08 HAZİRAN 2024 CUMARTESİ

 
Dr. Tahir Tamer Kumkale

tamer@kumkale.net

İYİ İNSANLARI SAYGI İLE SELAMLIYOR VE SEVGİ İLE KUCAKLIYORUM............

Ana Sayfa
Başlarken
Yazı Arşivi
Yazı Arama
Kitaplarım
Hakkımda


    Kitaplarımdan seçmeler...

Amazon'da kitaplarım


Korkut Eken
Bu yazımı Facebook'ta beğenmek veya bir arkadaşınıza göndermek (tavsiye etmek) için:

 1 Mart 2002 Cuma 

Bugün ülkemiz tarihi günlerinden birini daha yaşıyor. Ülkeye hizmet için yılmadan, yorulmadan, hayatını hiçe sayarak büyük bir özveri ile hizmet ettiğini çok yakinen bildiğim bir vatan evlâdını cezaevine uğurladık. Bu buruk uğurlama tarihimizde ne ilk ve nede sonuncusu olacaktır. Bizim gibi biraz tarih kültürü alanlar bu manzaranın yüzlercesine bu milletin şahit olduğunu çok iyi bilirler.

Evet. Korkut Eken cezaevinde. Basın yayın organlarımızda konuyla ilgili olarak yeralan haberleri aşağıya özetledim. Allah ömür verirse bugün alkışlarla hapishaneye uğurladığımız değerli silah arkadaşım Emekli Piyade Yarbay Korkut Eken Beyefendi'yi ayni vekâr ve ciddiyetle,başı dimdik olarak 2 yıl 2ay 29 gün sonra karşılayıp yeniden bağrımıza basacağız.
 
Şimdi habere bir göz atalım. Susurluk Davası'ndan 6 yıl hapse mahkum olan eski MİT'çi Eken, "Susurluk kazası, siyasi bir hesaplaşmanın sonucu" dedi. Eken, cezasının infazı için yakalanması amacıyla Ankara İnfaz Savcısı Halil Yeniçıkan tarafından 27 Şubat 2002 günü çıkartılan "Yakalama emri" dolayısıyla bugün Asayiş Şube Müdürlüğü İnfaz Bürosu ekiplerine teslim oldu.

Korkut Eken, teslim olmadan önce, Çankaya'daki evinden ayrılırken gazetecilere açıklamalarda bulundu. Suçsuz olduğunu savunan Eken, "Hiçbir zaman kanunsuz iş yapmadım, yolsuzluk yapmadım, kesin söylüyorum bunu. Suçsuz olduğuma inanıyorum. Bir insan suçunu bilir." dedi. "Susurluk kazasının siyasi bir hesaplaşmanın, çekişmenin sonucu" olduğunu kaydeden Korkut Eken, "Ben ve arkadaşlarım neden hedef seçildik, bunlara cevap verebilecek durumda değilim. Terörle mücadele eden insanlara kötü örnek olmayayım diyorum. Benim düştüğüm bu durum zannediyorum, terörle mücadele eden arkadaşlarımı daha çok kamçılayacaktır. Buna inanıyorum" diye konuştu.

Korkut Eken, "Devlete kırgın mısınız?" şeklindeki bir soru üzerine, "Devlete kırgın değilim ve hiçbir zaman olmayacağım." dedi. "Kendinize haksızlık yapıldığını düşünüyor musunuz?" sorusuna da Eken, "Hayır yargıya son derece saygılıyım. Öyle karar vermişler çekeceğiz." yanıtını verdi.

Eken, evinden ailesi, aralarında Bağımsız Milletvekili Mehmet Ağar'ın da bulunduğu eski mesai arkadaşları ve bir grup vatandaş tarafından uğurlandı. Eken'in açıklaması sırasında uğurlamaya katılanlar Türk Bayrağı açarak, "Türkiye Seninle Gurur Duyuyor" diye slogan attı.

Korkut Eken, 12 Şubat 2001'de İstanbul 6 No'lu DGM'de karara bağlanan davada, "cürüm işlemek amacıyla teşekkül oluşturmak ve bu teşekkülü yönetmek" suçundan 6 yıl ağır hapis cezasına mahkum edilmişti.

