08 HAZİRAN 2024 CUMARTESİ

 
Dr. Tahir Tamer Kumkale

tamer@kumkale.net

İYİ İNSANLARI SAYGI İLE SELAMLIYOR VE SEVGİ İLE KUCAKLIYORUM............

Ana Sayfa
Başlarken
Yazı Arşivi
Yazı Arama
Kitaplarım
Hakkımda


    Kitaplarımdan seçmeler...

Amazon'da kitaplarım


Ermeni soykırımı senaryosunun aslı nedir? Nasıl önlenir?
Bu yazımı Facebook'ta beğenmek veya bir arkadaşınıza göndermek (tavsiye etmek) için:

 26 Mayıs 2003 Pazartesi 

"KENDİLERİNE  AİT  HİÇBİR  HAYALİ  OLMAYANLAR,  SİZİNKİLERİ HİÇ GÖREMEZLER."

Her yıl 24 Nisan'a yaklaşırken "ERMENİ SOYKIRIMI MESELESİ" içinde Ermenilerin de bulunduğu bir takım karanlık merkezler tarafından dünyanın gündemine getirilir. Birleşmiş Milletler ABD ve Avrupa Birliği ülkelerinin parlamentolarında bu konu görüşme gündemine alınarak " Soykırım'ın kınandığı, Türkiyenin de bunu kabul etmesi gerektiği" bir kez daha vurgulanır.

Fransa başta olmak üzere pek çok ülkenin parlamentosunda konuya ilişkin olarak " Fransa; 1915'te Ermenilerin Osmanlı İmparatorluğu tarafından soykırıma uğradığını kabul eder " meâlinde yasalar çıkartılmıştır.

Ermeni Soykırımı Meselesi'ni en fazla işleyen ve Ermenilere en fazla destek veren ülke ne yazık ki Nato Müttefiimiz Fransa'dır. Bu ülkeyi Stratejik Ortağı olduğumuzu sandığımız ABD takip etmektedir. Konuya ilişkin olarak "Biz neler yapabiliriz ? sorusunun cevabını ararken faaliyetlerin yoğun olarak sürdürüldüğü Fransa'yı örnek olarak alacağım. Konu sadece bizleri değil, gelecek nesillerimizide ilgilendirip onlarıda etkileyeceğinden sürekli yazacağım ve güncelliğini muhafaza ederek ilgililerimizi uyarma görevimi yerine getireceğim.

Fransa ile her alandaki ilişkilerimiz son yıllarda son derece iyi ve uygar ölçülerde gelişiyordu. Carrefour, Renault, Elf gibi dev Fransız firmaları yanında, Fransız silah sanayi firmaları Türkiye ile yaptıkları ticaretten çok memnundu. Ayrıca birbiri peşisıra gelen uzatmalı bayram tatillerinde Paris başta olmak üzere tatillerini Fransa sahillerinde geçiren High-Society mensubu Türkler Fransız hazinesine çok yüklü paralar aktarıyordu. Büyük sanatçılarımız 15 günde bir sahne kostümlerini yenilemek üzere Paris sokaklarını arşınlarken, yeni zenginlerimiz Güney Fransa sahillerinde hafta sonunu geçirmek için villa yaptırabilmek amacıyla birbirleri ile yarışıyorlardı. Diğer bir deyişle 1900'lü yılların Fransız hayranlığı ve Frenk Modası yeniden canlanır gibi olmuştur.

1973 yılında başlayan ASALA terörüne yardım ve destek veren Fransada Türk diplomatları ve masum vatandaşlarımız hunharca katledildiği dönemlerde bozulan ikili ilişkilerimizin, yeniden iki büyük ülkeye yaraşır bir seviyeye yükseldiği bir durumda Türkiye aleyhtarı bir tutum içine girerek " Ermeni Soykırımı'nı" sürekli olarak dile getirmenin anlamını kavrayabilmek ve bunun sokaktaki Fransız'a ne sağlayacağını anlamak sade vatandaşımız için pek kolay olmasa gerek.

Şunu öncelikle söyleyelim ki, Ermenilerle ilgili olarak alınan hiç bir karar; Türkiye'ye ve Türk vatandaşlarına hiç bir zarar vermez. Aksine Türk iç kamuoyunu bir araya getiren ve bütünleştiren bir fayda sağlayacağından olumlu katkıları da var olarak kabul edilebilir. Oysa bu kararlar Fransa'ya ve örnek olduklarını sandıkları dostları Avrupa Birliği ülkelerine ve en çokta halkı şu anda açlık ve sefalet içinde bunalan ERMENİSTAN'a çok şey kaybettirecektir. "Sözde Ermeni Soykırımı" yalanına sahip çıkarak bunu devamlı gündemde tutmaya çalışan ülke yönetimlerince bu husus iyi bilinmeli ve atılacak bütün adımlar buna göre planlanmalıdır.

