10 MAYIS 2024 CUMA

 
Dr. Tahir Tamer Kumkale

tamer@kumkale.net

İYİ İNSANLARI SAYGI İLE SELAMLIYOR, SEVGİ İLE KUCAKLIYORUM

Ana Sayfa
Başlarken
Yazı Arşivi
Yazı Arama
Kitaplarım
Hakkımda


    Kitaplarımdan seçmeler...

Amazon'da kitaplarım


Kiralık katiller aramızda dolaşıyor. Bu ortamı hazırlayanlar utanmıyorlar mı?
Bu yazımı Facebook'ta beğenmek veya bir arkadaşınıza göndermek (tavsiye etmek) için:

 10 Ocak 2004 Cumartesi 

"Felâket başa gelmeden evvel, onu önleyecek ve ona karşı savunulacak gerekleri düşünmek lâzımdır. Geldikten sonra dövünmenin faydası yoktur."
(Gazi Mustafa Kemâl Atatürk - 1920)

Hürriyet Gazetesinin Pazar ilavesinde tam sayfa manşetten verilen Röportaj tüylerimizi diken diken etti. Kiralık Katil olduğunu belirten bir kişinin yaşadıkları hikaye ediliyordu. Kendisini tetikçi, yani “para ile tutulan katil” olarak nitelendiren kişinin aramızda elini kolunu sallayarak dolaşması dahi insanın tahayyül sınırlarını zorluyor.

Binlerce yıllık kültürle yoğrulmuş, birlik beraberlik, namus, aile, hısım, akraba, gelenek ve göreneklerine saygılı inançlı bir toplumun içine düştüğü manzarayı anlamak ve olan biteni algılayabilmek çok zor. Anadolu Türk Toplumunu bu hale getiren ve bizim yaşam standartlarınızı allak bullak eden yeteneksiz eski yöneticilerimize buradan nefret duygularımı iletiyorum. Birbiri peşi sıra getirilen Genel Aflar ile, yaptıkları yapanın yanında kaldığı bir hukuk sistemi ile, adaletin zamanında ve adaletli olarak dağıtılamaması ile ülkemizdeki sosyal çöküş seviyesinin en alt noktasına ulaştığımızı değerlendiriyorum.

Beni bu düşünceye götüren “Kiralık Katil”röportajından ve kiralık katilin hiçbir gizleme ihtiyacı duymadan açıkladığı samimi itiraflarının bazılarını ibret ve tedbir almak için aşağıya çıkarttım. “Anlamayana davul zurna az, anlayana sivrisinek saz” demiş atalarımız. Belki tedbir alması gerekenler, utanırlar ve milleti içinde düşürüldüğü kaos ve güvensizlik ortamından kurtarırlar diye düşünüyorum.
İşte röportajdan alıntılar;

“Öğretmen Şehnaz Aras'ı öldürdü... Ömür boyu hapse mahkum edildi Çevikol. İnfaz yasasından faydalanıp 5,5 yıl sonra serbest kaldı. Şimdi ilk kez geçmişinde "kiralık katillik" yapmış biri yaşamını açıyor...

