10 Kasım 2023 CUMA

 
Dr. Tahir Tamer Kumkale

tamer@kumkale.net

İYİ İNSANLARI SAYGI İLE SELAMLIYOR VE SEVGİ İLE KUCAKLIYORUM......

Ana Sayfa
Başlarken
Yazı Arşivi
Yazı Arama
Kitaplarım
Hakkımda


    Kitaplarımdan seçmeler...

Amazon'da kitaplarım


KKTC'de siyaset oyunları bütün hızıyla devam ediyor...!
Bu yazımı Facebook'ta beğenmek veya bir arkadaşınıza göndermek (tavsiye etmek) için:

 16 Kasım 2003 Pazar 

"İnsanlarının hürmet ve saygılarının, itaatlerinin kendinden maddeten değil, manen yüksek olanlar hakkında belirlemesi insan ruhunun gereklerindendir."
(Gazi Mustafa Kemâl Atatürk - 1914)

* 14 ARALIK SEÇİMLERİ ÖNCESİNDE KAP GENEL BAŞKANI KALELİOĞLU, AKP GENEL BAŞKANI ERDOĞAN İLE AYNİ KADERİ PAYLAŞTI VE MİLLETVEKİLİ ADAYI YAPILMADI. HEYKELİ GAZİMAĞUSA MEYDANINI SÜSLEYEN KIBRIS ADALET PARTİSİ GENEL BAŞKANI OĞUZ KALELİOĞLU’NA 29 YIL ÖNCE GAZİLİK ÜNVANINI KAZANDIRDIĞI ŞEHİRDEN MİLLETVEKİLİ OLMA HAKKI VERİLMEDİ.!

* TÜRKİYE’DEKİ GİBİ KKTC’DEKİ YASAKLARI DA MİLLET KALDIRACAKTIR!

* Birinci TBMM’de Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü TBMM dışında tutmak için” beş yıl ikamet ve Misak_ı Milli sınırları içinde doğmak”şartı getiren önergeye, Gazi’nin “Beş yıl bir yerde kalsa idim, Çanakkale’yi , Sakarya’yı, Büyük Taarruzu yapamazdım, sizde bu önergeyi verecek meclisi bulamazdınız” sözü ile oyunlar bozulmuştur. Birinci TBMM’de Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e oynanmak istenen oyunun bir benzeri şimdi KKTC Yüksek Seçim Kurulu tarafından KAP Genel Başkanı Oğuz Kalelioğlu için uygulandı. Bu defa başarılı olundu ve Milletvekili seçimlerine katılması önlendi.!

KKTC’yi Türk dünyasının UÇ BEYLİĞİ olarak tanımlayıp burasının Türkiye ve Türk dünyası için önemini bıkmadan, usanmadan bu sütunlarda dile getirdim.

Kendi küçük ama stratejik açıdan dünyanın en önemli ülkelerinden biri olan KKTC’de yapılacak 14 Aralık 2003 Milletvekili seçimlerinin sadece KKTC’nin değil, Türkiye’nin geleceği açısından da dönüm noktası olacağını değerlendirerek seçimlerin öncesinde bu ülkeye gittim. KKTC Türk Toplumunun duygu ve düşüncelerini bir seri yazı okuyucularıma aktardım.

KKTC’de milletvekilliği seçimlerine yedi parti katılıyor. Seçimlerde 50 milletvekili seçmek için tam 144.000 seçmen oy kullanacak. Bu seçmenlerden yarısı Kıbrıs doğumlu Türk, diğer yarısı ise Türkiye doğumlu Türk. Sayıları birbirine yakın rağmen seçime katılacak yedi parti genel başkanından sadece bir tanesi Türkiye doğumlu, o da Kıbrıs Adalet Partisi Genel başkanı Oğuz Kalelioğlu.

KALELİOĞLU, KKTC için sıradan bir isim değil. 1974 Kıbrıs Barış Harekatında Mağusa Kalesini tam 25 gün büyük bir kahramanlık örneği vererek 250 Kıbrıslı Mücahitle 8000 Ruma karşı savunan, 36 şehit vererek 10.000 Mağusalı’ya istiklâlini kazandıran eski bir asker. Kadirşinas ve vefalı Mağusa halkının bağrına bastığı ve Mağusa Meydanına heykelini dikerek tarihe mal edip ölümsüzleştirdiği bir milli kahraman. KKTC tarihinin mümtaz kişilerinden biri.