Fransa ile ayni pakt içinde müşterek düşmana yanyana birlikte savaşacağımız tam 50 yıllık NATO müttefiklerimizin son günlerde hakkımız olan Avrupa Birliği üyeliğimiz için yaptıkları zırvalıklar gözönüne getirildiğinde Ermenilerle ilgili olarak alınan kararlara hiç şaşmamak lazım. Olayların gelişine göre doğal bir sonuçtur. Başka türlü davranmalarını beklemek zaten büyük safdillik olurdu.

Konunun detayına inmeden önce dikkat edilmesi gereken önemli bir hususu vurgulamak istiyorum. 200 milyonluk bir Türk Alemi ve 1.5 milyarlık Müslüman dünyasına karşı, bir avuç fanatik Ermeni militanın Hristiyan alemini bize karşı harekete geçirebiliyor olması ERmeniler için büyük bir başarıdır.

Osmanlının en fazla itimat ettiği ve kolladığı teba'sı olan Ermenilerin geçen yüzyılın başında başlattıkları isyan ateşi ile ülkemiz ve insanlarımızı kan,gözyaşı ve acılara boğan kötü günler; tarihin derinliklerinde ders alınması gereken bir devir olarak kalması gerekirken, belli mihraklarca küllenen ateşin üzerine benzin dökülerek günümüze kadar taşınabiliyor.

Bunun için masum insanlarımız ERMENİ teröristlerce vahşice katlediliyor. Bu durumda bizim bunların hesabını sormamız gerekirken, inanılmaz bir pişkinlikle ve cüretle bizden hesap sorulmaya çalışılıyor... Sonradan bunun adı İNSAN HAKLARI hakları oluyor.

Soykırımmış. Sömürgeci Fransız Efendiler. Siz soykırımı çok iyi bilirsiniz. Çünkü bunu tarihte en fazla ve en iyi şekilde icra eden birkaç ülkeden birisiniz. Ama ne yazık ki yanlış hedefe atış yapıyorsunuz.Siz Türkleri de kendizniz gibi değerlendirdiğiniz için böyle davranıyorsunuz. Oysa Türklerin kurduğu devletlerde tarihin hiç bir döneminde soykırıma rastlanmamıştır. Açın, siyaset düzenbazlarının değilde gerçek tarihçilerin yazdığı kitapları. Okuyun ve doğruları öğrenin. Türkler soykırım yapmaz... Yapamaz... Çünkü Türkün karakteri ve dini inanışları buna müsait değildir. Türk Allahın yarattığı kulu, Yaradan'ından ötürü kutsal bilir. Ne din, ne ırk ve ne de başka bir sebep Türkün katliâm yapmasının sebebi olamaz.

Oysa İnsanlık Tarihi Fransızların ; Saint Bartelmi gibi vahşi katliâmlarını, Vietnam halkına yaptıklarınızı ve nihayet kendi teb'anız olan Cezayir halkına uyguladığınız katliâmları unutmamıştır. Siz Fransızlar bunu tarih kitaplarınızdan çıkardığınız için unutmuş olabilirsiniz... Ama biz bunları okuyor ve biliyoruz. Ve hele biz Türkler; Gaziantep, Şanlıurfa ve Kahramanmaraş 'ta yaptıklarınızı hiç unutmadık. Bunu unutmamak içinde; sizi bu kutsal vatan topraklarından taş ve sopalarla kovalayan halkımızın sizin vahşetinizi her zaman hatırlamaları için şehirlerimizin isimlerinin baştarafına GAZİ, ŞANLI ve KAHRAMAN sıfatlarını ekledik. Hatayı'da unutmadık. Dost ellerinize emanet edilen, korumaktan aciz kaldığınız büyükelçilerimizin gözlerinizin önünde katledilişinin üzerinden daha 20 yıl bile geçmedi. Bunları hep hatırladık , hatırlayacağız ve halkımıza da daima hatırlatacağız.

Ermeni Soykırımı Senaryolarını devamlı gündeme getiren Fransızlar bizi bilmezler mi ?... Bizi tanımazlar mı?... Nereden ve kimden cesaret bularak üç-beş bin Ermeni'ye yaranacağız diye bu şekilde ülkemizi aşağılayıcı ve küçültücü bir tavır ve asırlardır devam eden ilişkilerimizi hiçe sayıcı bir davranış içine girebiliyorlar. İşte şimdi burada iğneyi Fransızlara batırırken çuvaldızıda kendimize batırmamız gerekiyor.

