08 HAZİRAN 2024 CUMARTESİ

 
Dr. Tahir Tamer Kumkale

tamer@kumkale.net

İYİ İNSANLARI SAYGI İLE SELAMLIYOR VE SEVGİ İLE KUCAKLIYORUM............

Ana Sayfa
Başlarken
Yazı Arşivi
Yazı Arama
Kitaplarım
Hakkımda


    Kitaplarımdan seçmeler...

Amazon'da kitaplarım


KIBRIS'TA SONA DOĞRU
Bu yazımı Facebook'ta beğenmek veya bir arkadaşınıza göndermek (tavsiye etmek) için:

Efendiler! Kıbrıs düşman elinde bulunduğu sürece bu bölgenin (Akdeniz Bölgesi'nin) ikmal yolları tıkanmıştır. Kıbrıs'a dikkat ediniz. Bu ada bizim için çok önemlidir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk

 14 Haziran 2013 Cuma 

“KIBRIS’TA SONA DOĞRU” Kıbrıs ile ilgili olarak yazdığım ve Amazon.com tarafından ABD’de yayınlanan son kitabımın adı.

Kıbrıs’ı çok önemsiyorum. Atatürk’ün Kıbrıs ile ilgili yukarıdaki sözlerine sadık kalmamız gerektiğine inanıyorum. Ayrıca Kıbrıs’ın Türkiye’nin ve Türk dünyasının güvenliği açısından mutlaka Türkiye’nin kontrol ve denetimi altında kalmasını coğrafyanın bize dikte ettirdiği kaçınılmaz bir gerçek olarak görüyorum.

Yöneticilerin her zaman hata yapabileceği gerçeğinden hareketle devletin gerçek sahibi olan milletimizin konuyu sahiplenmesi için bilgilenmesi gerektiğini biliyorum. İşte bu yüzden Kıbrıs milli davamızın son on yılını irdelediğim bu kitapla görevini yapmış olmanın hazzını yaşıyorum.

AB, yolunda giderken tamamiyle gözden çıkardığımız ve Yunan Megal-i Idea’sına kansız bir şekilde hibe ettiğimiz Kıbrıs hakkında ne kadar hassas olsak ve ne kadar tartışsak azdır. Çünkü dünyanın merkezindeki bu küçük ada en az bizim kadar küresel güçler için de çok önemlidir. Bizim kadar onların da gündemini işgal etmektedir. Bu coğrafya ilminin gerçeğidir.

Kıbrıs ile ilk tanışmam askeri lise sıralarında YA TAKSİM-YA ÖLÜM sloganları ile meydanları dolduran yüzbinlerin heyecanını duyarak başladı. Bilahare 20 Temmuz 1974 Kıbrıs Barış Harekâtına katılan birliklere ilk değiştirme personeli olarak 28 nci Tüm. Top. Alayı, 2 nci Top. Tb., 1. Batarya Komutanlığına atandım. 1975 yılına çok soğuk bir havada ve çok dalgalı bir denizde Mersin’den kalkan Erkin çıkarma gemisinde ve Kıbrıs yolunda girdim. 1 Ocak 1975 sabahı yağmurlu bir havada Magosa limanına çıktık. Magosa’dan birliğimin bulunduğu Timbu (Kırklar) köyüne gelene kadar geçen sürede gördüğüm savaşın acımasız yüzünü beynime kazıdım. Savaş gerçekten her iki taraf için de çok kötüydü. Bu karışık düşünceler arasında “iyi ki galip gelmişiz” dediğimi hatırlıyorum. Bu ilk Kıbrıs görevim kısa sürdü. Çünkü Harp Akademisi sınavlarını kazandığımdan 23 Şubat 1975’de Akademi öğretimine katılmak üzere adadan ayrıldım.

