08 HAZİRAN 2024 CUMARTESİ

 
Dr. Tahir Tamer Kumkale

tamer@kumkale.net

İYİ İNSANLARI SAYGI İLE SELAMLIYOR VE SEVGİ İLE KUCAKLIYORUM............

Ana Sayfa
Başlarken
Yazı Arşivi
Yazı Arama
Kitaplarım
Hakkımda


    Kitaplarımdan seçmeler...

Amazon'da kitaplarım


Askerin gözüyle Atatürkçü Düşünce Sistemi
Bu yazımı Facebook'ta beğenmek veya bir arkadaşınıza göndermek (tavsiye etmek) için:

 8 Ekim 2004 Cuma 

Devletin içine düştüğü yok olma tehlikesinin korkunç derinliğini görmekten aciz olan zavallılar, elbette ciddi ve hakiki çareyi görmemek için gözlerini yumarlar.
(Gazi Mustafa Kemâl Atatürk - 1924)

AB yolunda gidebilmek için taviz üzerine taviz vererek milli benliğimizden giderek uzaklaştığımız günler yaşıyoruz. Milletimizin sessiz çoğunluğu milli duyguları törpülenmiş, tamamen teslim olmuş ve gelecekten beklentileri bitmiş, moral bozukluğu içinde hayretle çevremizde olanları seyrediyor. Gür bir sese, dik bir duruşa hasret kalmışız. Halk çaresizlik içinde başına gelenleri izliyor. Çünkü bu gidişin sonunda başına gelebilecekleri anlıyor.

İşte bu ortamda Türk Silahlı Kuvvetlerinden gür bir ses halkının duygularına cevap verecek hususları sıralıyor. Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar BÜYÜKANIT'ın 27 Eylül 2004 tarihinde Kara Harb Okulu'nun yeni öğretim yılını açarken yaptığı konuşmada değindiği hususlar AB Uyum Yasaları çerçevesinde güçsüzleştirilmeye çalışılan Türk Ordusunun durumunu çok iyi yansıtıyor. Dosta güven, düşmana korku veriyor...

Bu veciz ve anlamlı konuşma ne yazık ki Verhaugen-Prodi ikilisinin hazırladıkları AB Komisyon Raporunun kargaşası arasında kamuoyuna gereği gibi yansıtılamadı. Oysa konuşmanın her cümlesi Türk Milletinin içine düştüğü karamsarlığa ışık tutacak ve ORDU-MİLLET kavramının hala bütün canlılığı ile yaşadığını gösteriyordu.

Orgeneral BÜYÜKANIT; bugün Avrupalı dostlarımızın(!) her kenarından tırtıklamaya çalıştığı ve Türk Milletinin ilerlemesinin önünde bir engel olduğunu daima vurguladığı ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE SİSTEMİ' ne nasıl sahip çıktıklarını anlatıyor. Bir bakıma, "Biz bu ülkenin güvenliğini teslim ettiğimiz genç subaylarımızı işte bu ruhla yani gerçek birer Atatürkçü olarak yetiştiriyoruz ve yetiştirmeye devam edeceğiz" diyerek anlamayanlara anlayacakları dille anlatıyor.

Ben bugün köşemi Orgeneral BÜYÜKANITIN Kara Harbokulunda yaptığı konuşmanın bilhassa ATATÜRKÇÜLÜK ile ilgili bölümlerini köşeme taşıyarak halkımızı bilgilendirmek istiyorum. Bu sesin onların karamsarlığına çare olacağına inanıyorum...

"- GELECEĞİ TAHMİN ETMENİN EN SAĞLIKLI YOLU İSE GELECEĞİ YARATMAKTIR. GELECEĞİ YARATMAK İÇİN İSE TEK YOL GÜÇLÜ OLMAKTIR. SİZ GÜÇLÜ OLMAZSANIZ GELECEĞİNİZİ BAŞKALARI YARATIR.

- 1000 YILA YAKINDIR VATAN EDİNDİĞİMİZ BU TOPRAKLARIN EBEDÎ TÜRK YURDU KALMASI İÇİN GÜÇLÜ OLMAK ZORUNDAYIZ. BU GERÇEĞİ GÖZ ARDI EDEN ÜLKELERİN KARŞILAŞTIKLARI ACI SONUÇLAR YAKIN TARİHİMİZDE ACI ÖRNEKLERLE DOLUDUR.

