17 ŞUBAT 2024 CUMARTESİ

 
Dr. Tahir Tamer Kumkale

tamer@kumkale.net

İYİ İNSANLARI SAYGI İLE SELAMLIYOR, SEVGİ İLE KUCAKLIYORUM

Ana Sayfa
Başlarken
Yazı Arşivi
Yazı Arama
Kitaplarım
Hakkımda


    Kitaplarımdan seçmeler...

Amazon'da kitaplarım


Gazilerimiz milletimizin en yüce varlıklarıdır
Bu yazımı Facebook'ta beğenmek veya bir arkadaşınıza göndermek (tavsiye etmek) için:

 2 Mayıs 2000 Salı 

"HER ŞEY İNCELİKTEN, İNSAN KABALIKTAN KIRILIR."

Gazilerimizi baştacı edelim.

Türk Dil Kurumunun sözlüğünde Gazi kelimesinin karşısında; "Düşmanla savaştan sağ ve zafer kazanmış olarak dönen kimse" ibaresini görürüz. Türk tarihi binlerce yıldır düşmanla savaşarak şehid veya gazi olarak evlerine dönen yüzbinlerce Türk evlâdının şanlı menkibeleri ile doludur. Topraklar onu besleyen şehid ve gazilerin kanları ile vatanlaşır ve kutsallaşır. Vatan sevgisi bununla gelişir. Üzerinde yaşadığımız Anadolu bin yıllık bir Türk yurdudur ve bu bin yıl içinde uğruna verilen yüzbinlerce canın kanı ile sulanarak vatanlaşmıştır. Dünyada eşi ve benzeri bulunmamaktadır.

Günümüzde şehid ve gazilik mertebesine sadece ülkeyi cephede koruyan askerler erişmiyor. Dış düşmanlarımız artık kendileri sınırdan orduları ile gelmiyorlar. Onlar içerideki işbirlikçileri ile ülkemizin her tarafını savaş alanına çevirdiler. Ülkemizin insan ayağının ulaştığı her karış toprağı artık birer savaş alanı . Saldırının hedefide artık sadece askerler değil. Hedefleri; büyük~küçük , erkek~kadın, rütbeli~rütbesiz, makamlı~makamsız, genç~yaşlı demeden bütün Türk Toplumu.

Türkiye ve Türklük düşmanlarının açtığı bu amansız savaşta ,kardeşin kardeşi katlettiği bu acımasız saldırılarda toplumumuzun her kesiminden şehid ve gazilerimiz oldu. Başbakanlar, bakanlar, orgeneralden başlamak üzere her rütbede askerler, emniyet müdürlerimiz ve her rütbeden polislerimiz, valilerimiz, kaymakamlarımız, kadın~erkek demeden katledilen öğretmenlerimiz, profesörlerimiz, aydınlarımız, dış temsilcilerimiz, değerli medya mensuplarımız, adalet mensuplarımız ,doktorlarımız, ebelerimiz, sokaktaki sade vatandaşlarımız, altı aylık bebeklerimiz ve daha niceleri.... Taraf olmadıkları bir savaşta can verdiler.Şehid oldular. Kan döktüler gazi oldular.

Yıllardır ülkemizi kasıp kavuran anarşi ve terör Türk kanına doymadı. Yıllardır bu milletin gözünden gözyaşı eksik olmadı. Yurdu bir uçtan bir uca kateden şehid cenazeleri artık günlük rutin görüntüler arasında yerini aldı. Kanıksandı.

Ülkemiz coğrafi konumundan kaynaklanan stratejik önemi dolayısıyla dünya güç odaklarının kesif ve sürekli saldırısından kurtulamıyor. Bu coğrafyada bu saldırılar adeta milletimizin kaderi oluyor. Güçlü Türkiye istenmiyor. Bundan sonrada istenmeyeceği kesin. Düşmanlarımızı bilerek onlara karşı devamlı hazırlıklı olmak durumundayız.

Saldırılarda doğrudan hedef olan kadirşinaş ve sağduyulu milletimize, bağrından çıkardığı en büyük eseri olan TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ tarafından 21 Nisan 2000 tarihinde gazeteler vasıtasıyla müjdeli bir haber iletildi.

Aşağıda özet olarak vereceğim bu güzel haber bütün günlük gazetelerde tam sayfa olarak yayınlanmasına rağmen gündemi işgal eden GALATASARAY MAÇI ve Hakan Şükür'ün LEEDS maçında attığı gol haberinin yanında hiç dikkati çekmedi.

