08 HAZİRAN 2024 CUMARTESİ

 
Dr. Tahir Tamer Kumkale

tamer@kumkale.net

İYİ İNSANLARI SAYGI İLE SELAMLIYOR VE SEVGİ İLE KUCAKLIYORUM............

Ana Sayfa
Başlarken
Yazı Arşivi
Yazı Arama
Kitaplarım
Hakkımda


    Kitaplarımdan seçmeler...

Amazon'da kitaplarım


Ben bu konu ile ilgili olarak diyorum ki… (2)
Bu yazımı Facebook'ta beğenmek veya bir arkadaşınıza göndermek (tavsiye etmek) için:

 11 Şubat 2004 Çarşamba 

İnsanlar gariptir. Bazen en akıllılarının bile, hakikatlerin açıklığı karşısında görüşleri temelsiz ve çürük olur.
(Gazi Mustafa Kemâl Atatürk - 1938)

LADİN YAŞIYOR (!)
Hamid Karzai, El Kaide örgütü lideri Usame Bin Ladin'in hayatta olduğunu ve Afganistan ile Pakistan arasındaki sınırda bir yerlerde saklandığını söyledi.

Son derece saçma bir haber. Tabi yaşayacak. Ladin hiç ölmeyecek ve hiçbir zaman yakalanmayacak. Öldüyse bile yerini hemen dublörü alacak. Çünkü Usame Laden ABD’nin dünyayı yeniden yapılandırma projesinin kilit ismi. O olmasa idi. ABD; ne Afganistan’a, ne Irak’a ne Kafkasya’ya, ne Balkanlara ve ne de Ortadoğu ülkelerine yerleşebilirdi. Laden’in yakalanacağını umanlar yanılıyorlar. ABD Yönetimi Altın yumurtlayan tavuğunu kesemez.

BELLİ BİR ORANDA TOPRAĞI VEREBİLİRİZ:
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Adanın şu an yüzde 36'sı KKTC'nin yaşam alanıdır. Belli bir oranda toprağı verebiliriz. Biz garantör ülke olarak tavsiye ederiz, KKTC bu yaklaşımı gösterir”dedi.

Bir ülkenin hiçbir resmi sorumlusunun böyle bir beyanda bulunmaya hakkı yoktur. Olmamalıdır. Vatan toprakları şehit kanı ile alınır. Ve ancak ayni bedel ödenerek geri verilir. 1974’de Kuzeyde 125.000 olan Türk nüfusun şimdi 210.000 ulaşmasını, Güneydeki 225.000 Rum’un bugün 850.000’e varmasını Sayın Başbakanımız hangi mantık ile değerlendiriyor ve bize %36’yı çok görüyor. Türk Milleti korkmasın. Millete rağmen şehit kanı ile vatanlaşan topraklardan bir karış vermeye bugüne kadar kimsenin gücü yetmemiştir.
* * *
TRT, KADROLAŞMA İDDİALARINI REDDETTİ:
TRT'den yapılan açıklamada, "TRT Genel Müdürlüğü'nde Kadrolaşma" iddialarının asılsız olduğu bildirildi.

Bu iddianın doğru olmadığını söylemek büyük bir cesaret işidir. TRT’nin siyasi partilerin çiftliği olduğunu yedi cihan duymuştur. Neyi saklıyorsunuz.? Ve neden saklama ihtiyacı duyuyorsunuz.? Siyasilerin yakın akrabalarının doldurulduğu bir büyük hizmet müessesesi ancak bu şekilde atıl bir hale getirilebilirdi. Yeni Genel Müdürün aklını başına toplaması, eğer gerçekten hizmet etmek istiyorsa bu kadrolaşmayı kırması lazımdır. Şenol DEMİRÖZ, TRT’yi asalaklardan derhal temizlemelidir. Bunu yapamayacaksa orada bir dakika bile durmamalıdır. Çünkü başarılı olma şansı sıfırdır.
* * *
PETKİM İHALESİ İPTAL EDİLDİ:
ÖİB, yaptığı yazılı açıklamada, PETKİM Petrokimya Holding A.Ş'nin yüzde 88.86'sına tekabül eden İdare hissesinin blok satış yöntemiyle özelleştirilmesi amacıyla 26 Ağustos 2003 tarihinde yayınlanan ilanlarla başlatılan ihalesinin yeterli teklif alınamaması nedeniyle iptal edildiğini duyurdu.