Türkiye'nin son bir kaç yıl içindeki istikrarsız görünümü bu insanların bu cesareti göstermesi için yeterli olabiliyor... Çünkü günümüz Türkiyesinde devletin ta kendisi olan devlet memurları " açız "diye sokaklarda hakkını arıyor... Yani bir bakıma devlet sokağa iniyor. Onları durduracak polisler tarihinde ilk defa sokakta yürüyor. Amirlerini tartaklıyor. Devletin her tarafından yolsuzluk ve hırsızlık dosyaları yükseliyor. İç ve dış borç faizleri bütçenin yarısından çoğunu götürüyor. Enflasyon önlenemiyor. İşsizlik her geçen gün artıyor. Üretim durma noktasına geldiğinden işyerleri birbirleri peşisıra kapanıyor. Hapishanelerdeki mahkûmlar devlet gücünü dinlemiyor. Üniversite profesörleri açlık sınırında maaş aldıkların haykırıyor. Demokrasimizin teminatı siyasi partilerimiz liderler sultasından kurtulamıyor. Siyasi Partilerimiz kapatılmamak için Anayasa Mahkemesinde mücadele veriyor. Halk giderek yoksullaşıyor ve Milli gelirimiz düşmeye devam ediyor.

İşte size karşımızdaki bir avuç fanatik düşmanın ayranını kabartıp topluca üzerimize saldırma cesaretlerini arttıran istikrarsız ülke ortamı. Sonunda, zaman bu zamandır. Vuralım ve alalım. Türkiye ağır hastalık geçiriyor. Daha uzun süre kafasını kaldıramaz şeklinde yapılan değerlendirmeler ve sonuçları. Şurası unutulmamalıdırki ; yüce Atatürk'ün bizi güçlü kılmak için gösterdiği temel hedef olan "YURTTA SULH,CİHANDA SULH" sözünün birinci ayağı yani"YURTTA SULH" bölümü bugün maalesef yeterince çalışmıyor. Dışarıdan bakanlar için görüntümüz hiçde iç açıcı değil... Yani şu anda vuralım. Ne alabilirsek,ne kopartabilirsek kârdır görüntüsü veriyoruz.

Dış politikayı yürüten Dışişlerilerine mensup Diplomatlarımız ile uğraşanlar çok iyi bilirler. Eğer iç politikanız güçlü değilse, dışarıda güçlü olmanız asla mümkün değildir. Çünkü evinin içinde huzur, güven ve refahı sağlayamayan bir ülkenin, dışarıda söz sahibi olduğu bugüne kadar görülmemiştir...

Peki biz kapıyı açık bıraktık. Anahtarı üzerinde unuttuk. Uykumuz ağırdı ve duymadık. Suçluyuz. Peki hırsızın yani bu durumda Fransa'nın hiç suçu yokmu?.Olmaz olurmu. Tabii ki vardır. Hırsız daima hırsızdır ve daima asıl suçlu odur.

Şimdi biraz daha detaya inerek konuyu irdeleyelim. ABD başta olmak üzere AB ülke parlamentolarında sürekli olarak her yıl belirli zamanlarda "1915 yılında Osmanlı Devleti'nin Ermenileri soykırıma tabi tuttuğu" masalı gündeme getirilir. Ermeni lobisinden destek ve yardım alan birkaç parlamenter ülkelerinde yaşayan Ermeni cemaatinin oylarını alabilmek için onlara hoş görünmek isterler. Bunun için onların ağzı ile konuşarak "OSMANLI'ların Birinci Dünya Harbi yıllarında 1,5 Milyon Ermeniyi topraklarından sürgüne gönderdiklerini ve toplu soykırıma tabi tuttuklarını" iddia ederler. Bu büyük yalanı, yetkili kurumlarına kabul ettirerek Osmanlı'nın devamı olarak gördükleri Türkiye Cumhuriyetine baskı yapmalarını isterler.

Oysa konu tamamen tarihçilere aittir. Osmanlı İmparatorluğu zamanında yapıldığı farz ve iddia edilen bir olayın failleri olarak, Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile Türk Milletini göstermek ve onları cezalandırmak kadar mantıksız, dayanaksız ve tutarsız bir iddia olamaz.

