10 Kasım 2023 CUMA

 
Dr. Tahir Tamer Kumkale

tamer@kumkale.net

İYİ İNSANLARI SAYGI İLE SELAMLIYOR VE SEVGİ İLE KUCAKLIYORUM......

Ana Sayfa
Başlarken
Yazı Arşivi
Yazı Arama
Kitaplarım
Hakkımda


    Kitaplarımdan seçmeler...

Amazon'da kitaplarım


Kendi küçük, cürmü büyük kazıklar
Bu yazımı Facebook'ta beğenmek veya bir arkadaşınıza göndermek (tavsiye etmek) için:

 16 Temmuz 2001 Pazartesi 

Bugün çok basit , fakat yaratılan ekonomik bunalım sebebiyle çıldırma noktasına gelen insanlarımız için çok önemli olduğunu değerlendirdiğim bir konuya değineceğim.

Vergi almak devletin en tabii hakkıdır. Vatandaşlarımız sonunda kendilerine hizmet olarak dönecek bu vergileri ödemek zorundadırlar. Bundan hiç kimsenin şikayeti olmamalıdır. Burada konu edeceğim husus vergi vermemek değildir. İnsanı çileden çıkartacak haksız ve dayanaksız uygulamalardan sadece bir tanesidir.

Sayın yetkili ve etkili devlet büyüklerimiz Türk insanını aptal ve yolunacak kaz olarak gördükleri açıkça görülmektedir. Bu şekilde vatandaşlarımızın aptal olmadıklarını isbat için vergi kaçırmalarına adeta çanak tutulmaktadır. Bu yargıya varmamın nedeni ise sadece bir Telefon Faturası vasıtasıyla namıma çıkartılan borç listesidir.

Türk Telekom'un neden önemli olduğunu ve ismi etrafında kopartılan fırtınaları anlamam için bu fatura çok önemli bir belge niteliği taşıyor. Neden taa Amerikalardan yönetime baskılar yapıldığı apaçık ortada.

Devletin sunduğu ve sunmakla yasal ödevini yerine getirdiği hizmetlerden birbiri ardına aldığı vergilere alıştık. Verginin vergisini ödemeyi, verildikçe tekrarlanmasını kanıksadık. Ama hiç verilmeyen bir hizmetten vergi alınmasını anlamak ise mümkün değil.

Aşağıda bilgilerini vereceğim aylardır hiç kullanmadığım bir telefondan 7.700.000 TL. isteyen bir yönetim, sayılarının 18.700.000' e ulaştığı iftaharla belirtilen telefon abonelerinden bir ayda verilmeyen hizmet karşılığı toplam YÜZOTUZBİR TRİLYON LİRA ( 131.000.000.000.000 TL.) gelir elde etmektedir.

Sinek küçük ama mide bulandırır. Bu telefon faturasının tutarıda küçük ama, aldatılmış, kandırılmış ve yolunacak kaz misali görülmüş olmak insanın midesini bulandırmaya yetiyor.

23 sene okumuş, 30 yıl en üst düzeyde devlet hizmetinde bulunan bir kişi için dahi anlamakta zorlandığım bu durumu saf ve cahil vatandaşa nasıl aktaracağız ve nasıl izah edeceğiz.

Sayın Başbakanımız " Hükümetin halkı için çok çalıştığını, çok özverili olduklarını fakat buna rağmen halkımızın neden kendilerine güvenmediğini anlamadığını " basın önünde açıklıyor.

Siz, memurlarınıza vereceğinizi belirttiğiniz ve bütçe kanununa koyduğunuz %5 maaş zammını yapmayın. Ama bizim paramızla ve bizim kullanmamız için yapılan köprüye- otoyollara hemde bize hiç danışmadan, bizi dikkate dahi almadan % 200 zam yapın. Sonra da " beceriksiz tutum ve davranışlarınız yüzünden kaybedilen milyarlarca dolar için zam yapmak zorunda olduğunuza, halkımızın buna katlanması gerektiğine " mantıklı bir açıkalama bularak halkınızı inandırın. BU fiilen mümkün değil.

Ama siz anlatmaya devam edin. Anlatın ama artık anlayacak ve size hak verecek kimse kalmadığını da bilin. Çok isterdim aşağıya açıklayacağım fatura bilgilerini bana açıklayacak ve beni ikna edecek bir yetkili çıksın. Ama sanmıyorum.

Allah bu millete acısın. Beceriksiz bürokratlar elinde daha ne kadar soyulacağız. Bunun cevabını bilmiyorum. Fakat sandık önünde bugünkü bütün yöneticilere sağduyulu halkımızın atacağı tokadı çok iyi biliyorum.(T.T.K.)

BANKA VASITASIYLA HİÇ AKSATMADAN OTOMATİK OLARAK ÖDEDİĞİM VE AYLARDIR HİÇ KULLANMADIĞIM TELEFON FATURALARIMDAN BİR TANESİNİN HAZİRAN 2001 BİLGİLERİ AŞAĞIYA ÇIKARTIMIŞTIR. 18.700.000 TELEKOM ABONESİNDEN BİRİ OLARAK İBRETLE İLGİLİ VE YETKİLİLERİN BİLGİLERİNE SUNULUR.

TÜRK TELEKOMÜNİKASYON A.Ş MÜREFTE TELEFON FATURASI

- TELEFON NO : 282 5289648
- DÜZENLEME TARİHİ : 05/07/2001
- DÖNEM : HAZİRAN -01
- SON ÖDEME TARİHİ : 20/07/2001
- FATURA NO : 2001060452012
- ŞEHİR İÇİ OTOMATİK : ---------
- Ş.ARASI OTOMATİK : ---------
- U.ARASI OTOMATİK : ---------
- TAKSİDİ AŞAN KONUŞMA : ---------
- YAZDIRMALI KONUŞMA : ---------
- FONOTEL : ---------
- ABONMAN TAKSİDİ : 4.070.000
- DAMGA VERGİSİ : ---------
- GECİKME BEDELİ : ---------
- AYRINTI ÜCRETİ : ---------
- ÇEŞİTLİ BORÇLAR : ---------
- KAPATILMA ÜCRETİ : ---------
- BAĞLANTI : ---------
- FATURA EDİLMEMİŞ BORÇ : 3.663.400
- GENEL BORÇ TOPLAMI : 7.733.400
- ÖDENECEK MİKTAR : 7.700.000
- KDV % 26 : 1.588.888


Dr. Tahir Tamer Kumkale
16 Temmuz 2001 Pazartesi

 
BİLDİRİ-YORUM
2000-2012 | Dr. Tahir Tamer Kumkale