Kalelioğlu’nun hayatında Kıbrıs’ın yeri çok önemlidir. Buradan hiç kopamaz. 31yıllık askerlik hayatında her fırsatta ve her platformda Kıbrıs Türkü’nün hakkını savunmayı kendine şiar edinmiştir. 1997 yılında Türk Silahlı Kuvvetlerinden Kurmay Kıdemli Albay rütbesi ile emekli olmasını müteakip KKTC vatandaşlığına müracaat eder ve vatandaş olur.

Annan Planı ile ilgili gelişmelerin ortaya çıkması ile eski silah arkadaşları beş bin kişinin imzasını toplayarak kendisini yeniden göreve davet ederler. 30 sene önceki silahlı mücadelesine bu defa siyasi alanda devam etmesini isterler.

Milletinin arzusuna hayır diyemeyen KALELİOĞLU siyasete EVET der ve bu şekilde Kıbrıs Adalet Partisi kurulur.
Kıbrıs Adalet Partisi’nin kuruluşu üzerinden dört ay gibi kısa bir süre geçmesine rağmen KAP büyük bir sinerji yakalar. Halkın büyük umutlar beslediği bir kitle partisine dönüşür. Yığınlar bu çatı altında toplanmaya başlarlar. Oğuz Kalelioğlu temiz geçmişi, kuvvetli hitabeti, engin sağduyusu ve lider kişiliği ile halkın bugüne kadar tanıdığı liderlerden farklıdır. Güvenilir kişiliği, sorunlara vukufiyeti ve kararlı tutumları ile halk yığınlarının kısa sürede sevgisini kazanır.

İşte KAP’taki bu sinerjiyi ve hareketliliği gören siyasi rakipleri elbirliği ile çeşitli politika oyunları sergileyerek KAP’ın beklenmeyen yükselişini önlemeye çalışırlar. Sonunda “Kıbrısa Adalet getireceğiz” sloganı ile yola çıkarak partilerinin ismine ADALET’i yerleştiren Kıbrıs Adalet Partisi “adalet” silahı ile vurulur. Seçime katılacak yedi siyasi parti arasında başkanı Türkiyeli olan tek kişi de Adalet yolu ile saf dışı bırakılır.

Kıbrıs’ta 29 sene içinde dış mihrakların kışkırtmalarına alet olarak oynanan KKTC Türk Toplumunu Kıbrıslı-Türkiyeli şeklinde ayırma çabalarına bu karar ile son nokta konulmuş olur. Bu ayrımın geldiği noktayı Türkiye’de yayın yapan NTV Televizyonundan Mithat BEREKET’in hazırlayıp 14 Kasım 2003 gecesi KKTC Meclisi salonlarından canlı olarak sunduğu program bir kere daha ispat etti. Seçimlere katılan ve başkanı KKTC doğumlu olan altı partinin genel başkanı programa katıldı. Seçimlere katılmasına rağmen başkanlığını Türkiye doğumlu bir Türk’ün yaptığı Kıbrıs Adalet Partisi programa davet edilmedi.

Son bir aylık KKTC basınını takip edenler, bu partiye yapılan haksız ve mesnetsiz saldırıları kolaylıkla görebilir. Kıbrıs için savaşmanın, çalışmanın, Kıbrıs Türk Toplumuna inanmanın ve güvenmenin, onlara daha iyi bir yaşam sunabilmek için bütün varlığını ortaya koymanın karşılığının böyle olmaması gerektiğini düşünen beyinler kolaylıkla anlayabiliyorlar.

Tarihe ışık tutması için Kıbrıs Adalet partisi Genel Başkanı Sayın Oğuz Kalelioğlu’nun Gazimağusa Milletvekilliğinin iptali için yapılan başvuruyu karara bağlayacak İlçe Seçim Kurulunda yaptığı yazılı savunmanın tam metnini 15 Kasım tarihli gazetemizde tam sayfa olarak yayınladık. Türk Milletinin bu ibret alınacak derslerle dolu belgeyi okuyarak oynanan oyunları bilmesini istedik.

Sonuç olarak tarihi savunma kabul edilmemiş ve KALELİOĞLU’ nun milletvekilliği seçimlerine katılması önlenmiştir.

Tarih bir bakıma tekerrür etmektedir. Bundan tam bir yıl önce ayni muamele Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a da reva görülmüştü. Sonunda millet sandığa giderek bütün yasakları kaldırdı. Bu defa da sandıkta KKTC halkı Oğuz Kalelioğlu için konulan yasakları kaldıracaktır. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın.


Dr. Tahir Tamer Kumkale
16 Kasım 2003 Pazar

 
BİLDİRİ-YORUM
2000-2012 | Dr. Tahir Tamer Kumkale