- SİZLER; DEMOKRATİK, LÂİK VE SOSYAL BİR HUKUK DEVLETİ OLAN TÜRKİYE CUMHURİYETİ'NE KARŞI GÖREV VE SORUMLULUKLARININ BİLİNCİNDE, ATATÜRK'ÜN ÇİZDİĞİ YOLDA, TEKNOLOJİK GELİŞMELERİ YAKINDAN TAKİP EDEREK, MİLLİ DEĞERLERE SAHİP, VATANINI VE MİLLETİNİ SEVEN VE ONU DAİMA YÜCELTMEYE ÇALIŞAN, ÇAĞDAŞ DÜŞÜNCELİ BİLGİ ÇAĞI KOMUTANLARI OLARAK YETİŞTİRİLMEKTESİNİZ.

- ÜLKE SAVUNMASI GİBİ OLDUKÇA AĞIR, ANCAK ÇOK ÖNEMLİ VE KUTSAL BİR GÖREVİN SORUMLULUĞUNU ÜSTLENEN ASKER KİŞİLER HER ZAMAN VE HER KOŞULDA GÜVENİLİR, SAĞLAM BİR RUH YAPISINA, YÜKSEK BEDENİ VE FİZİKİ YETERLİLİĞE SAHİP, DÜRÜST VE SAMİMİ, İYİ AHLÂK SAHİBİ, ADALETLİ, MESLEĞİNİ BİLEN VE SEVEN, SIR SAKLAYAN, DEDİKODUDAN UZAK, HOŞGÖRÜ
SAHİBİ, CESUR VE HER KONUDA ÖZVERİDE BULUNMAYI BİLEN İNSANLAR OLMAK ZORUNDADIRLAR.

- TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİNİ GÜÇLÜ KILAN TEMEL UNSURLARI BEN DÖRT GRUPTA TOPLUYORUM. BUNLAR; BİLGİ, BİLİNÇ VE SARSILMAZ BİR İNANÇLA KAVRANMIŞ VE BENİMSENMİŞ ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE SİSTEMİ, MUTLAK İTAATE DAYALI
GELENEKSEL DİSİPLİN ANLAYIŞI, SİLAH ARKADAŞLIĞI KAVRAMINDA İFADESİNİ BULAN SARSILMAZ BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZ, EN ÖNEMLİSİ DE YÜCE ULUSUMUZUN BİZE DUYDUĞU ENGİN GÜVEN DUYGUSUDUR.

- SİLAHLI KUVVETLERİN SAHİP OLDUĞU İMKAN VE KAABİLİYETLER, BELİRTTİĞİM BU DÖRT TEMEL UNSURA DAYANDIĞI SÜRECE BİR ANLAM VE GÜÇ İFADE EDER.DÜNYANIN KÜRESELLEŞEREK BİLGİ TOPLUMUNA YÖNELDİĞİ GÜNÜMÜZDE, TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİNİ GÜÇLÜ KILAN BU TEMEL UNSURLARI DAİMA YAŞATMALI VE KÜRESELLEŞMENİN GETİRDİĞİ YENİLİKLERİ FIRSAT
BİLEREK BU DEĞERLERİN İÇİNİ BOŞALTMAYA ÇALIŞANLARA FIRSAT VERMEMELİSİNİZ.

- BÜYÜK ÖNDER ATATÜRK'ÜN TÜRK ULUSUNA BIRAKTIĞI MADDİ MİRASI, TÜRKİYE CUMHURİYETİ VE MANEVİ MİRASI OLAN BİLİM VE AKLIN YOL GÖSTERİCİLİĞİNE İNANMIŞ VE YORULMAMAK ÜZERE YOLA ÇIKMIŞ HARBİYELİLER OLARAK TAŞIDIĞINIZ VE İNANDIĞINIZ TEMEL GÜÇ KAYNAĞINIZ; YÜCE ATATÜRK'ÜN TÜM GÜÇLÜKLERE KARŞIN KURTULUŞ SAVAŞINI BAŞLATTIĞI
YÜKSEK RUH OLMALIDIR.

BU YÜKSEK RUH İLE HİÇBİR İDEOLOJİK ETKİNİN TESİRİNDE KALMAKSIZIN, ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE SİSTEMİ VE MİLLİYETÇİLİĞİNE BAĞLI, LÂİK VE DEMOKRATİK DÜZEN İÇERİSİNDE VE HER TÜRLÜ SİYASİ MÜLÂHAZANIN DIŞINDA, ÜSTÜN BİR DİSİPLİN ANLAYIŞI İÇERİSİNDE KENDİNİZİ VATAN VE MİLLET SAVUNMASINA ADAMAK DURUMUNDASINIZ.

