10 Kasım 2023 CUMA

 
Dr. Tahir Tamer Kumkale

tamer@kumkale.net

İYİ İNSANLARI SAYGI İLE SELAMLIYOR VE SEVGİ İLE KUCAKLIYORUM......

Ana Sayfa
Başlarken
Yazı Arşivi
Yazı Arama
Kitaplarım
Hakkımda


    Kitaplarımdan seçmeler...

Amazon'da kitaplarım


Türkiye Cumhuriyeti'ni yok kabul eden UEFA kararları
Bu yazımı Facebook'ta beğenmek veya bir arkadaşınıza göndermek (tavsiye etmek) için:

 6 Aralık 2003 Cumartesi 

"Yapmamıza imkan hasıl olan işleri yapmazsak, tarih bizi tenkit eder."
(Gazi Mustafa Kemâl Atatürk - 1928)

Uluslararası terörizmin vahşi eylemleriyle sesini duyurduğu İstanbul saldırılarının faturası yine Türkiye’ye kesildi. Önce İngiltere ve sonra da ABD kendi vatandaşlarına “Türkiye’ye gitmeyin” talimatı verdi. Gerekçe olarak Türkiye’nin dünyanın en emniyetsiz bölgelerinden biri olması gösterildi...

Bu şok yetmedi. Bu defa UEFA, geçtiğimiz hafta İstanbul’da yaşanan terör saldırıları nedeniyle Şampiyonlar Ligi’nde mücadele eden Galatasaray ve Beşiktaş’ın İstanbul’da yapacağı maçları tarafsız sahaya aldı. UEFA ayrıca daha önce Türkiye’de yapılacağını açıkladığı Maccabi Haifa-Valencia UEFA Kupası maçının da başka bir ülkede oynanmasına karar verdi.

UEFA Genel Sekreteri Gerard Aigner, “Türkiye’nin güvenlik açısından içinde bulunduğu belirsiz ortamı göz önüne alarak maçları Türkiye dışına taşımayı uygun bulduk” dedi. Bu kararın “Türkiye'nin teminatı dahil çeşitli ülkelerin tavsiyelerinin, güvenliğe ilişkin mevcut tehditlerin geniş bir şekilde değerlendirilmesi sonucu” alındığı belirtildi.

Terör olaylarının hedefi olan ve acılarını sarmak için dostlarının yardım ve desteğini bekleyen ülkemiz bu bizi küçük düşüren ve aşağılayan mantıksız ve anlamsız karar karşısında sarsıldı. Avrupa’nın teröre karşı iki yüzlülüğü bir kere daha bütün çıplaklığı ile ortaya çıktı. Milletçe ve devletçe infiâl halindeyiz. Bu karar UEFA tarihinde silinmeyecek bir kara leke olarak duracaktır. Spor ve sporculuk adına sürülen bu kara lekeyi UEFA sadece bize değil kendisine de sürmüştür. Karara karşı Türk Milleti olarak isyan ettik.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan milletin isyanına tercüman oldu. “UEFA'nın Avrupa Şampiyonlar Ligi'nde Galatasaray ve Beşiktaş'ın kendi sahasında yapması gereken maçları tarafsız sahaya alma kararına kesinlikle itiraz edeceklerini” bildirdi. Erdoğan, gazetecilerin soruları üzerine; " Bu alınan kararı adil bulmuyorum. Hakkaniyet ölçülerine uygun bulmuyorum..Türkiye'de bu bir hafta içinde olan olayları adeta terör ortamıymış gibi kabul etmek, bu defa uluslararası teröre prim vermektir. Çok ciddi bir yanlış içindeler.”dedi.

Ben buradan Avrupa aşığı olduğunu her fırsatta vurgulayan baylar ve bayanlara sesleniyorum. Herhalde UEFA kararları ile içinde bulunduğunuz gaflet uykusundan uykunuzdan uyanmışınızdır. Yoksa sizde Centilmen İngilizler ile makarnacı İtalyanların bomba sağanağı altında Türk kardeşleriyle beraber ıslanacağını mı düşünüyordunuz ? Geçin artık bunları. Aklınızı başınıza toplayın.

Turizmi patlatamadık ama atılan bombalarla ekonomimizin kötüye gidiş hızında tam bir patlama yaşayacağımız açıkça görülüyor. Biz UEFA kupasını kazanınca kendimizi Avrupalı beyaz adam ile eşit olarak görüleceğimizi düşünmüştük. Ama onlar hiçte böyle düşünmüyorlar. Spor, sporcu, centilmenlik, centilmence yapılan sportif mücadele bize değil, sanki sadece o beylere göre biçilmiş elbiseler. Bunlar size uymaz diyorlar. Neredeyse bizi spor alanlarından da dışlayacaklar.

