10 Kasım 2023 CUMA

 
Dr. Tahir Tamer Kumkale

tamer@kumkale.net

İYİ İNSANLARI SAYGI İLE SELAMLIYOR VE SEVGİ İLE KUCAKLIYORUM......

Ana Sayfa
Başlarken
Yazı Arşivi
Yazı Arama
Kitaplarım
Hakkımda


    Kitaplarımdan seçmeler...

Amazon'da kitaplarım


5. Tim (Abdullah Ağar'ın kitabı)
Bu yazımı Facebook'ta beğenmek veya bir arkadaşınıza göndermek (tavsiye etmek) için:

 10 Mart 2004 Çarşamba 

Türk milleti ve onunküçük ve büyük yaştaki çocukları çelikten yapılmış heykellerdir; onların ne olduklarını anlamak için onlarla savaş meydanlarında boy ölçüşmek lazımdır.
(Gazi Mustafa Kemâl Atatürk - 1937)

Bu bir kitap reklamıdır. Bugün size bir kitap reklamı yapacağım. Fakat bu kitap vitrinleri süsleyen rengarenk boyalı kapakları içinde adeta al beni diye haykırankitaplardan değil. Basit ve sade bir dizaynı var. Fakatiçinde verilen bilgiler, yıllardır bu ülkede yaşayan
Türk Milletini tanıdığını sanarak ahkâm kesen birtakım kalem sahiplerine gerçek Türk’ün ne olduğunu anlatan bir edebiyat şaheseri.

Bu kitap ülkesini, milletini, şehit kanıyla sulanmış kutsal toprağını seven gerçek bir Türk milliyetçisinin bilgi ve tecrübelerini milletinin emrine sunduğu bir şaheser yapıt. Bir insanlık klasiği.

Türk milletinin kendini ve gücünü tanımasında büyük katkısı olabilecek bu kitabı her Türkün mutlaka okumasını istiyorum. Zor günlerimizdekim olduğumuzun ve neler yapabileceğimizin hatırlanması için her zaman elimizin altında bulunması gereken bir eser olarak görüyorum.
Aslında okumayı hiç sevmeyen, resimlerle daha kolay anlayabilen bir milletiz. Okumuyoruz. Ama bu kitabı mutlaka okumalıyız. Kutsal kitabımızKURAN' da Allah’ıninsanoğluna ilk emri OKU' dur. İlk emir olarak OKU diyerek başlamasına rağmen hiç okumuyoruz. Bizmilletçe okumayı sevmiyoruz. Okuyanları dikkate almıyoruz. Ama insanlarımız inşallah bu defa okurlar. Devlet nedir?, Bayrak nedir?, Vatan nedir? Vatan için millet ne yapar ? Vatan için asker ne yapar ? işte bütün bunları öğrenirler.

Sizi daha fazla merakta bırakmak istemiyorum. Kitapları birkaç dile çevrilen uluslar arası yazarlarımızın son çıkan eserlerinden bahsedeceğimi sananlar aldanıyorlar. Kitabın yazarı, halen Mesaj Televizyonu Genel Müdürü olarak görev yapan gazi subaylarımızdan Sayın Abdullah AĞAR Bey. Bu mümtaz Türk evlâdının vazife başında yaralanıp gazi olarak ordudan ayrılışına kadar başından geçenleri hiç abartmadan aynen milletine aktardığı “5.Tim” isimli kitap yazımızın konusu...

