10 MAYIS 2024 CUMA

 
Dr. Tahir Tamer Kumkale

tamer@kumkale.net

İYİ İNSANLARI SAYGI İLE SELAMLIYOR, SEVGİ İLE KUCAKLIYORUM

Ana Sayfa
Başlarken
Yazı Arşivi
Yazı Arama
Kitaplarım
Hakkımda


    Kitaplarımdan seçmeler...

Amazon'da kitaplarım


Kıbrıs Türk Mücahidi'nin sesi Güven Radyo ile yaşamaya devam ediyor (KKTC-7)
Bu yazımı Facebook'ta beğenmek veya bir arkadaşınıza göndermek (tavsiye etmek) için:

 21 Ekim 2003 Salı 

“Efendiler! Kıbrıs düşman elinde bulunduğu sürece bu bölgenin (Akdeniz Bölgesi’nin) ikmal yollari tıkanmıştır. Kıbrıs’a dikkat ediniz. Bu ada bizim için çok önemlidir.”
(Gazi Mustafa Kemal Atatürk)

Kıbrıs Türk Mücahidi'nin sesi 29 yıl sonra Güven Radyo ile yaşamaya devam ediyor...

1963-1974 yılları arasında Kıbrısta Enosis'i gerçekleştirmeyi (yani Yunanistan'a ilhak etmeyi) düşünen Makarios yönetiminin politikaları gereği örgütlenen Rumların vahşi saldırılarına karşı koyan Kıbrıs Türk Toplumunda Mücahitlik Ruhunun yaşadığını görmekten çok memnunum.

Sayıca kendilerinden kat kat üstün olan silahlı Rumlara karşı kadın-erkek-çocuk-genç-yaşlı demeden büyük cesaret ve özveri ile topraklarını koruyan, yapılan alçakça saldırılara, toplu katliamlara karşı başarı ile direnen Kıbrıs Türk Toplumu sonunda 1974 Barış Harekatı ile özgürlüklerine kavuşmuştur. Ve tam 29 yıldır güvenli ve huzurlu bir yaşam sürdürmüştür.

Kıbrıs Türk Toplumu bütün müktesebâtı ile yaptığı büyük kurtuluş ve ölüm kalım mücadelesini unutmamış. Bunu Kıbrıs'ın her köşesinde yer alan MÜCAHİTLER veya ESKİ MUHARİPLER DERNEĞİ tabelalarından anlamak mümkün oluyor.

Acaba bu heyecan devam ediyor mu? Yoksa tabelaların arkasında mı kalmış? sorularının cevabını aramak için ziyaret ettiğim Lefkoşe ve Girne Mücahitler Derneğinde gördüğüm coşku ve heyecan beni sevindirdi.

Yaşları geçkin de olsa eski mücahitlerin bakışlarındaki keskinlik ve söylemlerindeki kararlılıktan heyecanlandım. Sokaklarda Annan Planı lehinde sloganlar atan, "Türk Askeri Türkiye'ye dönsün, bütün Türkiyelileri Türkiye'ye göndereceğiz" diye tepinen muhalefet partilerini bir avuç zavallı olarak niteliyorlar. "Burada bizler varken bir karış toprağı kimseye vermeyiz" diyorlar.

Gerçekten gurur verici bir tablo. Milli Mücadele Müzesinde isimleri pirinç lehlalarda yaşatılan 1786 şehidin hatırasına yapılan bu davranışlara karşı infial halinde olduklarını bildiriyorlar. Ve meydanı sanıldığı gibi bir avuç çapulcuya bırakmayacaklarını tekrarlıyorlar. Mücahitlik ruhunun ilerlemiş yaşlarına rağmen hala sıcak kalması da sevindirici bir gelişme.

Bugün KKTC topraklarında Türk Toplumunun her kesimine hitap eden pek çok televizyon ve radyo istasyonu var. Ayrıca Türkiye Radyo veTelevizyonlarının çoğu izlenip dinlenebiliyor. Bu önemli iletişim gelişmesi gurur verici.

