08 HAZİRAN 2024 CUMARTESİ

 
Dr. Tahir Tamer Kumkale

tamer@kumkale.net

İYİ İNSANLARI SAYGI İLE SELAMLIYOR VE SEVGİ İLE KUCAKLIYORUM............

Ana Sayfa
Başlarken
Yazı Arşivi
Yazı Arama
Kitaplarım
Hakkımda


    Kitaplarımdan seçmeler...

Amazon'da kitaplarım


Korkut Eken, Süleymaniye baskını ve topluma kazandırma yasası
Bu yazımı Facebook'ta beğenmek veya bir arkadaşınıza göndermek (tavsiye etmek) için:

 15 Temmuz 2003 Salı 

"BÜYÜK MİLLETLER, FELÂKET GÜNLERİNDE ŞEREFLİ İMTAHANLAR VERMEYE FIRSAT BULURLAR."
(Gazi Mustafa Kemâl Atatürk)

Türkiye bugünlerde tarihe geçecek kadar önemli olaylara sahne oluyor. Irak'ta ABD askerleri tarafından Türk askerlerine yapılan muameleyi unutmak ve de bu millete unutturmak mümkün değildir. PKK-KADEK militanlarının yoğun olarak barındığı ve desteklendiği Kuzey Irak'ta terörizme ön almak için bulundurulan Özel Kuvvetler mensuplarına yapılan çirkin davranış her geçen gün milletin içine kor gibi düşüyor.

Iraktaki esir alma olayını takiben yurt içinde yoğunlaşan PKK saldırıları dikkat çekicidir. Bu saldırılar ABD ve AB baskısıyla kendilerini affetmeye hazırlanan 59 uncu Hükümetin suratına vurulan şamar olarak değerlendirilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti iyi yönetilememenin acısını çok kötü bir şekilde çekmektedir.

Yaşamının büyük bir bölümü terör örgütleriyle mücadele içinde geçen ve bu alanda görev yapan güvenlik güçlerini eğiten Özel Kuvvetlerin efsaneleşen ismi Emekli P.Yarbay Korkut EKEN’ in hapiste olması, EKEN ve ekibinin dağda yakaladıklarının af edilmelerini sağlayan yasa tasarılarının TBMM'de görüşmeye açılması, olayın ulaştığı boyutların önemli bir göstergesidir. Ve önümüzdeki muhtemel terörist gelişmelere ışık tutmaktadır.

Bilinen hikayedir. "Köyden kasabaya inen adama aç köpekler saldırır. Kendini korumak içgüdüsü ile yerdeki kaldırım taşlarını almaya çalışır. Fakat bir türlü taşları sökemez. Meşhur sözü söyler; Garipliğe bakın. Bağlanması gereken köpekleri ortalığa salıyorlar. Taşları bağlıyorlar ". Adamcağız haklıdır. Ne yazık ki köpekler hep ortalıkta dolaşıyor. Taşlar hep bağlanıyor.

Korkut EKEN 27 Şubat 2002'den beri hapiste, öğrencilerinin kafalarında çuval, ellerinde kelepçe. PKK köy basıp adam öldürmeye devam ediyor. İyi bir manzara değil.

Habere bakalım. Esir olayını soruşturan ABD heyetinin başındaki Korgeneral Süleymaniye' de sorguya çektiği 60 saat esir tutulan Özel Kuvvetler mensubu binbaşımızı tebrik edip kutlamış. 'Sen çok iyi bir askersin' demiş. Çünkü "tahrip kalıplarını patlatsalar ve silahlarını kullansalar imiş en az kırk kişi ölürmüş." İşte bunu yapmadığı için bu subayımız ABD'li Korgeneral tarafından AFERİN ile ödüllendirilmiş. İyi ki hapistesin KORKUT EKEN kardeşim. En azından bu manzarayı görerek bin kere daha ölmekten kurtuldun...

Bundan 17 ay önce ülkeye hizmet için yılmadan, yorulmadan, hayatını hiçe sayarak büyük bir özveri ile çalıştığını çok yakından bildiğim bir vatan evlâdını cezaevine uğurladık. Bu buruk uğurlama tarihimizde ne ilk ve nede sonuncusu olacaktı. Biraz tarih kültürü alanlar bu manzaranın yüzlercesine bu milletin şahit olduğunu çok iyi bilirler. Evet. Korkut Eken halen cezaevinde. Allah ömür verirse dün alkışlarla hapishaneye uğurladığımız değerli silah arkadaşımız Emekli Piyade Yarbay Korkut Eken Beyefendi' yi ayni vakâr ve ciddiyetle, başı dimdik olarak 28 Temmuz 2004'te karşılayıp yeniden bağrımıza basacağız.

