29 ŞUBAT 2024 PERŞEMBE

 
Dr. Tahir Tamer Kumkale

tamer@kumkale.net

İYİ İNSANLARI SAYGI İLE SELAMLIYOR, SEVGİ İLE KUCAKLIYORUM

Ana Sayfa
Başlarken
Yazı Arşivi
Yazı Arama
Kitaplarım
Hakkımda


    Kitaplarımdan seçmeler...

Amazon'da kitaplarım


ŞEHİT VE GAZİ TORUNLARI ÇANAKKALE'DE BULUŞTULAR
Bu yazımı Facebook'ta beğenmek veya bir arkadaşınıza göndermek (tavsiye etmek) için:

Türk Milletinin kanında, kromozomlarında atalarından geçen kahramanlık cevheri, üstün savaş mirası vardır. Bu cevheri iyi kullanan komutan tarihte ve gün içinde zafere ulaşmıştır. Çanakkale Zaferi de, diğer zaferlerde Türk komutasının, Türk erinin eseridir. (Gazi Mustafa Kemâl Atatürk)

 22 Mart 2013 Cuma 

Çanakkale Valiliğinin daveti üzerine 18 Mart 1915 Çanakkale Savaşı şehit ve gazilerinin torunlarını 98 yıl sonra biraraya getirmeyi hedefleyen “ BİZ DEĞİL MİYDİK?” projesi etkinliklerine dedem Kumkale gazisi Piyade Yüzbaşı Tahir Kavak Bey’in torunu olarak eşim ile birlikte katıldım.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının desteği ile gerçekleşen projenin amacı web sitelerinde(http://bizdegilmiydik.org/) şöyle belirlenmiştir;

Çanakkale ruhu ile ilgili yeni çalışmalarda bulunmak, Çanakkale’ye gelemeyen milyonlara bu ruhu ulaştırmak amacıyla, 2013 yılında, Çanakkale Zaferinin 98. yılı hatırasına, 81 il, TBMM ve yurt dışında Bakanlığımız ve Çanakkale Valiliği işbirliği ile tüm illerimizde eş zamanlı olarak “BİZ DEĞİL MİYDİK?” adlı projenin uygulanması planlanmaktadır.
Proje 3 bölümden oluşmaktadır.
1. Çanakkale zaferinin 98.Yıl Dönümü Kutlamalarının 81 İl’e yayılması.
2. Şehit ve Gazi Torunlarının Çanakkale’de buluşması.
3. Çanakkale zaferinin 98.Yıl Dönümünün yurt dışında kutlanması

Proje kapsamında Çanakkale’ye gelen şehit ve gazi torunları kordonda bulunan Truva ve Akol otellerinde ağırlandılar.

98 yıl önce bugün yarısına yakını yurtdışında bulunan 140 askerlik şubesinden gelerek Çanakkale Savaşları'na katılan şehit ve gazilerin proğramı , Vali Güngör Azim Tuna'yı makamında ziyaret ederek başladı.
Çok yoğun olan ve yaşları 65’in üzerinde olan torunlar için yorucu olarak değerlendireceğim proğram 17-18 Mart günlerinde aksamadan sürdürüldü. Daha önce hiç biraraya gelmeyen, birbirlerini hiç tanımayan, tek ortak yönleri dedelerinin Çanakkale savaşında şehit ve gazilik mertebelerine ulaşması olan torunlar birbiri ile çok kolay kaynaştılar. Güzel ve köklü arkadaşlıklar doğdu. Duygu dolu günlerde torunların geçmişleri ile gurur duyduklarını gördüm. Çanakkale’nin Türk milletinin birlik, beraberlik ve dayanışmasında ne kadar önemli bir sembol olduğunu bir kere daha yaşayarak gördüm.

Çanakkale Valiliği'nin, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı işbirliğiyle düzenlenen "Biz Değil Miydik Projesi" kapsamında Türkiye'nin dört bir yanında yaşayan şehit ve gazi torunlarının buluşması için Vali Güngör Azim Tuna şunları söyledi;

- 12 vilayette, sergiler açılmıştır. Bilboardlarda sloganlar yayınlanmıştır. Proje sadece Çanakkale’nin değil ülke gündemine oturmuş ve ses getirmiştir.

- Onlara devletin burada sıcak yüzünü göstermek, şehitlerle onları buluşturmak, ülkenin geleceğini, beraberliğini daha da sağlamlaştırmak istedik.:

- Projeyle bir zamanlar Çanakkale'de, Sarıkamış’ta yan yana savaşan bizler değil miydik', 'Koyun koyuna yatan da bizdik', 'Burada senden bir parça var' diye insanları Çanakkale'ye davet ettik.

- Van, Hakkari, Muş, Batman, Diyarbakır, Siirt, Şırnak, Adana, Mersin, İzmir ve Ankara illerinde ve TBMM’de yürütülen proje kapsamında fotoğraf sergisi açtık.

