08 HAZİRAN 2024 CUMARTESİ

 
Dr. Tahir Tamer Kumkale

tamer@kumkale.net

İYİ İNSANLARI SAYGI İLE SELAMLIYOR VE SEVGİ İLE KUCAKLIYORUM............

Ana Sayfa
Başlarken
Yazı Arşivi
Yazı Arama
Kitaplarım
Hakkımda


    Kitaplarımdan seçmeler...

Amazon'da kitaplarım


Topluma kazandırma yasası nedir?
Bu yazımı Facebook'ta beğenmek veya bir arkadaşınıza göndermek (tavsiye etmek) için:

 7 Temmuz 2003 Pazartesi 

“Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler.”
(Gazi Mustafa Kemal Atatürk)

Atatürk’ün bu sözünü bugünlerde yapılmak istenen anarşi ve teröristlerin affedilmesi yasasının gündeme gelmesi ile bir kere daha hatırlatmayı uygun gördüm.

Evet. İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan ve “Topluma Kazandırma Yasası”olarak adlandırılan tasarıdan Af Yasasından bahsediyorum. Yasanın, PKK (KADEK) dahil bütün terör örgütlerini kapsadığı bizzat İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu’nun, “Örgüt kapsamında olan herkes bu yasadan yararlanacak.” şeklindeki ifadeleri ile kesinleşti. Bu yasadan yararlanacakların sayısının 10 bini bulabileceği, çıkması ile birlikte yaklaşık 20 yıldır yurt dışında bulunan ve kamu haklarından mahrum olan terör suçlusu birçok suçlunun ülkeye geri dönebileceği belirtildi.

İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Adalet Bakanlığı ile ortaklaşa hazırladıklarını söylediği “Topluma Kazandırma Yasası” çalışmaları hakkında AKP milletvekillerini bilgilendirdi. Yasayı PKK terör örgütünü çökertme amacıyla hazırladıklarını vurgulayan Aksu, örgüt kurucu ve yöneticilerinin kesinlikle kapsam dışı tutulacağını hatırlattı. Yasadan kimlerin yararlanabileceği konusunda bilgi veren Aksu, Kuzey Irak’ta Talabani ve Barzani’ ye karşı üçüncü güç olarak ortaya çıkan; ancak herhangi bir terör eylemine karışmayan KADEK’ lilerin başvurmaları halinde haklarında soruşturma dahi açılmayacağını söyledi. Aksu, PKK davasından mahkum olanların ve suç işleyen teröristlerin ise örgüt hakkında bilgi ve belge vermeleri halinde ceza indiriminden yararlanacaklarını belirtti. ‘İtirafçıların cezalarının dörtte üçünün affedileceğini’ kaydeden Aksu, ‘bu insanlara estetik ameliyat dahil her türlü kolaylığın sağlanacağını’ bildirdi. Aksu, “Hazırlıklarımızı tamamladık. Yasa çıkar çıkmaz başvuranlarla ilgili gerekli işlemler yapılacak.” dedi.

AK Parti Grubu’nda tasarı tartışılırken söz alan Kayseri Milletvekili Sadık Yakut ile İstanbul Milletvekili Emin Şirin tepkilerini dile getirmişler. Yakut, şehit ailelerinin kemiklerinin sızlatılmaması gerektiğini savunmuş. Emin Şirin ise, “Kuzey Irak’ta bekleyen 6 bin PKK' lıya af yasası” olarak tanımladığı tasarı için, “Dünyada 30 bin kişinin ölümünden sorumlu bir örgüt için ilk defa bir af çıkarılıyor. Bu zamana kadar Kuzey Irak’taki 6 bin PKKlıyı ya bizim gidip almamız gerekirdi ya da ABD’nin bize teslimi gerekirdi. Ama bu yapılmadı.” görüşünü dile getirmiş.

Bunlar basına yansıyan gelişmeler. Doğruluğuna inanarak görüşlerimi Atatürk’ün yukarıdaki sözüne dayanarak belirtmek istiyorum. Ve AKP yönetimine soruyorum.

