10 MAYIS 2024 CUMA

 
Dr. Tahir Tamer Kumkale

tamer@kumkale.net

İYİ İNSANLARI SAYGI İLE SELAMLIYOR, SEVGİ İLE KUCAKLIYORUM

Ana Sayfa
Başlarken
Yazı Arşivi
Yazı Arama
Kitaplarım
Hakkımda


    Kitaplarımdan seçmeler...

Amazon'da kitaplarım


BİLDİRİ-YORUM 15 YAŞINI AŞTI
Bu yazımı Facebook'ta beğenmek veya bir arkadaşınıza göndermek (tavsiye etmek) için:

Milleti aldatmayacağız! Millete, daima ve daima hakikati söyleyeceğiz. Belki hata ederiz, yanlış şeyleri hakikat zannederiz, fakat bunu millet düzeltsin. Kendimizi kimsenin üstünde görmeğe de hakkımız yoktur. Gazi Mustafa Kemal Atatürk (1923)

 13 Ocak 2015 Salı 

Milenyum’un (2000 yılı) ilk günlerinde aldığım ilk bilgisayarımın gücü sadece 2 MB idi. Lise 1 nci sınıf öğrencisi oğlum Tuna Kumkale’nin bilgisine ve desteğine güvenerek BİLDİRİ-YORUM sitesini açtım. Kısa süre içinde bu girişimim ile dünyada kişisel fikir sitesi sahibi olan birkaç kişiden biri olmuştum.

Tam 15 yıl önce 10 Ocak 2000’de “İYİ İNSANLARA BİLDİRİYORUM” başlıklı ilk yazımı yazdım. 22 Ocak 2000’de kaleme aldığım “İNSAN MÜHENDİSLİĞİ“ başlıklı yazım dikkati çekmiş olmalı televizyonlardan arandım. BRT Televizyonundan Güray Değerli benimle mülakat yapmak üzere evime geldi. O tarihte benim konumumdaki kişilerin bilgisayara ilgisi çok uzaktı ve bilgisayar ile geniş kitlelere ulaşılabildiğinden henüz kimsenin haberi yoktu. Benim neslimden bilgisayar kullananların sayısı çok az olduğundan hemen dikkati çekmiştim.

Yaşıma ve bilgisayar teknolojisine olan uzaklığıma rağmen nasıl böyle bir şeye cesaret edebildiğimi, bunun gelip geçici bir hobi olup olmadığını, bu işe ne kadar devam edebileceğim hakkında fikrim olup olmadığını sordular. Son olarak benim gibi kendi özel bilgisayar sitesi açacaklara ne tavsiye edebileceğimi sordular.

Niyetim; akıl sağlığım yerinde kaldığı ve oğlumun teknik desteği de devam ettiği sürece yazmak ve fikirlerimi bu yeni teknolojiyi kullanarak geniş halk kitlelerine ulaştırmaktı. Fakat bunun süresini önceden kestirmem zordu. Tavsiye olarak eğer evlerinde bu teknolojiye aşina oğlum Tuna benzeri bir çocukları yoksa benim yaşımdakilerin asla böyle bir maceraya girmemelerini belirtmiştim.

Aradan 15 yıl geçti. BİLDİRİ-YORUM tam 1325 defa İyi İnsanlara bildirdi ve yorumladı. Site zaman zaman çok ağır saldırılara maruz kaldı. Buna rağmen çok kısa süre kapanmalar dışında devamlı açık kaldı. Şu anda bu sitede Türkiye'nin gündemindeki güncel sorunlarına ilişkin 10.000 sayfa civarında yazı var. Hemen her yazıda Atatürkçü Düşüncenin ışığında ülke sorunlarının çözümü için düşünülüp kaleme alınmış özgün fikirler var.

10 Ocak 2000 Pazartesi günü yayınladığım aşağıdaki ilk açış yazımda belirttiğim hususların hepsi gerçekleşti. Yani ben seçtiğim hedefe ulaştım. (http://kumkale.net/yazi.asp?id=1)

“...İYİ İNSANLARA BİLDİRİYORUM sitesinde; devletimiz, milletimiz, kutsal vatan toprağımız için çarpan kalplerin, düşünen beyinlerin, bu uğurda verilen mücadelelerde yetişmiş mümtaz insanların fikir ve düşüncelerini bulacaksınız.

