24 MAYIS 2024 CUMA

 
Dr. Tahir Tamer Kumkale

tamer@kumkale.net

İYİ İNSANLARI SAYGI İLE SELAMLIYOR, SEVGİ İLE KUCAKLIYORUM

Ana Sayfa
Başlarken
Yazı Arşivi
Yazı Arama
Kitaplarım
Hakkımda


    Kitaplarımdan seçmeler...

Amazon'da kitaplarım


Desimal saat uygulamasında denek ülke kim?
Bu yazımı Facebook'ta beğenmek veya bir arkadaşınıza göndermek (tavsiye etmek) için:

 12 Nisan 2002 Cuma 

Bu sitenin okuyucularının ülkemiz sorunlarına gösterdikleri duyarlı yaklaşımları sitemizin "SİZDEN GELENLER " bölümünde yeralmaktadır. Bu bölümün doğrudan okunma imkanı az olduğundan, zaman ve yer müsait olduğunda önemli konuları "GÜNCEL" bölümde hizmetinize sunmaktayım. Bu konuda sizlerden çok olumlu tepkiler alıyorum.

Sayın Muzaffer Gökçay Beyefendi ülkemizi kısa sürede bir kaosa sürükleyecek DESİMAL SAAT UYGULAMASI'nı gündeme getirmiş.Yine hazırlıksız olarak yakalanacağımız izlenimini edindiğimden Sayın Gökçay'ın kısa fakat çok vurgulayıcı açıklamalarını aynen sizlere ve yetkililerimize duyurmayı önemli bir görev addediyorum. Eğer bu konuda hazırlıksız olarak AB'nin dayatmaları ile karşı karşıya kalırsak altından kalkamayacağımız büyük toplumsal sıkıntı içine düşeceğimizi değerlendiriyorum. T.T.K. (12 NİSAN 2002)
------------------------------------------------------------------------
Gönderici: Muzaffer Gökçay Zaman: 04/12/2002 01:44
Nihayet bugün Japonya'da dünyada ilk kez desimal tarih ve saat uygulanmasına başlandı. bundan sonra Japonya da yılda on ay, ayda 10 hafta, haftada 10 gün, günde on saat, saatte on dakika ve dakikada 10 saniye olacak.

Avrupa Birliği ise bu uygulamaya Avrupa Birliğine aday ülkeler ile başlamak istiyor. Pilot ülke olarak ise Türkiye öneriliyor. Tarih ve saatlerin desimalleştirilmesi her ne kadar da dijitalleşen dünyamıza tartışılmayacak bir rasyonalitedir. Çocuklarımızın tarih ve saat kavramlarını anlamalarında da büyük kolaylık getirecektir. Bununla birlikte;
 - Kaybedilecek 12 aydan ikisinde (hangileri olacağı halen belirlenmedi) doğan insanların duygusal olarak bağlandıkları doğum tarihlerine, burçlarına, evlilik yıldönümlerine vs ne olacaktır?
 - Haftada 7 yerine 10 gün olması çalışılan günlere mi, yoksa hafta sonu tatil dönemine bir artış mı getirecektir? Bence bu konuların çok iyi Tartışılması gerekiyor. Avrupa birliğine girmek istiyoruz. Amma Avrupa birliğinin denek ülkesi olarak kullanılmamıza artık yeter demek zamanının geldiğine inanıyorum. (Yazan: Muzaffer Gökçay)


Dr. Tahir Tamer Kumkale
12 Nisan 2002 Cuma

 
BİLDİRİ-YORUM
2000-2012 | Dr. Tahir Tamer Kumkale