Basından alıntılarla o günleri hatırlayalım; Susurluk Davası'ndan 6 yıl hapse mahkum olan eski MİT 'çi Korkut Eken, teslim olmadan önce, Çankaya'daki evinden ayrılırken gazetecilere açıklamalarda bulundu. Suçsuz olduğunu savunan Eken; "Hiçbir zaman kanunsuz iş yapmadım, yolsuzluk yapmadım, kesin söylüyorum bunu. Suçsuz olduğuma inanıyorum. Bir insan suçunu bilir" dedi. Susurluk kazasının siyasi bir hesaplaşmanın, çekişmenin sonucu olduğunu" kaydeden Korkut Eken, "Ben ve arkadaşlarım neden hedef seçildik, bunlara cevap verebilecek durumda değilim. Terörle mücadele eden insanlara kötü örnek olmayayım diyorum. Benim düştüğüm bu durum zannediyorum, terörle mücadele eden arkadaşlarımı daha çok kamçılayacaktır. Buna inanıyorum" diye konuştu.

Korkut Eken, "Devlete kırgın mısınız?" şeklindeki bir soru üzerine, "Devlete kırgın değilim ve hiçbir zaman olmayacağım" dedi. "Kendinize haksızlık yapıldığını düşünüyor musunuz?" sorusuna da, "Hayır yargıya son derece saygılıyım. Öyle karar vermişler çekeceğiz" yanıtını verdi.

Eken, evinden ailesi, aralarında Bağımsız Milletvekili Mehmet Ağar'ın da bulunduğu eski mesai arkadaşları ve bir grup vatandaş tarafından uğurlandı. Eken'in açıklaması sırasında uğurlamaya katılanlar Türk Bayrağı açarak, "Türkiye Seninle Gurur Duyuyor" diye slogan attı.

Korkut Eken Bey; ve kendisi gibi bu ülke için canını hiçe sayarak ülke bütünlüğüne yönelik eşkıyayı dağlarda yakalayıp kanun önünde hesap vermeye getiren binlerce kahraman vatan evlâdı gazimiz bu davranıştan kesinlikle gocunmasın. Korkut Eken'e madalya takmak için birbirleri ile yarışan şehit aileleri de hiç üzülmesin... Varlığımızı her zaman fedaya hazır olduğumuz bu büyük devlete hiç kimse kızmasın. Devlet kutsaldır. Yücedir. Atamızdan Türk Milletine armağandır. Ona hizmet her Türk'ün namus borcudur. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Yalnız insanlarımız bu olaydan örnek alsınlar. Düşmanlarımızın ne kadar büyük ve tehlikeli olduğunu bilsinler ve adımlarını ona göre atsınlar.

EKEN, susmayıp konuşsa idi . Ben "Bu hareketi, şu komutanın emri ile yaptım" deseydi. Şimdi hapiste olmayacaktı. Ama Eken “devlet sırrını” nâmusu gibi aziz bildi, ortalıkta teşhir etmedi. Eken, hiç af istemedi. Çünkü “Ben suç işlemedim” diyordu. Ve Eken hiç, “Pişmanım” demedi. Çünkü vatanın birlik ve bütünlüğünü korumak için namlunun önünde durmaktan pişman olacak bir karaktere sahip değildi.

AKP HÜKÜMETİ bugün yine yanlış bir iş yapıyor. “Eve dönüş” adı altında teröristlere af çıkartmaya hazırlanıyor. Devlete silah çekenler, topraklarımızda ayrı bir devlet kurmak isteyenler, bunun için silahlanıp dağa çıkanlar, masum halkı katledenler, askerlerimizi kurşunlayanlar, polisi katledenler, öğretmenleri şehit edenler evlerine dönecekler. Ama EKEN cezaevinde olacak. Sonra da “Susurluk davası kapandı” diye gazetelerde haberler yayınlanacak.

İşte bunları içime sindiremiyorum. Gazilerimizin ve şehit yakınlarının da sindirebildiğini hiç sanmıyorum. Süleymaniye olayı ve Teröristleri affetme konusunun gündeme geldiği bu günlerde, milli kahraman Korkut Eken Beyefendiyi hatırladım ve milletime de hatırlatmayı uygun buldum.

Hukukun üstünlüğünü her zaman savunan, hukukun bir gün herkese lâzım olacağına kuvvetle inanan bir kişi olarak mantığım, sezgilerim ve tecrübelerime dayanarak Korkut Eken'in suçsuz olduğuna inanıyorum.

Yine bu mümtaz insanın bu ülkeye vereceği çok şeyleri olduğuna da inanıyorum. Ve kendisini coşku ve gururla karşılamak üzere 28 Temmuz 2004 tarihini sabırla bekliyorum.


Dr. Tahir Tamer Kumkale
15 Temmuz 2003 Salı

 
BİLDİRİ-YORUM
2000-2012 | Dr. Tahir Tamer Kumkale