİR KURULUŞ VAR... Size çarpan araç faili meçhul ise veya aracın sigortası yoksa bütün hastane masraflarını cebinizden yapmışsanız faturayı aşağıda bahsi geçen sigortaya verirseniz Sigorta size paranızın tamamını ödüyor. SSK ve BAĞKUR ödemelerini değil, sadece kendi cebinizden ödediğiniz paraları ödüyorlar. Ölümlü ise kaza yine para ödüyorlar.

Garanti Sigorta Fonu Genel Sekreteri Bilge Kongar; şöyle diyor; Kaza geçiren Sigortasızların masrafını, başvuranlara veriyoruz. Ama bu husus halkımız tarafından bilinmediğinden parasını alan yok... Trafik kazası geçiren vatandaşların tedavi masrafları ile ölüm giderlerini karşılamak için kurulan Garanti Sigorta Fonu'nun hesabında 110 trilyon lira birikti ama vatandaş parasızlıktan hastane kapısında can veriyor. Trafik kazalarında yaralanan ya da ölen sigortasız vatandaşların milyarlarca lira tutan tedavi veya cenaze masraflarını karşılamak için kurulan Garanti Sigorta Fonu'nda tam 110 trilyon lira birikti; çünkü uygulamadan kimsenin haberi yok.

Sağlık Bakanlığı'nın hastane yönetimlerini bilgilendirmemesi ve vatandaşların da kanunları yeterince bilmemesi nedeniyle fona herhangi başvuru olmazken, çok sayıda parasız vatandaş hastane kapılarında can veriyor.

Fondan sorumlu Türkiye Sigorta Reasürans Şirketleri Birliği Genel Sekreteri Bilge Kongar; Trafik kazası geçiren sigortasız tüm vatandaşlar başvurup tüm masraflarını bizden alabilirler. Fakat bu fonu sadece uyanık bazı avukatlar kullanıyor. Oysa parası olmayan vatandaşlarımız çok zor durumda kalıyorlar. Hem bakanlığın hem de vatandaşların kanunu bilmesi gerekiyor. Ancak ne Sağlık Bakanlığı uyarıyor ne de vatandaşlar bunu biliyor. Bu yüzden fonu her biri 20- dosya ile gelen uyanık avukatlar kullanıyor.

Bilge Kongar sözlerine devam ediyor; Önceleri Ziraat Bankasında faizsiz olarak tutulan sigorta primlerini faize yatııp 110 Trilyona ulaştık. Fakat para çoğalınca bunu alıp oraya buraya vermek istiyorlar. Biz kazalarda mağdur olanlar gelip alsın diyoruz.

1991 yılında Hazine Müsteşarlığı bünyesinde kurulan Garanti Fonu, 1998'in sonuna kadar Hazine Müsteşarlığı Sigorta Genel Müdürlüğü bünyesinde kaldı. Amacı; Trafik Sigortası olmayan araçların meydana getirdiği yaralama ve ölüm masraflarını karşılamak. Fonun kaynağını trafik sigortası yaptıran vatandaşlardan kesilen pay oluşturuyor.

Trafik sigortası yapan sigortalıların trafik primi içinde ödedikleri paranın yüzde 2'si ve yüzde 1'i sigorta şirketlerinin öz kaynaklarından karşılanıyor. Karayolları Trafik Sigortası Kanunu gereği olarak kazaya neden olan araç sigortasız veya plakası bilinmiyorsa zarar görenler direkt birliğe gelip masraflarını alabiliyor. Fon, 1998 sonunda Hazine'den alınarak Türkiye Reasürans Şirketleri Birliği Bünyesindeki bir hesaba aktarıldı. Adı önceden Garanti Sigortası Fonu iken devletin dahil olduğu tüm fonlar kapatılınca Garanti Sigortası Hesabı olarak değiştirildi. 1998' sonuna kadar 7 yılda Hazine'de, 450 milyar lira birikti. Ancak 7 yılda sadece üç kişiye ödeme yapıldı. Birlik bünyesindeki fon bütçesi Hazinenin aksine bankada faizle değerlenince fon 110 trilyona ulaştı.

Şimdiye kadar fondan yararlanmak için 1623 kişi başvurmuş, 1042 dosya ise sırada bekliyor." Haber böyle devam ediyor. Internet'ten http://www.ktgsh.org/ adresine girdiğiniz takdirde bütün mevzuatı detaylı olarak
öğrenebiliyorsunuz. Başınıza böyle bir trafik kazası geldi. Sigortanız yok. Paranız yok. Kime nasıl müracaat edeceksiniz ve nasıl bir yol takip edeceksiniz işte bütün bunlar bu sitede detaylı olarak mevcut.

İnşallah başınıza kaza gelmez ve bu hizmetten yararlanmak durumunda kalmazsınız. Ama eğer siz ve yakınlarınızın başına böyle bir durumun gelebileceğini dikkate alarak konu hakkında özet bilgilerin aracınızın bir yerinde bulunmasında büyük yarar vardır.

Görülen odur ki devletimiz vatandaşlarının mağdur olabileceğini düşünmüş ve yıllar önce gerekli tedbirleri oluşturmuş. Ama bunu bilen olmadığı için bugüne kadar yeterli hizmet üretmeleri mümkün olamamış. 32 yıllık şoför ehliyeti olan ve kuralları uygulamakta haddinden fazla titizlik gösteren bir kişi olarak konudan ilk defa haberim oluyor. Bu bende, " Okuryazar geçinen bizler bu konuda bugüne kadar bilgi sahibi olmamış isek insanlarımız hiç bilmiyordur" düşüncesini yarattı.

Ben bu vesile ile Garanti Sigortası Hesabı hakkında elinizin altında bulunması gereken asgari bilgileri veriyorum. Ve hepinize kazasız günler diliyorum.

----------------------------------------------
Reasürans Şirketleri Birliği
ADRES: HARMAN CAD. POLAT PLAZA B BLOK NO:4 KAT:15
34394 LEVENT-İSTANBUL
TELEFON: (0212 3241950)
FAX: (0212) 324 44 99
WEB: http://www.ktgsh.org, http://www.tsrsb.org.tr
E-MAIL: garantihesabi@tsrsb.org.tr
----------------------------------------------


Dr. Tahir Tamer Kumkale
25 Ekim 2004 Pazartesi

 
BİLDİRİ-YORUM
2000-2012 | Dr. Tahir Tamer Kumkale