24 milyon Km.karelik Osmanlı topraklarında bugün Ermenistan dahil 40 egemen devletin bayrağı altınca yüzlerce ulus birarada yaşamaktadır. Yobaz kafalı bir avuç bağnaz Ermeni komitacısının komik ve asılsız iddialarından sorumlu olarak Türk Milletinin gösterilmesi kadar şaçma ve tutarsız bir davranış olamaz.
 
Evet.Türkiye Cumhuriyeti Devleti Osmanlı topraklarında kurulmuştur. Atalarımızın Osmanlılar olduğunu inkar da etmiyoruz ve bundan gurur duyuyoruz. Fakat Osmanlı topraklarında yalnız Türkler yaşamamıştır. Osmanlı topraklarında yaşayan Türk nüfusunun yükselme devrinde yüzde yirmi dolayında bulunduğunu tarihçiler kaydeder. Demek ki hedef olarak sadece Türklerin seçilmesi temelden yanlıştır. Ama bu yanlış seçilen hedefe yani Türkiye Cumhuriyetine ve Türk Milletine saldırılar aralıksız devam etmektedir. Bu saldırılar kısa vadede duracağa da benzememektedir.

1983 yılında TRT Televizyonundan yayınlanan; Türkiyedeki Ermeni yurttaşlarımızın günlük yaşantılarını konu alan "ERMENİLER" ve Ermeni çetelerince Doğu ve Güneydoğu bölgelerimizdeki Türk ve Müslüman ahaliye karşı yapılan vahşi saldırıları ( gerçek soykırımı ) belgeleriyle anlatan "CANLI TARİH" filimlerinin yapım-yönetim görevini üslendim. Kars'ın ANİ bölgesinden başlayarak VAN ve çevresini karış karış gezdim. Bölgede bu korkunç mezalimi yaşayan yurttaşlarımızla bire bir görüşerek konuşmalarını filme aldım.

Asıl mezalim ve katliamın Ermenilere değil, Rusya tarafından desteklenen Ermeni çetelerince bölgedeki Türk ve müslüman halka karşı yapıldığını yakından görme ve dinleme fırsatını buldum. Bir tarihçi ve bilim adamı olarak tarihi bilerek çarpıtan, yalan ve yanlışlarına alet eden Türklük düşmanlarından iğrendim. Bilimin tarafsızlığı adına tarihi gerçekleri çarptırarak tarihi satan bu tarih tüccarlarından utanç duydum.

Yabancı dillere çevrilen hazırladığımız filimler TRT'de yayını müteakip, o günlerde Türkiye'ye karşı dış güçlerin destek ve yardımları ile savaş açan ASALA terör örgütünü besleyen ülkelerin yöneticilerine ve ünlü kütüphanelerine gönderildi. Faydalı olduğunu da gördük, ASALA Terörü kısa bir müddet sonra bıçak gibi kesildi.

Ülkemizdeki ERMENİLER 1000 yıla yakın bir süredir Türklerle içiçe yaşayarak Et-Tırnak gibi kaynaşmışlardır. Ermeni ve Türk Kültürleri adeta yakınlaşmış, birbiri ile adeta bütünleşmiştir. Osmanlı Devleti arşivini inceleyen gerçek tarihçiler Ermeni vatandaşlarımızın ülke yönetiminde en fazla itimada şayan teba olarak en üst mevkilere geldiklerini göreceklerdir. Bizim Ermeni yurttaşlarımızdan herhangi şikayetimiz olmadığı gibi onlarında bizden bir şikayetleri yoktur. Nitekim televizyonlarda ve gazetelerde Ermeni Patriği başta olmak üzere pek çok Ermeni kardeşimizin yapılan haksızlığa karşı adeta haykırdıklarını ve olayları şiddetle kınadıklarını belirten sözleriyle dünya kamuoyuna cevap verdiklerine şahit olduk.

Tarihi tarih bilimcileri yazarlar. Tarihin bilim adamlarınca tarafsız olarak yazılabilmesi için olayları yaşayanların ölmesi lazımdır. Buda asgari yüz yıllık bir süreyi gerekli kılar. Yani 1915 yılının yazılabilmesi için daha en az 12 yıl vardır. Osmanlı Devletinin son yıllarına ait arşivlerin önemli bir bölümü Türkiye Cumhuriyeti Devletinin elindedir. Soykırım olduğu iddia edilen yıllardaki belgeler ise daha tasnif halindedir. Bununla beraber Cumhuriyet Hükümeti; 1980'lerde dış temsilciliklerimize karşı başlatılan ASALA terörüne karşı kullanılmak üzere, bu arşivlerin tasnifini süratle tamamlayarak araştırmacıların faydalanması için izin vermiştir. Bugünde bu arşiv belgeleri bütün bilim adamlarının kullanımına açık tutulmaktadır.