Toplam dört tane dış kaynaklı ve destekli ama yerli tetikli bombanın patlaması ile bizi kapı dışına çıkaran zihniyetle bir arada olmak için daha ne kadar taviz vereceğiz bilmek istemiyorum.

Adamlar Apo’yu , PKK’yı, Metin Kaplanı , Fehriye Erdalı ve daha bilmem nice azılı eşkıyayı barındırıyor ve onlara kol kanat geriyorlar. Bunların uzantılarının yaptıkları bombalı vahşet gösterisinden sonra hesabını yine bize soruyorlar. Bu ne pişkinlik akıl sır ermiyor.

Sonunda resmen yaptığımız başvuruyu UEFA yetkilileri kabul etmedi. Maçların tarafsız sahada oynanması kararında ısrar etti. Buna uyan hükümetimiz ve Futbol Federasyonumuz, UEFA'nın kararı doğrultusunda Galatasaray ve Beşiktaş'ın maçlarının tarafsız sahada oynanması yönünde karar verdi. Galatasaray Kulübü Başkanı Özhan Canaydın, UEFA'nın kararına uyacaklarını ve saha seçimlerini bildireceklerini açıkladı...

UEFA yetkilileri; “kararı alırken üzüntü duyduklarını ve bu nedenle uygulamayı 3 maçla sınırlı tutarak dayanışma içinde olduklarını göstermek istediklerini” kaydettiler. İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu;'' Bütün ülkeleri terörle mücadelede samimi olmaya davet ettiklerini'' belirterek, ''Ancak UEFA'nın aldığı kararda bu samimiyeti göremiyoruz'' dediler ve ilave ettiler.''Türkiye, terörle mücadelede samimi olarak uluslararası işbirliğinden yanadır. Diğer ülkelerin de bu konuda samimi olması gerekir. Bizim terörist olarak ilan ettiğimiz, mücadele ettiğimiz insanları başka ülkeler 'özgürlük savaşçısı' veya başka isimle nitelendirirlerse, burada samimiyet olmaz. Bütün ülkeleri bu mücadelede samimi olmaya davet ediyoruz. Ancak, UEFA'nın almış aldığı kararda bu samimiyeti göremiyoruz. UEFA'nın almış olduğu kararı, terörle mücadelede uluslararası işbirliğine vurulmuş bir darbe olarak görüyoruz.''

Yetkili ve etkili bakanımız böyle diyor. Fakat bu açıklamalar yapılırken; "İngiliz Hükümeti'nin İstanbul ve Ankara'da yeni saldırılar olabileceği” yolundaki açıklamasının basında ve Internet’te yer alması olayın arkasındaki ikiyüzlülüğü ortaya koyuyor. Çünkü bunlar ne uluslar arası ikili anlaşmalara ve ne de ikili dostluk ilişkilerine uygun düşen davranışlar değil.

Her taraftan plânlı, programlı ve bilinçli saldırılarla Türkiye’ye karşı düşmanlık bütün hızı ile sürüyor. Ümit ederim ki Futbolcu olduğunu her fırsatta dile getiren Başbakanımız ile çevresi sadece Futbol dünyasında yediğimiz bu son dayaktan sonra kayıtsız şartsız Avrupa sevdasından vazgeçecek kadar yeterli dersi almışlardır.

Milletçe toparlanmalı ve AB ile olan ilişkilerimizi onların değil, bizim menfaatlerimize uyacak şekilde düzenlenmesi için yeniden gözden geçirmeliyiz. Buna acilen ihtiyacımız olduğuna inanıyorum.

ÖNEMLİ NOT: UEFA KARARLARINA UYARAK İTALYA'NIN JUVENTUS TAKIMI İLE ALMANYA'NIN DORTMUNT ŞEHRİNDE OYNAYAN GALATASARAY STADA GELEN VE BÜTÜN STADI TÜRK BAYRAKLARI İLE DONATAN 50.000 TÜRK SEYİRCİSİ ÖNÜNDE RAKİBİNİ PERİŞAN ETTİ. AVRUPALI SPOR OTORİTELERİ, MAÇI 2-0 KAZANAN GALATASARAY ÖNÜNDE UTANDILAR...


Dr. Tahir Tamer Kumkale
6 Aralık 2003 Cumartesi

 
BİLDİRİ-YORUM
2000-2012 | Dr. Tahir Tamer Kumkale