08 HAZİRAN 2024 CUMARTESİ

 
Dr. Tahir Tamer Kumkale

tamer@kumkale.net

İYİ İNSANLARI SAYGI İLE SELAMLIYOR VE SEVGİ İLE KUCAKLIYORUM............

Ana Sayfa
Başlarken
Yazı Arşivi
Yazı Arama
Kitaplarım
Hakkımda


    Kitaplarımdan seçmeler...

Amazon'da kitaplarım


TÜRKİYE BARZANİ İLE GURUR DUYAMAZ
Bu yazımı Facebook'ta beğenmek veya bir arkadaşınıza göndermek (tavsiye etmek) için:

Felaket başa gelmeden evvel, onu önleyecek ve ona karşı savunulacak gerekleri düşünmek lazımdır. Geldikten sonra dövünmenin faydası yoktur.-Gazi Mustafa Kemal Atatürk(1920)

 4 Ekim 2012 Perşembe 

Türkiye nereye sürükleniyor?

Aklı başında, sağduyu sahibi sıradan vatandaşlarımız hayretle ve endişe ile bu soruyu önce kendine sonra yakınlarına soruyor. Çünkü hiç olmaması gereken, daha önce hayalini bile kuramayacağı olaylara birbiri peşisıra tanıklık eden insanlarımız adeta akıl tutulması yaşıyorlar.

Gazetecilerin alınmadığı ve TBMM’de grubu bulunan siyasi parti temsilcilerinin katılmadığı Ak Parti kongresinde PKK terör örgütünün hamisi, koruyup kollayıcısı ve ev sahibi, konumundaki Kürdistan Bölgesel Yönetim Başkanı Mesud Barzani konuşma yapıyor ve salonda bulunan Ak Partililer tarafından 'Türkiye seninle gurur duyuyor' sloganları ile ayakta alkışlanıyor. Ve Türk milletini aşağılayan bu görüntü canlı yayınlarla 75 milyona anında izlettiriliyor.

Ak Parti 10 yıldır merkezi yönetimde tek başına iktidardadır. Ayni şekilde yerel yönetimlerde de çoğunluk Ak Partili başkanlardadır. Milletin güvenini kazanarak birbiri ardından üç genel seçimi oylarını arttırarak kazanma başarısını göstermiş bir siyasi partidir. Yani on yıllık kesintisiz devlet tecrübesi olan bir partidir ve bu partinin kongresinde bu yaşananlar gerçek bir skandaldır. Üstü örtülecek ve önemsiz gösterilerek geçiştirilecek bir olay değildir.

Barzani’nin 'Türkiye seninle gurur duyuyor' sloganları ile alkışlanması düpedüz milletle alay etmektir. Tarihimize, şehitlerimize, gazilerimize ve tüm milletimize alenen hakarettir.

Hazırlanış ve icrası bakımından tam bir görsel şölen manzarası arzeden parti kongresine bu olay gölge düşürmüştür. Bu tarihi ayıp örtülmemeli ve sebep olanlar cezalandırılarak kamuoyunun incinen gururu ivedilikle tamir edilmelidir.

Eğer bu davranış daha önceden hazırlanıp planlı ve danışıklı bir hareket olarak meydana geldi ise durum çok ciddi demektir. Eğer önceden planlı değilde, o anda gelişmiş ve kontrol dışı meydana geldi ise durum daha da kötüdür. Çünkü Türk halkının % 50 sinin oylarını alan bir partinin mensuplarının memlekette akan şehit ve gazi kanlarından ve bu kanları dökenlerin hamisinin kim olduğundan haberleri yok demektir. Bunu izah edebilmek çok daha zordur..

Kuzey Irak Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, AKP Büyük Kongresi’nde yaptığı konuşmasında, terör olaylarını işaret ederek, bölgenin önemli sorunları olduğunu kaydetmiş ve son derece masum tavırlarla “Türk ya da Kürt bir gencin kanının dökülmesi bizim için çok büyük bir acıdır. Hiçbir sorun şiddetle çözülemez bunu görmek gerekiyor” demiştir..

Hergün şehitler için cenaze törenleri yapılan bir ülkeyi yöneten partinin kongresinde bu kanların dökülmesinin baş sorumlularından biri olan Barzani’ye “Türkiye seninle gurur duyuyor” diye tezahürat yapılması içimizi acıtmıştır. Suriye’ Kürt bölgesinin yeniden canlanmasında büyük katkısı olan, Büyük Kürdistan’ın inşaasında gözünü kararlı olarak Türkiye’yin doğu ve güneydoğusuna diktiği açıkça belli olan bu adamı kongreye davet etmek hatadır. Konuşturmak büyük hatadır. Birde üstüne tezahürat yapılmasına zemin hazırlamak daha büyük hatadır.

Sonuç olarak, Ak Parti’nin yönetiminde dünya gücü olma hedefinde hızla ilerlediği vurgulanan Eylül 2012 Türkiyesinde gelinen durum budur.
Kürsüde Kuzey Iraktaki 65 Kürt aşiretinden biri olan Barzan aşiretinin lideri Barzani konuşuyor ve Türk milleti onun için tempo tutuyor; “Türkiye seninle gurur duyuyor!”

Vah benim Türkiye’m..

Atatürk ile birlikte Cumhuriyeti kurarak bizlere emanet eden nesillerin kemiklerinin sızladığını ve “sizden utanıyorum”diye haykırdıklarını hissediyorum..

Peki sonunda ne oldu? Milletimiz bu tablo karşısında tepkisini gösterebildi mi.? Ak Parti yönetimi hatasını anlayıp, tedbir geliştirdi mi?

Bugün Türkiye’nin ana günde maddesinin “Barzani’den neden gurur duyduğumuz” konusunun tartışılması olmalıydı. Milletimizin kırılan gururu bir şekilde tamir edilmeliydi..

Ama olmadı.. Olamadı.. Gündem belirleyici toplum mühendisleri hemen devreye girdiler. Bir yandan Cumhurbaşkanı Özal’ın açılan mezarında hala sapasağlam durduğunun neden ve niçinleri tartışılırken, Akçakale’ye düşen bir bomba ile 5 kişinin ölüp 13 kişinin yaralanması Barzani konusunu tamamen unutturdu.

Şimdi devrede herşeyi bilen savaş uzmanları var..

Millet şaşkın, olayların tamamen dışında başına neler geldiğini ve daha da nelerin gelebileceğini anlamaya çalışıyor.

Sanırım insanlarımız ben bunları haketmek için ne yaptım diye kendini sorguluyordur.

http://www.kumkale.net
http://kumkale.wordpress.com
tamer@kumkale.netDr. Tahir Tamer Kumkale
4 Ekim 2012 Perşembe

 
BİLDİRİ-YORUM
2000-2012 | Dr. Tahir Tamer Kumkale