Tarih derslerimizde bizim nesillerimize ERMENİ SOYKIRIMI ile ilgili olarak bir tek cümle dahi öğretilmemiştir. Tarih kitaplarımızda böyle bir konu yer almamıştır. Oysa kendilerini ERMENİ BİLİM ADAMI olarak tanıtan tarihçiler(!) "Osmanlı'ların Ermenileri Birinci Dünya Harbi esnasında nasıl kestiklerini anlatan" binlerce eser vermişlerdir. Tamamen siyasi bakış açısı ile kaleme alınan ve bilimsel hiçbir değeri olmayan bu eserler dünya kütüphanelerini süslerken ve Türkiye dışında bütün milletler okullarında bu yalan ve yanlış bilgileri tarih ilmi adına okurken, Türkiye Cumhuriyeti ilk defa ERMENİ MESELESİ'ni 1980'lerde SAN FRANSİSKO Başkonsolosluğumuzun basılarak Başkonsolosumuzun makamında şehit edilmesi ile duymuştur.

Ne olduğunu önceleri hiç kimse anlamamıştır. Çünkü o tarihlerde Türkiye'nin gündeminde böyle bir konu yoktu. Aslında dah öncede gündeminde böyle bir konu mevcut değildi.Türkiye o tarihlerde bu konuları anlatan sadece bir tek kitaba sahipti. O'da Esad Uraz Bey tarafından hazırlanan" TARİHTE ERMENİLER" isimli eserdi. Devletimiz ne olduğunu anlayana kadar basılan elçiliklerimiz ile şehitlerimizin sayısı artmaya başladı. Türk ansiklopedilerinde konu ile ilgili tek bir cümleye rastlanmaz iken, yıllarca kitaplıklarımızı süsleyen BRİTANNİCA gibi ingilizce ansiklopedilerde sayfalar dolusu" Türklerin Ermenileri nasıl kestiğinin" hikayelerini okuduk ve şaşırdık. Fakat çabuk toparlandık. Alınan yerinde ve koordineli tedbirler ile ASALA TERÖRÜ kısa zamanda ortadan kaldırıldı.

Her geçen gün güçlenen, bölgesinde ve yakın çevresinde sözü geçen önemli bir potansiyel güç olduğu artık açıkça anlaşılan Türkiye'nin düşmanları giderek çoğalmaktadır.Bu arada her alanda bize muhtaç durumdaki küçük Ermenistan Devleti maşa gibi kullanılarak bir bardak suda fırtına koparmak istenmektedir. Bugün Türkiye sistemli ve çok taraflı bir saldırı ile karşı karşıya bulunmaktadır. Fakat bizim bu sistemli saldırıya karşı koyacak gücümüz ve tecrübemiz vardır. Burada dikkatle düşünmeli ve akl-ı selimimizi kullanmalıyız. Fevri ve mantıksız davranışlardan kaçınmalıyız.

Kanaatime göre 2003 Türkiye'sine yönelen Türklük düşmanlarının temel hedefi; Türk milletini kışkırtarak ülkemizde asırlardır kardeş kardeşe yaşadığımız Ermeni yurttaşlarımız ile komşumuz Ermenistanda yaşayan ve bu olaylardan en az bizim kadar rahatsız ve huzursuz olduklarını bildiğimiz Ermeni milletine 6-7 Eylül Olayları misali bir saldırı yapılması için ortam hazırlamaktır. Bu oyuna gelinmemelidir.

Komşumuz Ermenistan; bulunduğu coğrafi konuma, ekonomik ve askeri gücüne bakmadan, istiklâlinin ilanını müteaakip ilk iş olarak komşusu AZERBAYCAN ile savaşa girmiş; topraklarını işgal etmiş; onbinlerce Azeri Türkünü mülteci durumuna düşürmüştür. Ayrıca Türkiye-Ermenistan sınırlarını belirleyen 1921 KARS ve GÜMRÜ Antlaşmalarını tanımadığını açıklamıştır. Türkiye, bu ülkenin en önemli ve her alanda muhtaç olduğu tek komşusu olmasına ve Türkiye ile dostluğun kendilerine daima menfaat sağlayacağını bilmelerine rağmen Ermenistan Devleti; beceriksiz ve basiretsiz yöneticilerin elinde dünya emperyalizminin basit bir maşası olarak kullanılmaktadır.