Bu sayfalar; 2000'li yılların dünyasını yönlendirecek Türklerin ve Türklüğün ışığını dünya insanlığına yayacaktır. Atatürk İlke ve İnkılaplarının gerçek sahibi ve Atatürkçü Düşünce Sisteminin yılmaz savunucusu olan iyi insanların fikir nurları; Türk dünyası ile birlikte dünya insanlığını da aydınlatacaktır.

Kalbi vatan sevgisi ile çarpan İYİ İNSANLAR aramıza hoş geldiniz. Her biri yaşanmış tecrübelerin , çekilen sıkıntıların, daha iyiye ve daha güzele ulaşma gayretlerinin doğal bir sonucu olan fikirleriniz kutsaldır. Yarının güçlü Türkiye'sinin meydana getirilmesinde ve meydana çıkan yapının sağlamlaştırılmasında her fikir birer yapı taşıdır. Bu taşlar çoğaldıkça yapı daha da güçlenecektir....”

BİLDİRİ-YORUM sitesi; özellikle üniversite master ve doktora öğrencileri için derhal ulaşabildikleri çok özel bir araştırma merkezi, mehaz kitap ve belgesel doküman görevi gördü.

Bugün bu gençler bana her gün yeniden bir doktora tezi yazdırıyorlar. Yani bana ayaklarımı uzatarak boş zamanlarımı değerlendireceğim fırsatı vermiyorlar. Devamlı arıyorlar, soruyorlar, neden şu yazıda şunları söylediğimi irdeliyorlar. Ve benden hemen cevap istiyorlar.

Hepsinden Allah razı olsun. Onların eksikliğini göstermesin. Ben halimden memnunum. Onların isteklerine yetişmek için yeniden okumak araştırmak ve günceli takip edip yorumlamak zorunda kalıyorum. Adeta zamana karşı beni yarıştırıyorlar. Akıl ve beden sağlığım elverdiği sürece bu gençlerimize yardımcı olabilmek için çalışacağım. Ama artık eskisi kadar hızlı değilim. Yaşın getirdiği bir yavaşlama var. Ama ben yavaşladıkça isteklerin daha da arttığını görüyorum ve kendi kültür birikimime göre kendi doğrularımı onlara iletmeye çalışıyorum.

Aslında bu yaptığımı bana Allah'ın bir lütfu olarak görüyorum. Halâ insanlara yararlı olabilmenin hazzını yaşıyorum.

Sağlığımda BİLDİRİ-YORUM benim kontrol ve denetimde aynen devam edecektir. Benden sonra da oğullarım bu siteyi, daha nice 15 yıllara taşıyacaktır..

Bu vesile ile BİLDİRİ-YORUM sitesini var eden, 15 yıldır kesintisiz ve güçlenerek devamını sağlayan oğlum Tuna Kumkale’ye kalbi teşekkürlerimi sunuyorum. O olmasa idi BİLDİRİ-YORUM asla olmazdı. 15 yıl önceki mülakatta Güray Değerli’nin sorusuna verdiğim cevapta ne kadar haklı olduğumu şimdi daha iyi anlıyorum. Kendisine güvenip yola çıktığım oğlum Tuna Kumkale bugün başarılı bir bilgisayar proğramcısı. Sahibi olduğu Bilgisayar Yazılım Şirketi ile dünya çapında tasarımlar yapıyor. Bazen düşünüyorum. Kim kime destek verdi diyorum. BİLDİRİ-YORUM olmasa idi Yazılım Şirketi olur muydu? Veya Tuna olmasa BİLDİRİ-YORUM olur muydu? Galiba her iki sorunun cevabı ortak çalışma ve dayanışma ile bu sonuca ulaşıldığıdır.

Ama burada asıl başarı okuyucuların. Onlar olmasa idi. Beni israrla takip ettiklerini belli etmeselerdi BİLDİRİ-YORUM asla olmazdı.

Daha nice 15 yıllarda birlikte olmayı diliyorum.

İyi İnsanları saygıyla selamlıyor, sevgiyle kucaklıyorum.

Dr. Tahir Tamer Kumkale
http://kumkale.net/yazi.asp?id=1
http://www.youtube.com/watch?v=oDY5zpwOOQU&feature=youtu.be


Dr. Tahir Tamer Kumkale
13 Ocak 2015 Salı

 
BİLDİRİ-YORUM
2000-2012 | Dr. Tahir Tamer Kumkale