- MESLEK YAŞANTINIZ DA VE YAŞADIĞIMIZ GÜNLERDE BAZI GERÇEK DIŞI DÜŞÜNCELERLE KARŞILAŞACAKSINIZ. SİZLERE, YAŞADIĞINIZ GÜNLERDE VE MESLEK YAŞANTINIZDA; ATATÜRK İLKELERİNİN ÇOK UZUN YILLAR ÖNCE ORTAYA KONULDUĞU,
YAŞADIĞIMIZ ÇAĞDA BU İLKELERİN ORTADAN KALKTIĞI, ESKİDİĞİ VE GEÇERLİLİKLERİNİ YİTİRDİĞİ SÖYLENEBİLİR VE HATTA, ATATÜRKÇÜ DÜNYA GÖRÜŞÜNÜN TÜRKİYE'NİN ÖNÜNÜ TIKADIĞI İÇ VE DIŞ MİHRAKLI ODAKLAR TARAFINDAN GÜNDEME GETİRİLEBİLİR. BU DÜŞÜNCELERİ GÜNDEME GETİRENLER İKİ GRUPTA SINIFLANDIRILABİLİRLER:

BİRİNCİ GRUP: CUMHURİYETİ KURAN VE İMPARATORLUĞUN KÜLLERİNDEN DİNAMİK VE ÇAĞDAŞ BİR DEVLET VE MİLLET YARATAN İRADENİN IŞIĞINDAN RAHATSIZ OLAN YARASALARDIR.

İKİNCİ GRUP İSE: İTHAL MALI BİR YAKLAŞIMDIR VE ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE SİSTEMİNİ, TÜRKİYE'YE DAYATMAYA ÇALIŞTIKLARI SİSTEMLER İÇİN EN ÖNEMLİ ENGEL OLARAK GÖRENLERDİR.

ULU ÖNDER ATATÜRK, BİZE, SİZLERE HİÇBİR DOGMATİK, KALIPLAŞMIŞ, MİRAS BIRAKMAMIŞTIR. ONUN MANEVİ MİRASI BİLİM VE AKILDIR. BİLİM VE AKIL; ATATÜRK İLKELERİNİN İÇ DİNAMİK GÜCÜDÜR VE İLKELERİNİN HER DÖNEMDE İÇ DİNAMİĞİNİ OLUŞTURUR VE İLKELERİNİN ÇAĞA UYUMUNU SAĞLAR.

BU ANLAYIŞLA BİLİM VE AKLIN REHBERLİĞİNDE KENDİNİ SÜREKLİ YENİLEYEN ATATÜRK İLKELERİ SONSUZA DEK KENDİLERİNİ YENİLEMEK, GELİŞTİRMEK, GÜCÜNE SAHİP BİR DÜŞÜNCE SİSTEMİ OLARAK ORTAYA ÇIKAR. ATATÜRK BİZE DAR BİR İDEOLOJİK KALIP BIRAKMAMIŞTIR. HER TÜRLÜ DOGMADAN UZAK, BİLİM VE AKLI HEDEF GÖSTEREN BİR DÜŞÜNCE SİSTEMİ,HÜMANİST VE ÇAĞDAŞ, GELİŞMEYE VE DEĞİŞİME UYGUN BİR DÜNYA GÖRÜŞÜNÜ MİRAS OLARAK BIRAKMIŞTIR.SİZLER, BU MANEVİ MİRASIN SAHİPLERİ OLARAK; ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE SİSTEMİNE SAHİP OLMAK VE ONLARI KORUMAK ZORUNDASINIZ.

UNUTMAYINIZ Kİ; ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE SİSTEMİNE SAHİP OLMAK VE ONU KORUMAK YETERLİ DEĞİLDİR. AYNI ZAMANDA BU ÇAĞDAŞ VE AYDINLIK YOLU YAŞANTINIZA DA UYGULAMAK ZORUNDASINIZ.

- SİZLER, TÜRK ULUSUNUN VE ÜLKESİNİN HİZMETİNE KENDİLERİNİ ADAMIŞ İNSANLARSINIZ. HİZMETİNE KENDİLERİNİ ADAMIŞ OLDUĞUNUZ ÜLKEMİZİN İNSANLARIDIR. ONLARLA İÇ İÇE OLUN, ONLARIN ACILARINI, SEVİNÇLERİNİ PAYLAŞIN VE ONLARIN AYRILMAZ PARÇALARI OLDUĞUNUZU HİÇ AMA HİÇ UNUTMAYIN.

Ağzına sağlık Komutanım... Anlayana sivrisinek saz, anlamayana davul-zurna az...


Dr. Tahir Tamer Kumkale
8 Ekim 2004 Cuma

 
BİLDİRİ-YORUM
2000-2012 | Dr. Tahir Tamer Kumkale