10 Kasım 2023 CUMA

 
Dr. Tahir Tamer Kumkale

tamer@kumkale.net

İYİ İNSANLARI SAYGI İLE SELAMLIYOR VE SEVGİ İLE KUCAKLIYORUM......

Ana Sayfa
Başlarken
Yazı Arşivi
Yazı Arama
Kitaplarım
Hakkımda


    Kitaplarımdan seçmeler...

Amazon'da kitaplarım


PUTIN ,DÜNYA LİDERLİĞİNİ OBAMA’DAN ALDI
Bu yazımı Facebook'ta beğenmek veya bir arkadaşınıza göndermek (tavsiye etmek) için:

Sovyet Rusya ile daima iyi komşu olmaya gayret etmeliyiz. Fakat ne haklarımızdan en küçük bir şey feda etmeliyiz. Ve ne de oyunlarına kapılmalıyız. Gazi Mustafa Kemal Atatürk (1922)

 12 Eylül 2013 Perşembe 

Kanaatimce 12 Eylül 2013’ün tüm haber ajanslarında yer alan en önemli haberi şudur;

“ ABD'nin en etkili gazetesi New York Times, bugün bir yandan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin imzalı bir makale yayınlarken bir yandan da dış haber sayfalarında ABD Başkanı Barack Obama'nın canını sıkacak bir haber yayınladı. New York Times'a göre Putin, Suriye hamleleriyle dünya liderliğini Obama'nın elinden kaptı.”

Türkçede “Görünen köy kılavuz istemez” şeklinde bir atasözü vardır. Ve bu atasözü Putin’in tanımına çok iyi uymuştur. Bilinen, ama herzaman söylenmekten kaçınılan gerçek nihayet dillendirilmiştir.

Putin, 9 yıl cumhurbaşkanı, 4 yıl başbakan olarak tek adam olarak 13 yıldır Rusya’yı yönetmektedir. Rusya anayasasına göre daha 11 yıl daha Rusyayı cumhurbaşkanı sıfatıyla tek adam olarak yönetecektir.

Putin; geçen dönem içinde 1991’de içinden 15 ayrı devlet çıkararak bölünüp parçalanan ve her alanda sıfırlanan Rusya’yı yeniden dünya devi haline getirmiştir.

Türk Rus İlişkilerini yakından takip eden bir tarihçi olarak Putin’in liderlik vasıflarını ciddi olarak irdelemiş ve nasıl Atatürk 20 nci asrın dünya lideri ise Putin’de 21 nci asrın dünya lideridir değerlendirmesini yapmıştım. Konuya ilişkin hazırladığım “PUTINLAND” isimli kitabım 18 Kasım 2012’de “amazon.com” yayını olarak okuyucuların hizmetine sunmuştum. http://www.amazon.com/Putinland-Putinin-Rusyasi-Turkish-Edition/dp/1481034987/ref=sr_1_5?ie=UTF8&qid=1379006936&sr=8-5&keywords=tamer+kumkale

İnsanlık alemi önümüzdeki süreç içinde Putin ismini daha çok duyacaktır. 1492 yılında başlayıp 521 yıldır süren Türk-Rus ilişkileri içinde son 13 yıllık Putin döneminin çok özel bir yeri vardır. Dünyanın coğrafi merkezinde ve enerji kaynaklarının üstünde yer alan Türkiye’nin uzun vadeli dış politikalarının saptanmasında Putin’in Rusyasının değeri tüm dış ilişkilerimizin önünde yer almak zorundadır.

Vladimir Putin 12 yıl daha ülkeyi tek adam olarak yönetecek ve bu şekilde Rusya’da yeni oluşmaya başlayan “Putinizm” 2024 yılına kadar kalıcı hale gelip kökleşecektir.

Putin iktidarı ile birlikte dünya siyasetinde tekrar belirleyici aktör olmaya başlayan Rusya ile ilişkilerimiz eskisinden daha fazla önem kazanmıştır. Rusya; mevcut potansiyeli, altyapısı ve milli güç unsurları ile Türkiye için bugün ve yakın gelecekte de önemsenmesi gereken bir dünya gücüdür.

Tarihin derinliklerinden gelen Türk-Rus ilişkileri bu yeni oluşum içinde değerini yitirmemiştir. Bilakis, karşılıklı çıkar ilişkileri üzerinde önemle durulmasını gerektiren yeni boyutlar kazanmıştır. Günümüzde Rusya'nın önderliğinde oluşan Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ile Türkiye’nin ilişkileri eski döneme göre her alanda büyük artış göstermektedir. İlişkilerin büyüyerek devam etmesi bölge jeopolitiğinin kaçınılmaz sonucudur.

Türk çocukları atalarının acımasız, zalim ve ezeli düşman olarak görüp MOSKOF olarak adlandırdıkları Rusları ve Rusya'yı mutlaka tanımalıdır. Her yıl dört milyondan fazla Rus ailesi Türkiye’yi ziyaret edip ( BDT ülkelerinin 2011 Toplamı 6 milyon kişi) iki ülke halkının kültür, gelenek benzerliğine ve dostluğuna yakından şahit olmaktadır. Güney sahillerimizde yoğunlaşan Rus turistler ülkelerine dönerken bu dostluğu da beraberlerinde taşımaktadır. İki millet arasındaki yakınlaşma artarak devam etmektedir.

Yaşantılarının her safhasında Türk-Rus ilişkileri Türk çocuklarının kendilerini ve yakın çevrelerini etkileyecektir. Tanınmayan ve bilinmeyenler daima korku ve endişe yaratır. İletişim çağında bu endişe büyük ölçüde ortadan kalkmıştır. Gelecek günler, Ege Denizinden Pasifik Okyanusuna kadar geniş bir coğrafyada her iki ülkeye de dostluk, işbirliği ve ekonomik gelişim imkanlarını yaratacak, dünya dengelerini binlerce yıldır bu toprakları yöneten bu iki millete doğru değiştirecektir.

“Sıfır sorun” aldatmacası ile dış ilişkilerinde tüm komşularıyla sorunlu hale gelen Türkiye’nin öncelikle yapacağı diplomatik faaliyet Rusya ve Putin ile olan yakınlaşmayı arttırmaktır.
Doğalgazı ABD ve AB’den değil Rusya ve İran’dan aldığımız unutulmamalıdır.

Dr. Tahir Tamer Kumkale

http://www.kumkale.net
HTTP://kumkale.wordpress.com


Dr. Tahir Tamer Kumkale
12 Eylül 2013 Perşembe

 
BİLDİRİ-YORUM
2000-2012 | Dr. Tahir Tamer Kumkale