10 Kasım 2023 CUMA

 
Dr. Tahir Tamer Kumkale

tamer@kumkale.net

İYİ İNSANLARI SAYGI İLE SELAMLIYOR VE SEVGİ İLE KUCAKLIYORUM......

Ana Sayfa
Başlarken
Yazı Arşivi
Yazı Arama
Kitaplarım
Hakkımda


    Kitaplarımdan seçmeler...

Amazon'da kitaplarım


BURUK ANILAR
Bu yazımı Facebook'ta beğenmek veya bir arkadaşınıza göndermek (tavsiye etmek) için:

Mazide nice yüksek medeniyetler görülmüştür ki, muhafaza ve müdafasında kusur edildiği için istilalar altında çiğnenmiş ve yıkılmıştır.-Gazi Mustafa Kemal Atatürk (1930)

 10 Ocak 2014 Cuma 

Amcam E.P.Kd.Alb. Merhum Mehmet Kemalettin Kumkale’nin 1923 yılında başlayıp 1963’de noktalanan askerlik anılarını kapsayan “BURUK ANILAR” başlıklı kitabım 10 Ocak 2014 itibarı ile amazom.com’dan yayınlanarak okuyucuların hizmetine sunulmuştur.

Anılarını paylaşan amcamız Mehmet Kemalettin Bey, 1923’de cumhuriyetle birlikte 10 yaşında baba ocağından ayrılmış ve askeri ortaokulda askerlik ocağına girmiştir. 30 yıl subaylığı müteakip 1963 yılında Kd. Alb. rütbesi ile Silvan, 4 üncü Jandarma Er Eğitim Tugay Komutanı olarak emekli olmuştur.

Anadolunun her karış toprağında terini dökmüş idealist bir subay olan Kemalettin Kumkale’nin çektiği sıkıntılar ve yoklukları dile getirdiği Buruk Anılar kitabı, genç Türkiye Cumhuriyetinin kuruluş yıllarının bire bir çekilmiş bir fotoromanıdır.

Çanakkale gibi bir muhteşem zaferi kazanmalarına rağmen Birinci Cihan Harbinin mağlûbu bir Cihan İmparatorluğunun dağıtılmış ordusu ile olağanüstü bir kurtuluş mücadelesi vererek cumhuriyeti kurmuş bir orduya geçiş kolay olmamıştır. Buruk Anılar, işte bu geçiş sürecinin yaşanmış acı hikayesidir.

Buruk Anılar Kitabı, Albay Kumkale’nin 1923 yılında askeri ortaokula girdiği gün tutmaya başladığı çok özel günlüklerinden emekliliğini müteakip 1967 yılında kendi el yazısı ile yeniden derlediği ve imzalayarak bana teslim ettiği özel dosyadan titizlikle hazırlanmıştır.

Bu günlüklerde yaşanılan günlerin heyecanı içinde kaleme alınan tüm ifadeler kitapta aynen yer almıştır. Kemalettin Kumkale’nin anılarında yer alan aksaklıkların çoğunu bende yaşadım. Değişen fazla bir şey yoktu. O’nun kendi doğrularının ifade edildiği bölümler disiplinli bir ordunun nasıl olması gerektiği konusunda askeri yöneticilere faydalanacakları önemli dersler vermektedir.

Bu anıların kapsadığı 1923-1963 yıllarında Türk ordusunun topluma bakışları, Ordu-Millet Türk toplumunun kendi subaylarına bakışı yorumsuz olarak kitapta yer almıştır.

On yıl askeri öğrencilik, ve tam 30 yıl orduda fiilen subaylık yapan Piyade Kıdemli Albay Mehmet Kemalettin Kumkale’den 1966’da Topçu Asteğmeni olarak subaylık bayrağını ben devraldım ve 1996’da noktaladım. Birinci Dünya Harbi ve İkinci Dünya Harbinin sıkıntılarını çekerek pekçok deneyim kazanmış Albay Kemalettin Kumkale ile aramızda çok önemli görüş ve yetişme farkları vardır. Bu anıları, kendi dönemimi yazarken konuların başlangıç noktası olarak baz alacağım.

Sevgili Amcam Piyade Kıdemli Albay Kemalettin Kumkale’nin 85 yıllık ömrünün 40 yılını kapsayan askerlik hizmetini yansıtan “BURUK ANILAR” kitabının geleceğin Türk askeri tarihçileri için önemli bir kaynak oluşturacağına inanıyorum


Dr. Tahir Tamer Kumkale
10 Ocak 2014 Cuma

 
BİLDİRİ-YORUM
2000-2012 | Dr. Tahir Tamer Kumkale