Oysa Ermenistan'ın Türkiye ile herhangi bir çatışmaya girmesi değil, onunla her alanda çok yakın işbirliğinde bulunması gerekmektedir. Aksini düşünmek bu ülke için hayalperestlik olur. Bu ülkenin; bugünkü konumu ve potansiyeli ile sonu hüsranla biteceği apaçık görünen maceralara atılmak gibi bir lüksü olamaz. Olmamalıdır.

Yöneticilerimiz başta olmak üzere milletimiz; Türkiye Gündemi'nin baş sırasına oturan ERMENİ KARAR TASARISI'nın kanunlaşmasından dolayı rahatsız ve huzursuzdur. Ama bu sefer ülkemiz 1980'lerdeki gibi boş ve hazırlıksız değildir. O günden bu yana Ermeni konusu ülkemizde çok konuşulmuş ve tartışılmıştır. Türk kamuoyu bu konuda bilinçlendirilmiştir.

Üniversitelerimiz; hazırladıkları uluslararası Seminer ve Sempozyumlarda konuyu bilimsel olarak masaya yatırdılar. İddiaların tamamen asılsız ve yalan olduğunu belgeleriyle ortaya koydular. Bütün iddiaları teker teker bilimsel verilerle çürüttüler. Dünya kütüphanelerini süsleyen Ermeni kaynaklı bütün yayınların, bilim adamlarınca değil, siyasilerce para karşılığı hazırlatıldığını isbat ettiler.

Hazırlanan pek çok bilimsel kitap ve doküman yabancı dillere çevrilerek Ermeni Terör örgütlerini destekleyen ülkeler başta olmak üzere bütün dünyaya yayıldı. Dünya ülkelerinin meclislerinin ve üniversitelerinin kitaplıklarını karıştıranlar; eskiden sadece Ermeni yazarların kitaplarına ulaşırken, bugün bunların yanında Türk ve yabancı bilim adamlarının birlikte hazırladıkları eserlere de ulaşabilmektedir. Bu oldukça iyi bir kazanım olarak görülmelidir.

Günümüz insanı aklını ve mantığını kullanırsa; FRANSA'da yaşanan; " Soykırımı kınayan yasa çıkartılması", "Başkent Paris'in en işlek yerine inşa edilen Ermeni Soykırımını temsil eden anıtın görkemli devlet törenleri ile açılışının yapılması" olayları ve benzerlerinin bir kaç siyasetçinin yaptığı şov'un ötesinde bir kazanç elde edilemeyeceğini görebilir. Eskinin sömürgecisi olan ve bugün kendilerine gelişmiş ülkeler adını takan ülkelerin artık Türkiye gibi potansiyeli olan bir ülkeye kolay kolay yaptırım uygulanamayacağının da bilincine ulaşılmış olmaları gerekiyor...

Millenyumun en büyük silahı olan İNTERNET'te Ermenilerle ilgili olan gerçeklerin yer aldığı pek çok site yer almaktadır.. Bu ülkemiz açısından sorunlarımıza sahip çıktığımızın iyi bir göstergesi olarak kabul edilebilir. Son derece güzel ve sevindirici bir gelişme olarak değerlendirilmektedir.

Ermeni konusunu işleyen sitelerden biride http://www.ermenisorunu.gen.tr Konu ile ilgilenen insanlarımıza yeterli bilgileri sunacak şekilde dizayn edilmiş olan bu sitenin incelenmesinin yararlı olacağı değerlendirilmektedir.

Kanaatime göre; Olayı büyütmeye gerek yoktur. 24 Nisan'larda büyük devletlerin parlamentolarında yaşanan ve tamamen birer siyasi şov niteliği taşıyan olaylar abartılmamalıdır. Bütün bunlar kendi siyasi düzeni içinde sürecini tamamlayacaklar ve sabun köpüğü gibi söneceklerdir.

Burada önemli olan 24 Nisan etkinliklerinden büyük sevinç ve memnuniyet duyduğunu açıklayan komşumuz Ermenistan Yönetimi'nin tutum ve davranışıdır. Ekonomik açıdan son derece kötü durumda olan, üç tarafı Türklerle çevrili bu küçük ülke yöneticilerinin akıllarını başlarına toplaması gerekmektedir. Eğer onlar bizi Osmanlı'nın devamı gibi görüp Osmanlı ile olan hesaplarını bizden sormaya kalkarlarsa. O zaman bizimde kendimizi Osmanlı gibi görme hakkımız doğar ki buda;" asırlarca hakimiyetimizde olan ata topraklarını bizimde geri isteme ve alma hakkımız var demektir". Burada zararlı çıkanın kim olacağını söylemeye gerek yoktur."ARİF OLAN ANLAR"şeklinde güzel bir atasözümüzde vardır.