Bilindiği gibi PETKİM'in geçen yıl yapılan satışı, ihaleyi 605 Milyon Dolara kazanan Uzan Grubu'na ait Standart Kimya'nın yükümlülükleri yerine getirmemesi nedeniyle iptal edilmişti. Bugün “Özelleştirme” adı altında milletin parasıyla yıllar süren bir çaba ile gerçekleştirilen dev yatırımlar yok pahasına elden çıkarılmak istenmektedir. Siyaset makamı, bu işletmeleri daha iyi çalıştıracak yöntemleri bulma yoluna gitmiyor ve işin kolayına kaçarak işletmeleri elinden çıkarmayı düşünüyor. Ama her defasında kulların yaptığı bu yanlış geri tepiyor ve hak her zaman yerini buluyor. Bulun aklı başında bir yönetici. Kursun kadrosunu ve sahip çıksın milletin malına. Aslında bu işlem sanıldığı kadar zor değil. Ama niyet başka olunca diyecek bir sözünüz kalmıyor.
* * *

SEZER, TÜBİTAK KARARNAMESİNİ İADE ETTİ:
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, TÜBİTAK Başkanlığı'na Prof. Dr. Nüket Yetiş'in atanmasına ilişkin kararnameyi imzalamayarak, Başbakanlığa iade etti.
Bilime siyaset karıştırmanın örneğini dünya bizde görüyor. Bir ülkenin kalkınmışlık seviyesi bilim adamları ve bunların insanlığa kazandırdıkları ile ölçülür. Bizde çürümüşlük ve kokuşmuşluk bilime de bulaşmıştır. Şurası unutulmamalıdır. Dünyada “teknolojiyi ve bilgiyi üretip satan” ülkeler daima “bu bilgili alan ve kullanan” ülkeleri yöneteceklerdir.
* * *

BUSH VE BLAIR, NOBEL ADAYI:
ABD Başkanı George Bush ve İngiltere Başbakanı Tony Blair'in, 2004 Nobel Barış Ödülü için adaylar arasında bulunduğu belirtildi.
Yirmi birinci Yüzyılın “Barış” anlayışına şapka çıkartmak lazım. Türk Milletinden hiç kimsenin böyle ödüller alamamasını da doğal karşılamak gerekiyor. Kıbrıs’ta otuz yıl süren bir barış yarattık. Bütün dünya “neden bunu yaptınız” diye üstümüze geliyor. Ne yapalım. Biz de “Osmanlı’nın mirasıdır” deyip bir yerlere mi saldıralım?
* * *

KKTC'DE İŞÇİ EYLEMİ:
 KKTC'de Cumhuriyetçi Türk Partisi - Demokrat Parti koalisyon hükümetinin, 14 Aralık seçimi öncesinde istihdam edilen yaklaşık 1660 kişiyi işten çıkarması tepkilere neden oldu.
 Türkiye’de benzerini kaymakamların yönettiği 210000 nüfuslu küçücük bir ülke. Cumhurbaşkanı, elli milletvekili, başbakan, on bakan, onbeşbin memur, tamamı okumuş kişilerden oluşan beş üniversite sahibi bir ülke. Eğer halâ bunlar oluyorsa diyecek pek fazla sözümüz yok. Sistemin her tarafı çürümüş demektir. Bu sistem yeniden kurulmalıdır.
* * *

MİSYONERLER GÖREV BAŞINDA, İSA DÖNECEK:
Ceviz Kabuğu programında peygamber tartışması yaşandı. İlahiyatçı Prof.Dr. Bayraktar Bayraklı ile programa katılan St. Antuan Kilisesi Cemaati Sorumlusu Konstantino Çedolini arasında hak din ve peygamber tartışması yaşandı. Çedolini’nin Hz. Muhammed’in peygamberliğini kabul etmemesi ve Kuran’ı Kerim ile İslam dinini yok sayması şok etkisi yarattı.

Bu yeni bir şey değil. Adamlar gözlerimizin içine baka baka %99’u Müslüman olan ülkede insanlarımızı Hıristiyanlaştırmaya çalışıyorlar. Ülkemizde 65 Milyon Müslüman için 60000 cami göze batarken, sayıları bir milyonu bile bulmayan Hıristiyan Cemaatin 22000 kilisesi olması dikkat dahi çekmiyor. Bizi yönetmeye soyunanların gözlerini açması gerek. Anayasanın 24 üncü maddesi ortadan kaldırılıyor ve yok sayılıyor. Olay artık Cumhuriyet Savcılarının devreye girmesi safhasına geldi ve geçti.

* * *

EKONOMİNİN İLACI YABANCI SERMAYE; Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bir ekonominin sağlıklı şekilde gelişebilmesinin, akılcı politikaların yanı sıra yabancı sermaye çekebilme kapasitesine de bağlı olduğunu söyledi.

Başbakan doğru söylüyor. Bunun için önce kendi vatandaşlarımızın ülkemizdeki fabrikalarını sökerek TIR’larla yurtdışına neden taşıdıklarını öğrensin ve tedbir alsın. Ondan sonra yabancı sermaye koşarak gelir.


Dr. Tahir Tamer Kumkale
11 Şubat 2004 Çarşamba

 
BİLDİRİ-YORUM
2000-2012 | Dr. Tahir Tamer Kumkale