08 HAZİRAN 2024 CUMARTESİ

 
Dr. Tahir Tamer Kumkale

tamer@kumkale.net

İYİ İNSANLARI SAYGI İLE SELAMLIYOR VE SEVGİ İLE KUCAKLIYORUM............

Ana Sayfa
Başlarken
Yazı Arşivi
Yazı Arama
Kitaplarım
Hakkımda


    Kitaplarımdan seçmeler...

Amazon'da kitaplarım


Yurtdışına kaçırılan yatırımlar
Bu yazımı Facebook'ta beğenmek veya bir arkadaşınıza göndermek (tavsiye etmek) için:

 11 Haziran 2001 Pazartesi 

11 Haziran 2001
Türkiye Cumhuriyeti tarihinde olduğu kadar Türk tarihinde de önemli dönüm noktalarından birini yaşıyoruz. Ülkemizin güncel kamuoyu oluşturmada rakipsizliğini sürdüren HÜRRİYET GAZETESİ'nin manşetten verdiği haber gözlerden kaçacak gibi değil. Başlık aynen şöyle;

"BULGARİSTANDA 100 TÜRK FABRİKASI. TÜRKLER BULGARİSTANDA 2700 FİRMA KURDU. BU FİRMALARIN 100 TANESİNİN FABRİKASI VAR. BULGARİSTAN YATIRIM ÜSSÜMÜZ OLDU." ve haber ayrıntıları ile devam ediyor. Gerçekten inanılır gibi değil.

TÜRKİYE; Cumhuriyet tarihinin en ağır ekonomik krizini yaşıyor. Tarihinde ilk kez esnaf sokağa dökülüyor. İş yerleri birbiri ardından kapanıyor. İşsizler ordusu her geçen gün artıyor. Memurlar sokakta. Rektörler açlık sınırındaki bilim adamlarının maddi durumlarını iyileştirmek için devlet büyüklerimizle toplantı üzerine toplantı yapıyor.

Devlet büyüklerimiz dışarıdan yabancı sermayenin gelerek istihdam ve işgücü yaratması için kapı kapı dolaşıp yalvarırken ,Türk sermayesi ve Türk işvereni ülkesindeki fabrikayı kapatıyor.İşçilerini çıkartıyor. Fabrikasını söküyor ve dışarıya taşıyor. Yani Türk işverenleri ve müteşebbislerinin sermayesi ve beyni artık Türke değil, Bulgara, Romene hizmet ediyor. Türkler anavatanlarında toplu halde işten çıkartılırken, Türk işadamları dışarda yatırım yaparak başka milletlere istihdam ve işgücü sağlıyorlar. Ayrıca üretttikleri malları bize satarak o ülkelere gelir sağlıyorlar.

Konuyu ülkede yaşayan bizler anlayamaz ve kavrayamazken tarihçilerin bu olayı nasıl anlayıp yazacaklarını merak ediyorum.

Bir ülke nasıl bu hale getirilebilir? Bu kadar beceriksiz bir yönetim nasıl oluşur ve alternatifsiz olarak göreve devam eder. Bunların mantıklı bir izahını bulabilmek çok zor.

 * Türk müteşebbisleri ve Türk sermayesi Bulgaristana neden gidiyor.?
 * Türk işadamları neden Türkiyedeki fabrikalarını kapatıp, işçilerini işten çıkartıyor ve fabrikalarını Bulgaristana taşıyor. ?

Sanırım dünya çapında ünlü tenis tutkunu büyük ekonomistimiz Sayın Kemal Derviş başta olmak üzere hiç bir sorumlu yöneticimiz bu sorunun sebeplerini araştırmak ve cevabını merak etmek lüzumunu dahi hissetmemiştir. Hiç bir yetkilimiz giden hiçbir işadamını çağırıp " Kardeşim sen ne yapıyorsun ? Ülkemizde ekonomik kriz had safhaya gelmişken sen gidip komşularımızı kalkındırıyorsun ve biz güçsüzleşirken Bulgar ekonomisini ve Bulgar milletini kalkındırıyorsun " diye sormamıştır bile...