- Büyük bir buluşma gerçekleştirdik. Şehitlerimizin aziz hatıralarına yakışır şekilde bugün ve bundan sonra da bu ülkede yaşayan, doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine, etnik kökeni ne olursa olsun Çanakkale'de buluşması ve geleceği birlikte inşa etmesi, birlik, beraberlik ve kardeşlik mesajları vermesini önemli olarak gördük.

- O zaman 140 askerlik şubesinden koşmuş insanlar buraya. Çünkü herkes anlamış, artık tamamen ülke elden gidiyor. Bunu anladığı için herkes zoraki değil, gönüllü koşmuş buraya. 15 yaşındaki lise talebesinden, 70-80 yaşındaki dedelere varana kadar bu beraberlikte birçok insan var. Bunların çoğu geri dönememiş. Bu millet gerçekten çok perişanlık çekmiş, çok fedakarlık yapmış. Ama bu fedakarlığın, bu teslimiyetin hürmetine de Allahutaala bize bağımsızlığımızı nasip etmiş. Bugün kendi içimizde, aramızda birtakım sorunlarımız var görünüyor. Bunlar tamamen suni sorunlar. Aslında bizim birbirimizle hiçbir sorunumuz yok. Ruhumuz, inancımız ortak. Bunları bizim çocuklarımıza çok iyi verebilmemiz lazım. Onları mutlaka Çanakkale'ye getirelim, gönderin ve burada neler olmuş, neler yaşanmış, tarihimizi çok iyi bilmelerini sağlayalım. Eğer bunu yapabilirsek inanın ki geleceğimizi de kurtarmış oluruz ve güçlü olmaya devam ederiz."

Aslında, şehit ve gazi torunlarını 98 yıl sonra da olsa savaşın ceryan ettiği topraklara çağırıp onları ortak değerler etrafında bir araya getirebilme, karşılıklı bilgi alışverişinde bulunabilme, torunların ellerinde bulunan dedelerine ait her biri, birer tarihi değer olan hatıra objelerini devlete kazandırabilme fikri çok iddialı ve zor bir proje.

Bu çapta bir projenin başarıyla uygulamasının bir il yönetiminin boyutlarını çokaşmaktadır. Nitekim, bu husus çabuk farkedilmiş ve projeyi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin sahip çıkmıştır.

Projenin yönetici sorumluluğunu Çanakkale Vali Yardımcısı Canan Hançer Baştürk Hanım üstlenmiştir. Canan Hanım ile Proje Genel Koordinatörü Resul Karakurt’un titiz ve büyük özveri ile yürüttükleri plan ve proğramlı çalışmaları ile uygulamada önemli bir aksaklık meydana getirmeden zoru başarmışlardır.

Sonunda BİZ DEĞİL MİYDİK? Projesinin ilki beklenilen amaçlarına ulaşmıştır.

Şimdi bu ilk uygulamadan alınan tecrübenin ışığında bu proje kurumsallaşmalı ve her yıl aksamadan devam etmelidir. Hatta, sadece Çanakkale değil, İstiklal Savaşı’da 30 Ağustos’larda uygulanmak üzere projeye dahil edilmelidir.

Gördüğüm kadarıyla proje yöneticilerini en fazla zorlayan husus 140 ayrı merkezden Çanakkale’ye gelecek gazi ve şehit yakınlarına ulaşmak olmuştur. Kanaatimce bu konuda MSB’lığı ASAL Dairesinin kayıtları ile Genelkurmay Başkanlığı Stratejik Araştırma ve Etüt Merkezi arşivinden yeterince yararlanılmamıştır.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesindeki Şehit Yakınları ve Gaziler Dairesi Başkanlığının bu iki merkez ile yapacağı koordinasyon ile sadece 18 Mart Çanakkale Savaşının değil, tüm şehit ve gazilerimizin yaşayan yakınlarının adreslerine ulaşılabilecektir.

Proje yöneticilerine bir diğer tavsiyem, bu ilk buluşmanın hazırlık ve uygulama safhasını dergi ve broşür haline getirip MEB’lığı okullarına, üniversitelerimize ve bölük seviyesinde askeri birliklerimize ulaştırılması olacaktır. Bu çalışmanın okul kitaplıklarında yer almasının önemli bir tanıtım aracı olacağı değerlendirilmektedir.

Sonuç olarak;

BİZ DEĞİL MİYDİK? Yararlı bir proje olarak devam etmelidir. Her yıl en fazla 100 torunun davet edileceğini farz ve kabul edersek, benim 20 yıl sonra tekrar çağrılabileceğimi düşünüyorum.

Bizlere kısa süre içinde olsa çok duygulu ve gurur dolu saatleri yaşatan proje yöneticilerine Kumkale ailesi adına teşekkür ediyorum. Başarılarının devamını diliyorum.

Şehitlerimizin aziz ruhları şad olsun..

Dr. Tahir Tamer Kumkale

http://www.kumkale.net
http://kumkale.wordpress.com.
Dr. Tahir Tamer Kumkale
22 Mart 2013 Cuma

 
BİLDİRİ-YORUM
2000-2012 | Dr. Tahir Tamer Kumkale