- Katil oldum ama para alamadım. 35 yaşındayım. İki çocuğum var...
- Sırtımda bir "kiralık katil" imajı var. Şimdi bana 16-17 yaşında çocuklar geliyor, "Abi bize de iş bul" diye. Adam vurmak istiyorlar. Para kazanabileceklerini, birkaç iyi iş yaparlarsa mafya tarafından işe alınacaklarını, bir yerlere geleceklerini zannediyorlar. Bir takım elbise giymek, altına araba çekmek, cebinde 500 dolarla gezmek çok çekici. Ama bu yolun nasıl bir yol olduğu benim halimden belli değil mi?
- Para kazanabileceğimi düşündüm, adam yaraladım, katil oldum ama para filan alamadım. Ailemi kaybettim. 20 yıllık karımdan ayrıldım. Çocuklarımın yüzüne bakamıyorum katilim diye. Çocuklarımın geleceğiyle oynadım. Onlar derse giriyor, öğretmenleri veya arkadaşları "babanız öğretmen katili" diyorlar. Bu yüzden okuyamadılar.
- Bir kere bu işe bulaştınız mı, kurtulmanız zor. Bana cezaevinden çıktığımdan beri o kadar çok teklif geldi ki... Bir kere tanındınız mı, kurtulamıyorsunuz Gençler para kazanacağım diye bu işlere karışmasınlar. Bu işin sonu para pul değil, rezillik. Çocuklarınızın gözünde "kiralık katil" damgası yiyorsunuz.
- Paraya ihtiyacım vardı. Cebime 500 milyon koyup "şunu vur" dediklerinde yapıyordum. Nasıl olsa ölmüyorlar diye düşünüyordum.
- 250 bin dolar nakit para, ev ve araba için anlaştık. Bunları verecek güçleri de vardı. Bunun karşılığında rahmetli öğretmen Şehnaz Aras'ı, ablası Ayşe Berberoğlu ve rahmetlinin avukatını öldürecektim.
- Cezaevindeyken ayda 200-300 milyon verdiler ama sonra dedikleri hiçbir şeyi ödemediler.. Alacağım ceza 12 sene olacaktı. Bazı devlet adamlarını araya sokup cezamı azaltacaklarını söylediler. Her şeyi düşünmüşlerdi.
- Sabah 8.00'de dükkana gittim. Oradan rahmetlinin ablası Ayşe Berberoğlu'nun evine gittik. Önce onu öldürecektim. Ama evde bulamadık. Sonra Kadıköy Adliyesi'ne gittik avukatı öldürmek için. Ama avukatın yurtdışında olduğunu öğrendik. Sonra rahmetlinin okuluna, Özel Doğuş Lisesi'nin önüne gittik. Okulun dağılma saatiydi. Kadın çıktı. Arabasıyla hareket edince, bana gösterdiler. "Peki abi" dedim. Yağmur yağıyordu. Arabadan indim. Bana doğru geliyordu. Ateş ettim. Sonra yürüyerek 100-150 metre ileride olan arabaya gittim, bindim. 50 metre sonra indim.Çünkü şoför panik olmuştu. Silahı ateşlerken elim titremedi, o anda sanki donmuş gibiydim.
- Geçmişte çok adam vurdum. A. Otomotiv'in sahibi M. A. diye bir adamı vurdum mesela. Bu M.A. olayları filan hep faili meçhul yani. Faili yakalanamadı. İhtiyacım vardı. Cebime 500 milyon koyuyorlardı, vurdurtuyorlardı. A.Y. diye bir öğretmeni ayağından vurdum mesela. Niye vurduğumu bilmiyordum, para veriyorlardı. Ama şimdi bunu yapanları televizyondan görünce çok üzülüyorum. Gencecik insanları böyle kullanıp katil yapıyorlar. Onlar da para kazanacağım umuduyla bunu yapıyorlar. Bu kişileri vuranların hiçbirinin vurdukları kişilerle bir ilgisi yok.
- Türkiye'de birini öldürmek için adam kiralamak çok kolay bir şey mi? Kolay değil mi sizce! Birisi gelip bana dese ki, "Gel bunu yap". Ki defalarca dediler de. Bu kadar çaresizlikle, elime bir silah verseler, bir tane de adam gösterseler, cebime de 500 bin dolar koysalar harbiden öldürmez miyim. 5 bin dolara, 10 bin dolara adam öldürüyorlar efendim. İnanın 200 milyon liraya belden aşağıya vurdurtabileceğiniz insanlar var.”

Kiralık Katil; bilerek ve isteyerek planlı bir şekilde adam öldürdüğünü itiraf ediyor. Bu şekilde “Taammüden Adam Öldürme”nin cezası eskiden idamdı. Şimdi beş yılda yatıp çıkılıyor demek ki. Cezalar, sanki caydırmak için değil de, suç işlemeye meyyâl olanları heveslendirmek için bu hale getirilmiş gibi.
 Evet bu röportajı yapılan kişi ve pek çok benzeri şimdi aramızda elini kolunu sallayarak dolaşıyor. Her toplumda cani ruhlu insanlar mutlaka vardır. Bu çok doğaldır. Fakat sağlıklı toplumlarda yasalar ve toplumun sosyal dinamikleri bunların canice hareketlerini önler. Şimdi yukarıdaki ifadeleri okuyan hukuk ulemâmız dikkatle düşünmeli ve iğneyi bize batırırken çuvaldızı kendilerine saplayıp toplumu kurtaracak tedbirleri nasıl alacaklarını düşünmelidir.


Dr. Tahir Tamer Kumkale
10 Ocak 2004 Cumartesi

 
BİLDİRİ-YORUM
2000-2012 | Dr. Tahir Tamer Kumkale