Türkiye'nin Sofya Büyükelçiliği Ticaret Ateşesi Ender ÖNCÜ Beye soruyorlar. Ender Bey gelişmelerden çok memnun olduğunu belirtiyor. İki ülke arasındaki ticaret hacminin giderek gelişmesini çok önemli bir gösterge olarak değerlendiren Öncü'nün verdiği rakamlar ise çok ilginç. Daha dün katı bir demirperde ülkesi olan Bulgaristan'ın Türkiye'ye ihracatı 459. Milyon Doları bulurken, Türkiye'nin bu ülkeye ihracatı ise 241 milyon dolarda kalıyor. Yazık ki. ne yazık bize....

Türklerin Bulgaristan'a gitmelerinin sebeplerini ise şu şekilde sıralamak mümkün.

1. 10 Nisan 2001 'de Avrupa Birliği'nden serbest dolaşım hakkı elde eden Bulgaristan Türkiye'den çok önce AVRUPA BİRLİĞİ'ne üye olacak,
2. Bulgaristan'ın her bölgesinde bulunan Türk nüfusunun işbirliği ve koordinesi ile Bulgaristan hükümetinin her alanda yapıcı ve teşvik edici yaklaşımı bu ülkede iş yatırımı yapılmasını kolaylaştırıyor.
3. Bulgar mallarının ABD'lerine ihracatı son derece kolay. Çünkü ABD , Bulgar mallarına kota uygulamıyor.
4. Üretim maliyetleri çok düşük olduğundan Bulgaristanda yatırım yapmak,Türkiye'ye yatırım yapmaktan çok daha cazip ve kazançlı olmaktadır.
5. Son ve esas sebep olarak; kapitalist ekonomiye geçmeleri çok yeni olmasına rağmen Bulgaristan'da gerek yabancı sermaye ve gerekse Bulgar işadamları için yatırımla ilgili bürokrasiler Türkiye'ye göre yok denecek kadar az.

İşte sebepler ve işte ortadaki sonuçlar. Türkler kendi ülkelerinden kaçıyor ve Bulgaristan'ı zenginleştiriyor.

Sayın yetkili ve etkili devlet büyüklerimiz; Bırakın artık koltuk ve sandalye kavgasını. Bırakın birbirinizi yemeyi. Elin oğlu malı götürüyor. Allah rızası için kılınızı kıpırdatın ve biriniz çıkın dur deyin.
 - Çokmu zor bürokrasiyi kaldırmak?.
 - Çokmu zor işadamlarımızı teşvik etmekve onlara güven vermek ?

Her akaşam televizyonlarda koca koca Ekonomi Profesörlerimiz kendi aralarında birşeyler konuşarak Kemal Derviş'in başarılarını ballandıra ballandıra anlatıyorlar. Varsa yoksa BANKALAR ve BORSA söz konusu ediliyor. Birtanesi çıkıpta temel sorunlara değinmiyor.

 - ÜRETİM NASIL ARTACAK,
 - HALKIN ALIM GÜCÜ NASIL ARTACAK.
 - MEMUR NE OLACAK,
 - ESNAF NE OLACAK,
 - KÖYLÜ NE OLACAK,
 - EMEKLİ, DUL VE YETİMLER NE OLACAK,
 - İŞSİZLİK NE OLACAK,
 - ENFLASYON NE OLACAK,
 - AYDA 102 MİLYON İLE GEÇİNMEYE ÇALIŞAN MİLYONLARCA AİLE NE OLACAK,

Bütün bunların cevabı maalesef hiç konu edilmiyor. Sağduyu sahibi ve sabırlı milletimiz durumu büyük bir tevazu ve sessizlikle seyrediyor. Herhalde sözün kendisine geleceği seçim sandıkları başında kendisini fakirliğe mahkum eden yetkili ve etkili büyüklerine gerekli dersi vereceği anı dört gözle bekliyor.


Dr. Tahir Tamer Kumkale
11 Haziran 2001 Pazartesi

 
BİLDİRİ-YORUM
2000-2012 | Dr. Tahir Tamer Kumkale