“5.TİM” Abdullah AĞAR’ınGüneydoğu Anadolu’da komuta ettiği birliğin ismi. Sizler 5.Tim’in kahraman mensupları ile birlikte, bu kutsal vatanı tanıyacak ve bu vatan için vatan evlatlarının neler yapabildiğini öğreneceksiniz... Olayları onlarla yaşayacak ve onlarla bütünleşeceksiniz...Türk Milletinin binlerce yıldan günümüze taşıyıp halâ muhafaza ettiği Ordu-Millet kavramının gücünü bire bir duyacaksınız... Türk askerinin ruh yüceliğini tadacak ve Türk olmaktan tekrar gurur duyacaksınız... Ve sonunda tam bugünlerde her taraftan gelen haçlı saldırıları karşısında, böyle bir askeri güce sahip olmamıza rağmen, neden başı eğik ve ezik durduğumuza şaşacaksınız... Ve nihayet elindeki bu gücü bilmeyen ve tanımayan, bu gücü zayıflatmak için gelen dış kaynaklı isteklerle askerlerini küçük görüp onlara sahip çıkmayan zihniyete karşı mücadele gücü kazanacaksınız...

Abdullah Ağar’ın “5.TİM, GÜNEŞ DOĞSUN İSTERİZ” başlıklı kitabı Şubat ayında Otopsi yayınlarından çıktı. Daha bir ay dolmadan altıncı baskısının yapılması çok güzel ve sevindirici bir gelişme... Demek ki halkımızın böyle kendini anlatan eserlere ihtiyacı varmış.

Ben DİYALOG programına katılmak üzere 6 Mart gecesi gittiğim Mesaj TV’de kendisinden aldığım 350 sayfalık kitabı hiç uyumadan ertesi gün öğlene doğru bitirdim. Şimdi daha sağlam yere basabiliyorum. Bütün olumsuzluklara rağmen bize gurur verecek bir orduya sahip olmanın huzurunu taşıyorum. Yaptığı bu büyük hizmetten dolayı Abdullah Ağar’ı kutluyorum. Kendisini tebrik ederken şunları söyledim. “Ülkemin bu zor günlerinde yazdığın bu eserle milletin gözbebeği Türk Askerini bütün saflığı ve güzelliği ile millete duyurarak onlara güç verdin. İnan ki bu hizmetin dağlarda geçen yıllarından, aldığın yara ile kazandığın gazilik unvanından çok daha önemlidir. Çünkü bugünlerde halkımızın tutunacak dalı olduğunu bilmesine ihtiyaç vardı. İşte sen bu eserinle bu dalı onlara verdin. Seninle ve 5.Timinle gurur duyuyoruz. Bize bu gururu yaşattığın için seni candan kutluyorum.”

Bu eseri kendini Türk olarak gören ve Türklüğü benimseyen herkesin okumasını istiyorum. Okuduktan sonda yere daha dik bastıklarını başlarının daha da yükseklerde olduğunu göreceklerine inanıyorum.
Kitabı arka kapağında yer alan Abdullah AĞAR’ın sözleri ile bitirmek istiyorum.

“Bir asker ne için ölür? Peki bir asker ne için ölmek ister? Bu millet neden asker ? Peki düşmanlar neden düşman ?” İşte bu sorulara yanıt bulmadan, sadece Güneydoğuda ki üstü örtülü savaşı değil, Anadolu insanının bin yıldır yaptığı savaşları da anlamak mümkün değildir; bundan sonra yapacağı savaşları ve nasıl savaşacağını da... Bu kitapta yazılı olan her şey gerçektir. Bütün bunlar Türk askerinin Güneydoğuda yazdığı tarihin bir parçası olmuştur. Hayatta olanların ismi değiştirilmiştir. Şehitlerin anısı ise isimlerinin geçtiği satırlarda da olsa ‘yaşasın’ istenmiştir. Zaten onların kendilerini güvenlikte hissetme gibi bir ihtiyaçları da yoktur. Sonsuza kadar olmayacaktır da... Anlattığım her şeyi ‘yaşam ne kadar güzel olsa da ölüm yaşamdan daha güzeldir’ inancı ile yazdım... Layıkıyla öldükten sonra...”


Dr. Tahir Tamer Kumkale
10 Mart 2004 Çarşamba

 
BİLDİRİ-YORUM
2000-2012 | Dr. Tahir Tamer Kumkale