10 Kasım 2023 CUMA

 
Dr. Tahir Tamer Kumkale

tamer@kumkale.net

İYİ İNSANLARI SAYGI İLE SELAMLIYOR VE SEVGİ İLE KUCAKLIYORUM......

Ana Sayfa
Başlarken
Yazı Arşivi
Yazı Arama
Kitaplarım
Hakkımda


    Kitaplarımdan seçmeler...

Amazon'da kitaplarım


Türkiye'nin alternatif stratejileri (Panel Çalışmaları)
Bu yazımı Facebook'ta beğenmek veya bir arkadaşınıza göndermek (tavsiye etmek) için:

 12 Mayıs 2003 Pazartesi 

GÜVEN HAREKETİ; tertiplediği haftalık toplantılarla halkımızı aydınlatmaya devam ediyor. Hareketin Başkanı Samim UYGUN; Güven Hareketi’nin bir politik hareket olmadığını, bünyesinde bulunan ilim adamları ile Türkiye'nin sorunlarına çözüm arayan, alternatif fikirler üreten bir kuruluş olduğunu ifade etmektedir.

GÜVEN HAREKETİ 8 Mayıs 2003’te bir ilke imza attı. Ülkemizin içinde bulunduğu hassas durumu dikkate alarak organize ettiği “TÜRKİYE’NİN ALTERNATİF STRATEJİLERİ” konulu PANELLER SERİSİ ile IRAK Harbi sonrasında yeniden düzenleneceği belli olan dünya haritasında Türkiye’nin yerini ve rolünü konunun uzmanları ile ilk defa tartışmaya açtı. Her Perşembe Saat 15-1900 arasında Sepetçiler Kasrında yapılacak toplam 5 adet panelin ilki 8 Mayıs’ta Uluslararası Strateji Uzmanlarının katılımı ile başladı. Prof. Dr.Mahir KAYNAK, Doç.Dr. Emin GÜRSES, Dr.Tahir Tamer KUMKALE ve Dr. Ali Nazmi ÇORA’nın konuşmacı olarak katıldığı ilk Panelde uzmanlar çok önemli konulara dikkat çektiler.

Samim UYGUN'a göre, Sepetçiler Kasrında 30 uncu Toplantısını yapan Güven Hareketi; Atatürkçü vizyon ışığında yeni Alternatif Stratejiler için proje arayışı çabası içinde olmuştur. Herkesin A.B.C plânları varda, bizim neden C.D.E plânlarımız yoktur.

Toplantıda söz alan Prof. Dr.Mahir KAYNAK; ABD ile AB'nin birbirine rakip bloklar haline geldiğini ifade ettiği konuşmasında, ABD Irak'ı bahane ederek Türkiye'de konuşlanmak istiyordu. ABD Irak'ı sadece istihbarat operasyonu ile ele geçirdi. “ABD dünya liderliğini muhafaza etmek istiyorsa Türkiye ile ittifak yapmalıdır” diyen Kaynak Türkiye için üç temel alternatif vardır. Bunlar; 1. ABD ile, 2. AB ile, 3. Rusya ile ittifak kurmaktır.

Dr. Tahir Tamer KUMKALE konuşmasında; Biz kendimiz fikir üretemiyoruz. Bu nedenle başkalarının dümen suyunda hareket etmeyi politika sanıyoruz. Biz herkesten korkuyoruz. Hedefimiz yok. Dostumuzu, düşmanımızı inceleyecek ve yeni stratejiler üretecek Araştırma Enstitülerimiz yok. Meselelere ABD'nin gözü ile bakıyoruz. Türk insanını yeniden inşaa etmek zorundayız. Önce kaybettiğimiz Türk Kimliğini kazanmalıyız. Başkalarının plânlarına göre hareket eden değil, bizzat oyun kuran ve rol dağıtan olmalıyız. Merkezinde yer aldığımız ECO’yu (Ekonomik İşbirliği Teşkilatını) geliştirerek geniş bir coğrafyada entegrasyona gitmeliyiz. Osmanlı Coğrafyasındaki ülkeleri çevremizde toplamalıyız. Savunma bakımından milli ordumuzu oluşturarak kendi kendimize yeterli hale gelmeliyiz. Globalizme karşı koymalıyız. Atatürk'ün dış politikasındaki denge siyasetini uygulamalıyız. Önce ülkemizin ekonomisini düzeltmeliyiz. Burada da çözümü Atatürk’ün ekonomik görüşlerinde aramalıyız.

Daha sonra söz alan Doç. Dr. Emin GÜRSES; Yağmaya ortak olmayı düşündüğümüz takdirde dünyaya huzur getiremeyiz. AB, ABD veya başka bir gücün yanında yer almak konusunda aceleci olmamalıyız.Bu gün ABD'den bir haber geldi.” Türkiye ile stratejik ortak mortak değiliz” dediler. Bizce ya milli devlet vardır, ya da gayri milli iktidar vardır.

Son olarak söz alan Dr.Ali Nazmi ÇORA; Bugün AB güçlü bir ekonomi kurdu. Ancak ordusu yoktur. Şimdi 250 bin kişilik ordu kuruyor. Biz ABD trenine bindik gidiyoruz. Bizim bu trende yerimiz neresidir onu düşünmeliyiz. Türkiye iyi bir plâtformla 2050 lerde bir dünya devleti olabilir. Çağı yakalama stratejisi tesbit edilmelidir. Uzay araştırmalaına başlamalıyız. Birleşik Türk Devletleri Federasyonunu kurmalayız.

Panellerin İkincisi 15 MAYIS 2003’te çok değerli Diplomatlarımızın katılımı ile yapılacak. Dışişleri mensuplarımız deneyimli Diplomat gözüyle TÜRKİYE’NİN ALTERNATİF STRATEJİLERİ’ni tartışacaklar.

YER : SEPETÇİLER KASRI TOPLANTI SALONU / SİRKECİ
TARİH VE SAAT : 15 MAYIS 2003, SAAT 1500-1900
PANEL YÖNETİMİ: Samim UYGUN (Güven Hareketi Başkanı)
KONUŞMACILAR : E.Büyükelçiler; Taner BAYTOK, Tanşu BLEDA ve Tuncer TOPUR


Dr. Tahir Tamer Kumkale
12 Mayıs 2003 Pazartesi

 
BİLDİRİ-YORUM
2000-2012 | Dr. Tahir Tamer Kumkale