17 ŞUBAT 2024 CUMARTESİ

 
Dr. Tahir Tamer Kumkale

tamer@kumkale.net

İYİ İNSANLARI SAYGI İLE SELAMLIYOR, SEVGİ İLE KUCAKLIYORUM

Ana Sayfa
Başlarken
Yazı Arşivi
Yazı Arama
Kitaplarım
Hakkımda


    Kitaplarımdan seçmeler...

Amazon'da kitaplarım


Küskünler hareketi ve Prof. Dr. Mehmet Kaya
Bu yazımı Facebook'ta beğenmek veya bir arkadaşınıza göndermek (tavsiye etmek) için:

 13 Eylül 2002 Cuma 

3 Kasım 2002 Erken Seçiminin aday listeleri açıklanınca her seçim öncesi olduğu gibi kendilerini Milletvekili aday listelerinde bulamayan veya listedeki yerlerini beğenmeyenlerin bir Küskünler Hareketi oluşturarak seçimleri erteletmek yönündeki faaliyetleri artık gelenekselleşti. Yine geleneksellesen bir diğer gerçekte bu faaliyetlere halkın gerekli ilgiyi göstermemesidir. Küsenlerin faaliyetleri daima bir avuç suda fırtına kopartarak sabun köpüğü gibi sönmüştür.

Nitekim 11 Eylülde açıklanan aday listeleri ile beklenilen Küskünler Hareketi başladı. Fakat bu defa küskünler tek tek milletvekilleri ile sınırlı kalmadı. Barajın altında kalacağı kesinlik kazanan partilerde bu defa Küskün Partiler olarak hareketin içine dahil oldular.

Başta 19 yıldır devamlı olarak iktidarın bir köşesinde yer almış Mesut Yılmaz’ın ANAVATAN’ı olmak üzere dolaylıda olsa pek çok partiyi küskünler hareketi içinde gördük.

Neyseki Sayın Cumhurbaşkanımız yaptığı açıklama ile kesin tavrını belli etti. Seçimi ertelemenin mümkün olmadığını belirterek Küskünler Hareketini kısa sürede bitirdi.

Başlık’ta adını verdiğim MHP Kahramanmaraş Milletvekili Mehmet Kaya bu hareketin öncülerinden olarak gösterildi. Listelerde adı olmadığı için partisinden istifa etmesiyle sanki küskünler hareketinin başını çekiyordu...

Mehmet Kaya’yı 25 yıldır çok yakından tanıyan biri olarak “ bir kaç maaş daha fazla alabilmek için, seçimleri erteleterek milletin geleceğine ipotek koyuyorlar” gibi basınımızda yer alan küçültücü beyanlara karşı açıklama yapma ihtiyacını hissettim.

Burada adı geçen Eski MHP Kahramanmaraş Milletvekili Sayın Mehmet Kaya sıradan bir kişi değildir.
- Mehmet Kaya; sahibolduğu bilgi, görgü ,kültür ve tecrübesi ile TBMM’ni sırtlayarak götüren birkaç beyinden biridir.

- Mehmet Kaya; Emekli Tabip Albay rütbesine ulaşmış eski bir Silahlı Kuvvetler mensubudur. 25 yıla yakın devlet hizmetinde şerefle görev yapmıştır.

- Mehmet Kaya ayrıca Profesör Dr. Ünvanına erişmiş, pekçok doktor yetiştirmiş çok değerli bir bilim adamıdır.

- Mehmet Kaya; çok sevdiği cerrahlık dalında onbinlerce vatandaşımıza şifa dağıtmış, gerek mesleki yeteneği ve gerekse üstün insani vasıfları ile hastaları nezdinde çok önemli bir yeri olan bir kişidir.

- Mehmet Kaya; tahsil ve görev dolayısıyla fiziki olarak uzakta kalmasına rağmen memleketi olan Kahramanmaraş ile olan ilişkilerini hiç bir zaman kaybetmemiştir. Daima hemşerilerinin yanında, yakınında ve desteğinde olmuştur.

- Mehmet Kaya; sadece asker, doktor ve bilimadamı olmanın yanında çok iyi bir fikir ve düşünce adamıdır. Bilgi ve kültürünü milletimizle paylaşmak için kuvvetli kalemi ile pek çok kitap yayınlayarak halkımızın hizmetinde olmuştur.

- Mehmet Kaya; iddia ediyorum ki TBMM’de kendisine verilen görevleri de en iyi şekilde ifa eden bir kaç milletvekilinden birisidir.

Peki Mehmet Kaya’nın hiç mi hatası yoktur? Olmaz olur mu. Hem de siyaset sahnesinde hiç bir zaman affedilmeyecek kadar çok hatası vardır. Ben dışarıdan bakarak bilebildiğim birkaçını sıralayayım.

- Mehmet Kaya ;ülkesine ve insanına aşıktır. Milleti için gözünü kırpmadan canını verecek kadar fanatik Türkiye sevdalısıdır.
- Yalan bilmez. Yalakalık bilmez. Yağcılığı ise hiç beceremez.
- Fevkalade dürüst ve namusludur.
- Cesurdur.
- Bilgisini kendine saklamaz. Herkezle paylaşır.
- Yardımseverdir. Maddiyata, paraya pula,şöhrete hiç düşkün değildir.
- Sade, mütevazi, ailesine ve çocuklarına düşkün bir aile reisidir.
- İçki, kumar, sigara ve gece alışkanlıkları yoktur.
- Mütedeyyin bir müslümandır.
- Kendisini geliştirmek için daima araştırır, okur ve okur..

Peki bu nitelikte bir insanlara ülke yönetiminde ihtiyacımız yok mu? Demek ki ne ülkemizin ve ne de MHP’nin Mehmet Kaya tipinde insanlara ihtiyacı yok ki, bir kalemde silinip atılabiliyor. Mevcut Seçim ve Siyasi Partiler Kanunu’nun yarattığı Parti Krallığı ne yazık ki bu tip oyunları oynamada daima başarılı oluyor.

MHP Kahramanmaraş Milletvekili Emekli Tabip Albay Profesör Doktor Sayın Mehmet Kaya’nın istifa ederken verdiği beyanat dikkatle incelenmemiştir. Bu yüzden “bir kaç maaş daha fazla almak için seçimi erteletmek istiyor” diyen basın mensuplarımızın dikkatini çekerim.

Mehmet Kaya; istifa ederken Parti Liderlerini bu şekilde dengesiz davranışa sürükleyen SEÇİM ve SİYASİ PARTİLER KANUNU’na bir kere daha dikkat çekmiştir. Bu Kanunlar değişmediği takdirde “ yeni gelecek olanların da kendisi ile ayni akıbetle karşılaşacaklarını, meclisin yeteneksiz ama Parti Liderinin emrine amade kişilerden oluşması önlenemeyecektir” demiştir.

Sonuç olarak ; bu ülke şarlatan olamadıkları için yaptıkları medyaya yansımayan binlerce Mehmet Kaya sayesinde hala ayaktadır. Ona değerini vermeyenlerin seçim sandığında utanacaklarını birlikte göreceğiz.

Hoş geldin Mehmet Kaya Kardeşim. Bu ülkeye hizmet sadece milletvekilliği ile olmuyor. Daha yapacak çok işin var. Şimdiden kollarını sıva ve çalışmaya başla...


Dr. Tahir Tamer Kumkale
13 Eylül 2002 Cuma

 
BİLDİRİ-YORUM
2000-2012 | Dr. Tahir Tamer Kumkale