Affetmek yalnız Allah’a mahsustur. Siz kim oluyorsunuz da kulun kula yaptığı ve kulun devlete karşı yaptığı suçları affetmeye cüret ediyorsunuz ? Buna hiç bir makam ve hiçbir yetkilinin hakkının olmadığını düşünüyorum. Milletin sağduyusu ve engin hoşgörüsüne dayanarak millet adına size soruyorum. Yüz binlerce terör mağduru ailenin feryadına rağmen, şehit ailelerimizin ve gazilerimizin iznini ve olurunu almadan bu milletin tümünü temsil eden yüce Atatürk'ün büyük eseri T.B.M.M.'ne böyle bir tasarıyı getirme cesareti bulabiliyorsunuz ?
 Türkiye ayni hatayı daha önce yaptı. Sayın Bülent ECEVİT’; 1974 yılında şu anda yapmaya çalıştığınızı yaparak devletin başına bela olan anarşistleri sokağa salmış ve şimdi kötüledikleri 12 Eylül öncesi korkunç KAN, GÖZYAŞI, ANARŞİ ve TERÖR ortamının yaratılmasına sebep olmuştu. Ortaya salınan caniler yeniden ve daha fazlası ile ülkemizi kana bulamışlardı. Çok değil, daha 25 yıl önce olanları insanlarımız hiç unutmadı. Olayları sizde yaşadınız. O korkunç günleri ne çabuk unuttunuz sayın Başbakanım ve Bakanlarım.

Anarşi ve terörün aldığı masum canlar, yıkılan ocaklar. Hayatlarının baharında kör bir kurşuna hedef olan fidan gibi delikanlılar, gencecik kızlar, yanan fabrikalar, yıkılan milli servetler ve daha niceleri. Siz unutabilirsiniz. Fakat be necip millet o kapkara günleri unutmadı. Bunları hep hatırlayacak.

İsimde çok güzel bulunmuş. “Topluma Kazandırma Yasası”. Siz devleti, bayrağı ve yasalarımızı tanımayıp başka bir devlet kurmak için dağa çıkıp, devletine ve milletine savaş açan anarşistleri değil, bin bir meşakkatle okuyup üniversite bitirip, bugün evde iş bekleyip 30 yaşında hâlâ baba parası yiyen işsiz gençlerimizi topluma kazandırın. İşte o zaman hayır dua da alırsınız. Devlete, millete yararlı bir iş yapmış olursunuz.

SAYĞIDEĞER MİLLETVEKİLLERİ;
Sizler bu ülkenin insanlarısınız. Bu millet sizleri haklarını koruyasınız diye, onları aç açık bırakmayasınız, iş ve aş bulmalarına yardımcı olasınız, ve bu milleti içeride ve dışarıda başını eğmeden dolaşacak şekilde idare edesiniz diye seçti ve kutsal meclise yolladı. Kol kaldırarak kabul edeceğiniz bu yasayı milletimize ve seçmeninize nasıl anlatacaksınız.?

Sizi seçip o makamlara gönderen şehit yakınlarına hangi meşru mazereti söyleyeceksiniz? Parti Genel Başkanım böyle istedi bende aynen kabul ettim mi? diyeceksiniz.

Eğer yanılıp da bu yasayı kabul ederseniz, Allah bu milletin bir kere daha yardımcısı olsun. Okuyan, araştıran bir kişi olarak iddia edebilirim ki; dünyanın hiç bir ülkesinde böyle bir af müessesesi yoktur. Olamaz ve olmamalıdır. Devlet ciddiyeti sağlanan kanun ve hukuk hakimiyeti ile belli olur. Bu hakimiyeti de yürütme sağlar. Devlet kanunsuz ve hukuksuzluğu teşvik edemez ve buna ortam hazırlayamaz.

Girmek için bin bir atraksiyon yaptığımız Avrupalı milletler bize hayretle, ibretle ve istihza ile bakıyor. En beğenmediğiniz küçücük San Marino'ya, Monte Carlo'ya bakın. Acaba böyle bir uygulama var mıdır? Biz ki, 600 yıl adaleti ile dünyaya yön vermiş bir Cihan İmparatorluğu mirasını devralmış ve 12000 yıldır tarih sahnesinde kalarak günümüze kadar bozulmadan kültürünü taşımayı başarmış bir milletiz. Bu bakımdan ANARŞİST AFFI GAFLETİ’Nİ bu necip millete yapılmış bir hakaret olarak görüyorum. Sokaktaki halkın adeta bu haksız ve tutarsız davranış karşısında haykırdığını görüyorum. Seslerini duyuyorum.

Sayın yetkililer; bu çok hayati konuyu halkın oyuna sunun ve sonucu görün. Engin sağduyusu ile yöneticilerine daima örnek olan asil milletimizin % 99' unun buna HAYIR diyeceğini adım gibi biliyorum. Bunu benim kadar sizinde bildiğinizi biliyorum. Halkının HAYIR dediğine temsilcilerinin EVET demelerinin mümkün olmadığını da biliyorum.

AKP Yönetimini aklıselimini kullanmaya ve geri dönüşü olmayan bir hata yapmamaya davet ediyorum.


Dr. Tahir Tamer Kumkale
7 Temmuz 2003 Pazartesi

 
BİLDİRİ-YORUM
2000-2012 | Dr. Tahir Tamer Kumkale