Ermeni yöneticileri; derhal Türkiye'den özür dileyip, FRANSA'da yapılanların kendileri ile hiç bir ilgisi olmadığını vurgulayarak Türkiye ve komşusu Azerbaycan ile gerçek bir dostluk ve komşuluk istediklerini açıkça ortaya koymalıdırlar. Bu kapsamda somut adımlar atmaları Ermeni milletinin menfaatleri gereğidir.

Şurası unutulmamalıdır ki bütün ekonomik güçlüklerine içeride bulunulan çalkantılı siyasi duruma rağmen Türkiye; büyük, güçlü ve daima dikkate alınması, dostluğunun aranması ve düşmanlığından korkulması gereken bir ülkedir. Türkiye; kendi politikalarını çizecek ve bunu hiç bir güce dayanmadan uygulayabilecek bir büyük bölgesel güçtür. Bulunduğu coğrafya; Türkiye'ye sadece Batının değil dünyanın dört bir yanındaki çağdaş kurum ve kuruluşlardan yararlanabilmesine ve her alanda yepyeni politikalar üretmesine imkan verir. Buna gücü vardır. Yeterli tecrübesi vardır. Yeterli insan gücü ve alt yapı potansiyeli mevcuttur. Yeterki Türk kamuoyunun haklı infiâlini ve isteklerini duyarak, halkının desteğine güvenerek harekete geçebilecek yönetim kadroları bulunsun.

Türk halkının ülkemizde yaşayan Ermeni vatandaşları ile hiç bir sorunu yoktur. Yarında sorunumuz olmayacaktır. 20 sene sonra nüfusu 2 milyona düşeceği açıkça belli olan 200 milyonluk bir Türk Dünyası ile çevrilmiş bir Ermenistan'ın 100 milyonluk bir Türkiye ile barış içinde yaşama politikasından başka bir planı olamayacağını artık anlaması gerekmektedir.

Eğer ciddi olarak tedbir alınmadığı takdirde gelecek 24 Nisanlarda ve her fırsatta Ermeni Soykırımı konusunun bizi rahatsız edeceği kesindir. Bu bakımdan Fransa gibi davranabilecek devletlerin bulunabileceği dikkate alınarak örnek teşkil etmesi bakımından uzun ve kısa vadede ne gibi yaptırımlar uygulanabilir sorusuna aklımıza hemen gelen birkaç örnekle cevap bulmaya çalışalım.

KISA VADEDE NELER YAPABİLİRİZ:

1. T.B.M.M. öncelikli olarak " TÜRKİYE; 1950 YILINDA CEZAYİR HALKININ FRANSA TARAFINDAN SOYKIRIMA UĞRATILDIĞINI KABUL EDER" şeklinde bir kanun çıkartır. Kanun ayni gün Cumhurbaşkanınca onaylanarak yürürlüğe sokulur.

2. Fransa'da yaşayan Türk vatandaşlarımızın tasarruflarını Fransız bankalarında değil, Türk Bankalarındaa değerlendirmelei hususu teşvik edilir. Bu maksatla devletçe kendilerine teşvik edici faiz uygulaması ve işlem kolaylıkları sağlanır.

3. Fransa ile ilişkilerimiz BÜYÜKELÇİLİK seviyesinden MASLAHATGÜZAR seviyesine indirilir. Uzun süre bu işleme devam edilir.

4. Fransa'ya turistik amaçlı gitmek isteyen Türkler için yasal ve ekonomik zorluklar getirilir.Türkiye'ye gelmek isteyen Fransız vatandaşlarına ağır vize şartları konulur.

5. Fransa ile ekonomik ikili anlaşmalar çerçevesinde yapılan işbirliği zaman içinde sıfırlanacak şekilde tedricen azaltılır. Kendi işyerlerimizi iflas ettirmeyecek ve milli gelirimize zarar vermeyecek şekilde Fransız menşeli mallara örtülü ambargo uygulanır. Zaman içinde Fransız malları ile iş yapan kuruluşlarımıza devletçe sahip çıkılarak benzeri üçüncü ülke ğazarları ile iş yapmaları sağlanır.

6. Kendi işyerlerimizi iflas ettirmeyecek ve milli gelirimize zarar vermeyecek şekilde Fransız menşeli mallara örtülü ambargo uygulanır. Zaman içinde Fransız malları ile iş yapan kuruluşlarımıza devletçe sahip çıkılarak benzeri 3 ncü ülke pazarları ile iş yapması sağlanır.