1983’de MGK Genel Sekreterliğinde Başbakanlık Altıncı katında görev yaparken 13 Kasım 1983 günü bir üst katımızda bulunan Kıbrıs Müsteşarının toplantı halinde bulunduğumuz bir sırada odaya dalarak bize Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin kurulduğu haberini sevinçle verdiğini hatırlıyorum.

Bundan sonra Kıbrıs’la ilgili bütün bağlarım kesildi. Kıbrıs ilgi sahamın dışında idi. Ancak 22 Nisan 2002 tarihli STAR Gazetesinde Saygı Öztürk’ün “Heykeli Dikilen Türk Subayı” başlıklı yazısı beni yeniden Kıbrıs sorununun içine çekti. Saygı Öztürk, Gazimağusa Kalesi Müdafii değerli kardeşim, dava arkadaşım, can dostum Oğuz Kalelioğlu’un hayatını anlatıyor ve Kıbrıs’ta “Kıbrıs Adalet Partisi” isminde bir parti kurarak seçimlere hazırlandığını bildiriyordu. Bu benim için çok önemli bir haberdi. Demek ki Kıbrıs’ta doğru gitmeyen işler vardı. Oğuz Kalelioğlu Kıbrıs’ta parti kurmuş ve başarılı askeri mücadelesini bu defa siyasi alanda devam ettirme gereğini duymuş ise bu küçük vatan parçasında durum gerçekten vahim olmalıydı.

Bu tarihten itibaren basını yakından takip ederek ANNAN Plânı adı altında Kıbrıs’ta oynanmak istenen oyunları anlamaya çalıştım. Sonunda 4 Ekim 2003 tarihinde ÖNCE VATAN Gazetesi yazarı olarak doğrudan gözlemlerde bulunmak üzere KKTC’ye gittim. Bir ayı aşkın bir süre Kıbrıs’ta toplumun her kesiminden insanlarla görüşme fırsatı buldum. Batıda Sadrazam köyden doğu’da Dipkarpaz’a kadar her tarafı dolaştım. Gözlemlerimi Önce Vatan Gazetesi vasıtasıyla halkımızla paylaştım. Gördüklerimin ve duyduklarımın tamamını yazmamı milli hislerim engelliyordu. Fakat satır aralarında da olsa halkıma mesajlar vermeye çalıştım.

Kıbrıs’ta Oğuz Kaleloğlu liderliğinde bir araya gelen bir avuç vatanseverin yedi düvele karşı yaptıkları müthiş mücadeleyi gördüm. Bu küçücük adada döndürülen küresel oyunları görerek dehşete düştüm. Dünyanın merkezindeki bu cennet adaya sahip olmak üzere bütün küresel güçlerin burada mevzilendiğini görerek korkuya kapıldım. Türkiye’nin otuz yılda bu adayı nasıl bu hale getirdiğini görerek kahroldum. Sosyal ve kültürel alanda bu derece ihmal edilmişlik, inanılmaz boyutlardaki vurdumduymazlık sonunda KKTC’de Türkiye’nin adeta bir işgâlci ve sömürgeci olarak görüldüğüne bizzat şahit oldum.

Türkiye’nin ve Türk askerinin gözü önünde Türk milletine, Türk Devletine ve canlarını koruyan askerlerimize karşı düşmanlığı görerek şaşırdım. Evet, biz 30 yılda bu küçük adayı iyi yönetememiştik.

Kıbrıs’a 14 Aralık 2003 Milletvekili seçimleri için yeniden gittiğimde sadece gazeteci değildim. Artık siyasetçi kimliğim vardı. Annan Planına EVET- HAYIR kavgası içine girerek halkı unutan iktidar ve muhalefetin dışında ülkeye vizyon getiren ve hizmet vaat eden Kıbrıs Adalet Partisinin bir üyesi olarak görev yaptım.