Gözüm günlerce" Türkiye'nin gündemini belirleyen saygıdeğer köşe yazarlarımızın köşelerinde acaba bu konuda bir yorum bulabilirmiyim" diye arandı. Ama değişen gündem maddeleri arasında buna hiç yer ve değer verilmedi. Oysa verilen haber tamamen halkımızı ilgilendiriyordu. Türk Silahlı Kuvvetleri; halkın desteği ve yardımları ile gerçekleştirdikleri dev bir eserin; yani TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ REHABİLİTASYON VE BAKIM MERKEZİ'nin 21 HAZİRAN'da hizmete girdiğini müjdeliyordu.

 Tam sayfa verilen ilanda her Türkün gurur duyacağı aşağıdaki ibareler yeralmıştır.

 - YÜCE TÜRK MİLLETİNE TEŞEKKÜR.

 - BU BÜYÜK ESERİ HALKIMIZ BAŞLATTI,HALKIMIZ BİTİRDİ
 
 -GAZİLERİMİZ İÇİN NE YAPSAK AZDIR..

 AZİZ MİLLETİMİZ TARAFINDAN GERÇEKLEŞTİRİLEN VE TÜRKİYE'Yİ TEK BİR VÜCUT, TEK BİR KALP HALİNE GETİREN O UNUTULMAZ COŞKULU "HAYDİ TÜRKİYE MEHMETÇİKLE ELELE" KAMPANYASINDA TOPLANAN BAĞIŞLAR AMACINA ULAŞTI.ÇOK ÖNEMLİ BİR HİZMETİN YOLUNU AÇTI.
 
ÜLKE SAVUNMASI VE MİLLETİN BÖLÜNMEZ BÜTÜNLÜĞÜ İÇİN GÖREVİ BAŞINDA SAKATLANAN VEYA UZVUNU KAYBEDEN GAZİ MEHMETÇİKLERİN RUHSAL VE BEDENSEL REHABİLİTASYONLARININ DAHA ÇAĞDAŞ KOŞULLARDA YAPILABİLMESİ VE BU UĞURDA ENGELLİ DURUMA DÜŞENLERİN YAŞAM BOYU DEVAMLI BAKIMLARININ SAĞLANABİLMESİ AMACIYLA BÜYÜK İHTİYAÇ DUYULAN 'TSK REHABİLİTASYON VE BAKIM MERKEZİ' İNŞAATINA 1996 YILINDA BAŞLANDI.

KADİRŞİNAS HALKIMIZIN DEĞERLİ KATKILARI İLE 21 NİSAN 2000 TARİHİNDE HİZMETE AÇILDI. KAHRAMAN GAZİLERİMİZİN BU TESİSTE ŞİFA BULARAK EN KISA ZAMANDA SAĞLIKLI YAŞAMLARINA DÖNMELERİNİ VE ARAMIZA KATILMALARINI DİLİYORUZ. BU ANLAMLI GÜNDE, ÜLKESİ VE MİLLETİ UĞRUNA CANLARINI FEDA EDEN ŞEHİDLERİMİZİ RAHMET VE MİNNETLE ANIYORUZ.

TÜRKİYE'NİN, GAZİLERİNE VEFA BORCU OLARAK ARMAĞAN ETTİĞİ, ÜLKEMİZDE VE BÖLGEMİZDE EŞİ VE BENZERİ BULUNMAYAN, TIBBIN VE TEKNOLOJİNİN ÇAĞDAŞ HER TÜRLÜ İMKANLARIYLA DONATILMIŞ BU ANITSAL ESERİN OLUŞMASINDA; MADDİ VE MANEVİ KATKI VE YARDIMLARDA BULUNAN İSİMLERİNİ SAYAMADIĞIMIZ YURTİÇİ VE YURTDIŞINDAKİ MİLYONLARCA HAYIRSEVER VATANDAŞIMIZA, BASIN VE YAYIN ORGANLARIMIZA, KAMU VE ÖZEL KURUM VE KURULUŞLARIMIZA VE YÜREKLERİ GAZİLERİMİZLE BİRLİKTE ÇARPAN TÜM HALKIMIZA TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ ADINA EN DERİN SAYGI İLE TEŞEKKÜR VE ŞÜKRANLARIMIZI SUNUYORUZ. ""

Evet; varlığımızı ve istiklalimizi borçlu olduğumuz şehid ve gazilerimiz için ne yapsak azdır. Kadirşinaş halkımız istemiş.Milletimiz arzu etmiş ve yapın demiş. Yapılmış. Eser hepimizindir. Emeği geçenleri, destek olanları kutluyoruz. Milletimize ve gazilerimize hayırlı olmasını diliyoruz. Bir kere daha birlik ve beraberlik içinde Ordu / Millet olma vasfını vurgulayan Türk Milletinin haklı gururunu paylaşıyoruz.


Dr. Tahir Tamer Kumkale
2 Mayıs 2000 Salı

 
BİLDİRİ-YORUM
2000-2012 | Dr. Tahir Tamer Kumkale