Oysa bundan 30 yıl önce Kıbrıs Türk Mücahitlerinin dinleyebildiği tek bir ses vardı. O da bugün bir kaç kanaldan yayın yapan BAYRAK RADYOSU idi. Türkiyenin güney Kıyılarından çok güç şartlarda yayın yapan Bayrak Radyosu ile ilgili olarak TRT yöneticilerinden Savaş KIRATLI ve Ertürk YÖNDEM'den çok güzel şeyler dinlediğimi hatırlıyorum. Kıbrıs Mücadelesinde bu radyonun halkın maneviyatının kuvvetlendirilmesinde başrolü oynadığını d çok iyi biliyorum.

28 Yıl sonraki bu ziyaretimde BAYRAK Radyosunun bu işlevini devam ettirip ettirmediğini sordum. Bayrak Radyosu yayınına devam ediyordu. Hatta bir kaç kanaldan yayın yapıyordu. Ama Mücahitlik Ruhunun ve millli hislerin tercümanı değildi. Hükümet uygulamalarını yansıtan bir resmi ilan radyosu hüviyetine bürünmüştü.

Bayrak Radyosu'nun işlevini artık başka bir radyo istasyonu yapıyordu. Bu Radyo Kıbrıs Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığına bağlı GÜVEN RADYOSU idi.

21 EKİM günü GÜVEN Radyosunu ziyaret ettim. Güven Radyosu Müdürü E. Kur. Alb. Vecdi BİNGÜL beni kapıda karşıladı. Harp Akademilerinden öğrencim olan bu mümtaz ve vatansever asker arkadaşımın böyle bir müessesenin başında olması beni çok mutlu etti. GÜVEN RADYOSU'nun modern teknolojilere sahip muhteşem tesislerini ve bu tesislerde görev yapan gözleriyle kutsal bir görev yapmanın gururunu yansıtan pırıl pırıl genç personeli görünce Türk Milletinin gücünü bir daha hissederek titredim.

Vecdi BİNGÜL yaptığı hizmetin değerini çok bilen titiz ve başarılı bir yönetici. Kıbrıs harekatına fiilen katılmış bir subay olması bunda önemli bir etken. Şimdi burada Yavruvatan Kıbrıs'ta ordudaki parlak hizmetlerini aynen devam ettirmenin heyecanını yaşıyor. Ben de gurur duydum. Hizmetlerinden dolayı kendisini kutladım ve Türk Mücahitlerinin sesi olma görevine devam eden, mücahitlik ruhunun yaşatılmasında büyük katkıları bulunan bu eserin mutlaka yaşatılması gerektiğini vurguladım.

Güven Radyosunda Fevzi AKPINAR'ın hazırladığı canlı yayına konuşmacı olarak katıldım. KKTC seçimleri hakkındaki gözlemlerimi aktarma fırsatı buldum.

Gönlüm Kıbrıs Mücahitlerinin sesini dünyaya duyurmaya devam eden GÜVEN RADYOSU'nun yanında bir de GÜVEN Televizyonu görmek istiyor. Bu şekilde Mücahitlerin Sesi'nin daha tok çıkacağına ve daha etkili olacağına inanıyorum. İnşallah bir dahaki gelişimde bunun da gerçekleştiğini görmek nasip olur.

Kıbrıs Türkü'nün bu tok ve güven veren sese büyük ihtiyacı ihtiyacı vardır. Bu ses hiç susmamalıdır. Ve mutlaka görüntü ile desteklenerek gücü çoğaltılmalıdır.

Bu büyük eseri meydana getirenler ile yaşatanları tebrik ediyorum.


Dr. Tahir Tamer Kumkale
21 Ekim 2003 Salı

 
BİLDİRİ-YORUM
2000-2012 | Dr. Tahir Tamer Kumkale