Kimlerle mücadele ettiğimizi, gerçek rakiplerimizin buradaki birkaç parti ve onların yöneticilerinin değil, bütün küresel güçlerin ortadoğu bölgesini yeniden yapılandırma mühendisleri olduğunu yaşayarak gördüm. Bu küçücük adaya sahiplenmek için yedi düvelin ayak oyunlarına ve döktüğü paralarla halkın oylarını nasıl satın aldıklarına şahit oldum.

Bütün bu gördüklerimi, duyduklarımı ve yaşadıklarımı, beklentilerim ve benim doğrularım ışığında irdeleyerek 24 Nisan 2004 Annan Planı Referandumu gerçekleşmeden önce yazdığım kitap ile halkımıza anlattım.

Kıbrıs konusu ile ilgili olarak referandumdan sonra günümüze kadar devam eden olayları dikkatle takip ettim. Görüşlerimi yine gazete ve dergilerde ifade ettim. Konferans ve panellerde fikirlerimi halkımızla paylaştım. Yeni sürecin Kıbrıs’ın Denktaş’tan sonraki lideri Mehmet Ali Talat yönetiminde giderek Türk toplumu aleyhinde geliştiğini müşahede ettim.

Son olarak yayınlanan bu kitabımda da küçük adada büyük oyunlar oynayan küresel güçler ile Kıbrıs’taki maşalarının adadaki Türk varlığı ile mücadelelerini güncel olaylara dayanarak açıklamaya çalıştım.

Biz biliyoruz ki, Küresel güçler Kıbrıs’ı kontrol ederek;

- Dünyayı dünyanın geometrik merkezinden yönetmeyi,
- Dünya petrollerini kontrol altına almayı,
- Doğu-Batı ticaret yollarını daima açık bulundurmayı,
- Enerji ulaşım yollarını denetim altında bulundurmayı,
- Doğu-Batı-Kuzey-Güney istikametindeki askeri saldırılar için merkezi yığınak bölgesi sağlamayı ve İsrail’i batıdan korumayı, Hedef alırlar ve bu kazanımları birbirlerine kaptırmamak için bu küçük ada üzerinde kıyasıya bir güç mücadelesi verirler.

Küresel güçler de biliyorlar ki, Türkiye Kıbrıs’ı kontrol ederek;

- Türk dünyasının güneybatı ucundaki uç beyliğini elde tutarak Türk coğrafyasının batıya karşı güvenliğini sağlamayı,
- Anadolu’nun güney kıyılarını askeri güç bulundurmadan denizden ve havadan emniyet altına alarak bütçe tasarrufu sağlamayı,
- Akdeniz’i doğudan kontrol ederek Ortadoğu’yu kendine bağımlı kılmayı,
- Bakü-Ceyhan petrol boru hattının Ceyhan ayağını ve Kıbrıs Boğazındaki deniz ulaşımını güvence altına almayı,
- Adanın küresel güçler tarafından kolaylıkla kullanılmasını önlemeyi,
- Küresel güçlerin muhtemel kazanımlarına ortak olmayı,
- 1699 yılında durdurulan Türk ilerleyişinin 275 yıl sonraki ilk kazanımı olan 400 yıllık Türk topraklarını elde tutarak Türk toplumunun psikolojik direncini güçlendirmeyi, Hedef alır, bunu devletin milli politikası olarak kabul edip uygular.

Günümüz de de bu küçük adada verilen mücadele, bu zıt güçlerin birbiri ile çatışan hedeflerinin elde edilmesi üzerinde sürdürülmektedir. Mücadele henüz bitmemiştir. Yeryüzünde tek Türk kalana kadar bu mücadele devam edecektir.

http://www.amazon.com/s/ref=nb_sb_noss?url=search-alias%3Daps&field-keywords=tamer+kumkale

Dr. Tahir Tamer Kumkale

http://www.kumkale.net
http://kumkale.wordpress.com


Dr. Tahir Tamer Kumkale
14 Haziran 2013 Cuma

 
BİLDİRİ-YORUM
2000-2012 | Dr. Tahir Tamer Kumkale