10 MAYIS 2024 CUMA

 
Dr. Tahir Tamer Kumkale

tamer@kumkale.net

İYİ İNSANLARI SAYGI İLE SELAMLIYOR, SEVGİ İLE KUCAKLIYORUM

Ana Sayfa
Başlarken
Yazı Arşivi
Yazı Arama
Kitaplarım
Hakkımda


    Kitaplarımdan seçmeler...

Amazon'da kitaplarım


Gümrük Birliği antlaşmasının iptali için açılan davaya destek verelim
Bu yazımı Facebook'ta beğenmek veya bir arkadaşınıza göndermek (tavsiye etmek) için:

 31 Aralık 2003 Çarşamba 

"Bir milletin doğrudan doğruya hayatıyla, yükselişi ile, çöküşü ile ilişkili ve ilgili olan milletin ekonomisidir."
(Gazi Mustafa Kemâl Atatürk)

Ankara Ticaret Odası Başkanı Sayın Sinan AYGÜN’ü uluslar arası emperyalizme ve Türkiye’yi sömürgeleştirmek isteyen güçlere karşı sürdürdüğü onurlu mücadeleden dolayı kutluyorum. Bütün Türk aydınlarına örnek olacak çapta ve kalitede sürdürdüğü büyük mücadele ile Türkiye’nin ve Türk Dünyasının önüne yığılan engellere karşı verdiği inanılmaz savaşta daima yanında ve desteğinde olduğumu bildirmek istiyorum.
 
Sinan AYGÜN,Mücadelesini havada uçuşan laflarla değil, belgelerle ve bilgiye dayalı olarak yapıyor. Bu yüzden etkili de oluyor. Sayın AYGÜN’ün halkın anlayabileceği sade ve düz bir anlatımla çarpıcı şekilde ifade edilmiş ANNAN PLANI broşürünü son milletvekili seçimlerini izlemek için KTHY ile KKTC’ye giderken koltukların arkasındaki bölmede buldum. İşte hizmet bu dedim. Devletin yapması gerekip de yapamadığını bir Sivil Toplum Kuruluşunun yapması beni duygulandırdı.
 
Sayın Sinan AYGÜN tek kişilik bir ordu. Ama çok bilinçli, şuurlu ve inançlı bir ordu. Bugüne kadar televizyon programlarında söyledikleri, gazetelerde yazdıkları ve yaptıkları ile Türk milletinin varolma mücadelesinde en üst düzeyde yer aldığını söyleyebilirim. Ortaya koyduğu fikir ve düşüncelerin altına tereddütsüz imzamı atarım. Şüphe yok ki yaptığı çalışmalar tek kişinin eseri değil. Bir ekip çalışması ile gerçekleri Türk kamuoyuna duyurdukları açıkça görülüyor. Böyle bir ekibi oluşturmakta ayrı bir beceri ve özveri gerektiriyor. Bunun içinde kendisini tebrik ediyorum.
 
Sinan AYGÜN, sokaktaki halkın fikir ve düşüncelerini seslendirdiği için halkın sevdiği ve saydığı ve de güvendiği örnek bir toplum lideri. Gönlüm böyle şahsiyetli ve bilinçli kişilerin çoğalmasını arzu ediyor. Ne yazık ki her yönü ile çürümüş, insan ilişkilerinin maddi menfaatlerle sınırlandırıldığı küresel toplumda bu gibi toplum önderlerinin çıkışına fazla imkan tanınmıyor.
 
Sinan AYGÜN, son olarak ülkemizi AB’ni sömürgesi yapan ve 1995 yılından beri tek taraflı olarak Türk Ekonomisin her alanda batmasına neden olan Gümrük Birliği Anlaşmasının iptali için Danıştay'a dava açtı. Bunu çok önemli bir gelişme olarak değerlendiriyorum. Bu zor mücadelede bütün Sivil Toplum Kuruluşlarını kendisine destek olmaya davet ediyorum. Ben bu onurlu mücadelede Sinan AYGÜN’ün atacağı her adımı sonuna kadar desteklediğimi de bildirmek istiyorum.

ATO Başkanı Sinan AYGÜN’ün Danıştay’ta açtığı dava ile ilgili olarak yanlı ve yönlendirilmiş medyada pek cılız olarak verilen haberleri özet olarak BİLDİRİ-YORUM sütunlarında taşıyarak kendisine verdiğim desteği göstermek istiyorum. Haber özetle şöyle;

“ATO Başkanı Aygün, Türkiye'ye 83 milyar dolarlık vergi kaybı yaratan Gümrük Birliği anlaşmasının, Resmi Gazete'de bile yayınlanmadığını belirterek, 'Türk Mer'i mevzuatında yeri olmayan bu anlaşma, yok hükmündedir' dedi...

ANKARA Ticaret Odası (ATO) Gümrük Birliği'nin iptali için Danıştay'a dava açtı. ATO'dan yapılan açıklamada, Danıştay 10'uncu Dairesi'ne yapılan iptal başvurusuna gerekçe olarak, Gümrük Birliği anlaşmasının Anayasa'nın 87'nci ve 90'ıncı maddelerine aykırılığı gösterildi. Ve milletlerarası anlaşma statüsünde olan Gümrük Birliği Anlaşması ile ilgili olarak dönemin Bakanlar Kurulu'nun herhangi bir kararı olmadığı, anlaşmanın TBMM'nin onayına sunulmadığı, Resmi Gazete'de yayımlanmadığı ve sadece dönemin Başbakanı tarafından imzalandığı için 'yok hükmünde' sayılması gerektiği savunuldu.

Bu gerekçelerle 'Her geçen gün Türkiye ekonomisinin kaybına neden olan, mevzuat hükümlerine uyulmaksızın yürürlüğe giren Gümrük Birliği anlaşmasının şekil yönünden yoklukla malullüğünün tespiti için’ dava açıldığı belirtildi. Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün, Gümrük Birliği anlaşmasının uygulanmaya başlandığı 1996 yılından 2001 yılı sonuna kadar Türkiye'nin sadece gümrük vergisi kaybının 83 milyar dolar olduğunu kaydetti. Sinan Aygün, 1973 yılından bu yana Avrupa Birliği'ne entegrasyon sürecinde gümrük vergilerinde indirimler ve ortak gümrük tarifesine uyum nedeniyle de 150 milyar doları aşan bir gümrük vergisi kaybının olduğunu söyledi.

AYGÜN, 'Birlikteliğin Türkiye'ye fazla bir getirisi olmamıştır. Zira dış ticaret açığımızın GSMH'ye oranı Gümrük Birliği öncesi yüzde 5.2 iken, Gümrük Birliği sonrası bu oran yüzde 8.75 ve yukarısına çıkmıştır. Bu durum birliğin ithalatımızı artırdığını, ihracatımıza fazla bir etkisinin olmadığını göstermektedir' diye konuştu.

Anlaşma ile ilgili Bakanlar Kurulu kararının bile olmadığını söyleyen Aygün, 'Gümrük Birliği'ne çağ atlayacağız diye girdik geldiğimiz durum ortada. Meclis'ten kaçırılan, Resmi Gazete'de yayımlanmadığı için Türk Mer'i mevzuatında yeri olmayan bu anlaşma, yok hükmündedir, ölüdür' diye konuştu.”


Dr. Tahir Tamer Kumkale
31 Aralık 2003 Çarşamba

 
BİLDİRİ-YORUM
2000-2012 | Dr. Tahir Tamer Kumkale