İnfaz Yasası hükümleri gereği, 6 yıllık ağır hapis cezası olan ve dava kapsamında hiç tutuklanmayan eski MİT görevlisi Korkut Eken, 2 yıl 4 ay 29 gün cezaevinde kalacak. Eken, 28 Temmuz 2004 tarihinde tahliye olacak. Aynı dava kapsamında, Özel Harekat Dairesi eski Başkanvekili İbrahim Şahin, 21 Şubat 2002 tarihinde yakalanarak 6 yıllık ağır hapis cezasının infazı amacıyla Metris Cezaevi'ne konulmuştu.

Korkut Eken Bey; ve kendisi gibi bu ülke için canını hiçe sayarak ülke bütünlüğüne yönelik eşkiyayı dağlarda yakalayıp kanun önünde hesap vermeye getiren binlerce kahraman vatan evlâdı bu davranıştan kesinlikle gocunmasın. Son bir kaç aydır Korkut Eken'e madalya takmak için birbirleri ile yarışan şehid aileleri hiç üzülmesin... Varlığımızı her zaman fedaya hazır olduğumuz bu büyük devlete hiç kimse kızmasın. Devlet kutsaldır. Yücedir. Atamızdan Türk Milletine armağandır. O'na hizmet her Türk'ün namus borcudur. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Yalnız insanlarımız bu olaydan örnek alsınlar . Düşmanlarımızın ne kadar büyük ve tehlikeli olduğunu bilsinler ve adımlarını ona göre atsınlar.

Ülkemizi kana bulayan ve son yirmi yılda insanlarımıza büyük acılar yaşatan , nice ocaklar söndüren eşkiya çetesine batılı dostlarımızın destekleri her alanda sürerken, bu eşkiyalara karşı vatanı savunan bir avuç insanın hapse giriyor olmasını bu necîp millete izah etmek çok zor. Ama o hapishanelerde bu ülkenin toprakları. Yani bizim mülklerimiz... Bu ülke de bizim.

Bu ülkenin başbakanları, cumhurbaşkanları, bakanları, milletvekilleri genelkurmay başkanları da bu mekânlardan geçtiler. Önemli olan yazılı kurallar karşısında suçsuz olmak değil, milletin gönlünde ve vicdanında "suçsuz" olduğunu ispat etmektir... Bu bakımdan kendi menfaati için değilde millet hizmetindeki kusur ve kabahatlerinden dolayı hapse giren pek çok liderin eskisinden çok daha güçlü olarak millet hizmetine devam ettiğini insanlarımız yakından bilmektedir... Çünkü bütün bu insanlara çalışma azmi ve gücünü yeniden millet vermiştir.

Başbakan Ecevit dahil olmak üzere, bugün bizi temsil etmek üzere seçerek gönderdiğimiz T.B.M.M. üyelerinden pek çoğu bu ülkenin hapishanelerini yakından tanımışlardır.. Onlar hiçbir zaman devlete küsmemişler, bilakis bu millete daha çok hizmet için yeni bir güç ve enerji toplamışlardır.

Özel Harp konularında son derece iyi yetişmiş tecrübeli bir beyin olan Korkut Eken'in binlerce öğrencisi hocalarından aldığı güçle bugün ordu ve polis saflarında başarıyla hizmet etmektedirler. Onlar her an tehlike ile yaşamaya alışmış korkusuz cengâverlerdir. Hocalarının hapsedilmesi onların çalışma ve başarma azmini azaltmaz . Bilakis onları daha çok çalışmaya zorlar. Onları adeta kamçılar.

Bu bakımdan Korkut Eken'in hapse girmesinden sevinç gözyaşı dökenler bir kere daha yanıldıklarını göreceklerdir. İnsanlar her zaman hata yapabilir. Bu çok doğaldır. Hukukun üstünlüğünü her zaman savunan, hukukun bir gün herkeze lâzım olacağına kuvvetle inanan bir kişi olarak mantığım , sezgilerim ve tecrübelerime dayanarak Korkut Eken'in suçsuz olduğuna inanıyorum. Yine bu mümtaz insanın bu ülkeye daha çok hizmetlerinin olacağına da inanıyorum. Ve kendisini coşku ve gururla karşılamak üzere 28 Temmuz 2004 tarihini sabırla bekliyorum.


Dr. Tahir Tamer Kumkale
1 Mart 2002 Cuma

 
BİLDİRİ-YORUM
2000-2012 | Dr. Tahir Tamer Kumkale