7. Ermenistan; siyasi ve ekonomik başta olmak üzere her alanda ablukaya alınır. Her yer ve platformda Ermenistan yönetimi kınanır. Ermenistana dolaylı veya dolaysız destek veren ülkelerle ilişkiler yeniden gözden geçirilir. Bu harekete Ermenistan açıkça Türkiye Cumhuriyetinden ve Türk Milletinden özür dileyene ve kardeş Azerbaycan topraklarındaki işgale son verene kadar devam edilir.

8. Her üniversitemize ve sivil toplum kuruluşlarımıza bu konuda en az bir Konferans, Seminer, Sempozyum, Panel ,Açık Oturum v.s. gibi bilimsel toplantı yaptırılır. Çıkan sonuçlar çeşitli dillerde bastırılarak dünya kamuoyuna ve önemli kütüphanelere dağıtılır. Basın yayın organlarımızın bu toplantıları görüntülemesi ve yayması teşvik edilir.

9.Sivil toplum kuruluşlarımız ve halkımız organize edilerek gerek yurtiçinde ve gerekse Türklerin yoğun olarak yaşadığı dış ülkelerde telin ve kınama toplantıları yapılır. E-Mail ve FAX gibi çağımız iletişim kolaylıkları kullanılarak bu sonucu yaratan ülkenin yöneticileri kınanır ve aklıselime davet edilir.

10. Sokak ve caddelere verilen isimler törenle sökülür yerine karşıt düşünceyi çağrıştıran isimler konulur.( Paris Caddesi'nin adının CEZAYİR ŞEHİTLERİ CADDESİ olarak değiştirilmesi gibi)

14. Bizim Fransa'ya muhtaç olduğumuz izlenimini verecek şekilde" Konuyu abartmayalım, gereğinden fazla değer vermeyelim,Fransayı küstürmeyelim " şeklindeki yayınlarıyla halkın beynini bulandıran köşe yazarlarımız şiddetle kınanır ve onlara Fransa'nın değil bu vatanın çocukları oldukları birkere daha hatırlatılır.

UZUN VADEDE NELER YAPABİLİRİZ:

1. Öncelikle "Ermeni Soykırımı iddiası" nedir ve ne değildir? sorusuna açıklık getirilir. Bu konuda halkımız bilgilendirilebilir. Kamuoyunun geniş desteğini alabilmek için son derece elzem olan bu hususu gerçekleştirmek maksadıyla konu bilinçli bir şekilde eğitim müesseselerimize taşınabilir.

2. Konu; her gündeme geldiğinde bölük pörçük bilgilerle ve yarım yamalak tedbirlerle yetinmeyerek, milli gücümüzün tüm unsurlarını kullanarak her alanda savunmaya değil taarruza geçmemizi sağlayacak plan ve proğramlar üretelebilir. Türkiye'ye yönelen tehdidin muhtemel hareket tarzlarını belirleyerek buna karşı hangi organlarla neler yapabileceğimizin planlarını yapılır ve bu planlar, plan tatbikatları ile güncelleyerek daima hazır halde bulundurulur.

3. Devlet Planlama Teşkilatı ( veya Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği bünyesinde ) kamu ile birlikte bütün sivil toplum kuruluşlarını birlikte harekete geçirecek, plan ve programları yönlendirecek bir devamlı bir Teşkilat Kadrosu oluşturulabilir..

4. Üniversitelerimiz imkanlarını geniş ölçüde devreye sokarak gerçek ve belgesel nitelikli kitap, doküman, film, CD ve video kasetlerden oluşan geniş bir materyal hazırlatılır ve bunlar ilgili ülkelere yayılır.

5. Kamuoyumuzu devamlı bilgilendirerek, yapılacak saldırılar karşısında sağduyulu ve bilinçli hareket etmeleri için onlara bağışıklık kazandırabilir.

İşte size devlet olarak yapabileceğimiz ve imkan kabiliyetimiz içinde olan birkaç tedbir. Eğer şimdiden gerekli tedbirleri almaz isek, biz her yıl ERMENİ SOYKIRIMI SENDROMU'nu yaşamaya devam ederiz. Bütün bunlar hükümetimizin önünde duran ve çözüm bekleyen temel konular. Yaparlarsa en büyük destekleyicisi, yapmazlarda devamlı tenkitçisi olacağım.


Dr. Tahir Tamer Kumkale
26 Mayıs 2003 Pazartesi

 
BİLDİRİ-YORUM
2000-2012 | Dr. Tahir Tamer Kumkale