10 MAYIS 2024 CUMA

 
Dr. Tahir Tamer Kumkale

tamer@kumkale.net

İYİ İNSANLARI SAYGI İLE SELAMLIYOR, SEVGİ İLE KUCAKLIYORUM

Ana Sayfa
Başlarken
Yazı Arşivi
Yazı Arama
Kitaplarım
Hakkımda


    Kitaplarımdan seçmeler...

Amazon'da kitaplarım


Kazakistan dosyası (1)
Bu yazımı Facebook'ta beğenmek veya bir arkadaşınıza göndermek (tavsiye etmek) için:

Bugün Sovyetler Birliği dostumuzdur, komşumuzdur, müttefikimizdir. Bu dostluğa ihtiyacımız vardır. Fakat yarın ne olacağını kimse bugünden kestiremez. Tıpkı Osmanlı gibi, tıpkı Avusturya-Macaristan gibi parçalanabilir, ufalanabilir. Bugün elinde sımsıkı tuttuğu milletler avuçlarından kaçabilirler. Dünya yeni bir dengeye ulaşabilir. İşte o zaman Türkiye Cumhuriyeti Devleti ne yapacağını bilmelidir. Bizim bu dostumuzun idaresinde dili bir, inancı bir, özü bir kardeşlerimiz vardır. Onlara sahip çıkmaya hazır olmalıyız. Hazır olmak yalnız o günü susup beklemek değildir. Hazırlanmak lazımdır. Milletler buna nasıl hazırlanır? Manevi köprülerini sağlam tutarak. Dil bir köprüdür... İnanç bir köprüdür... Tarih bir köprüdür…... Köklerimize inmeli ve olayların böldüğü tarihimizin içinde bütünleşmeliyiz. Dış Türklerin bize yaklaşmasını bekleyemeyiz. Bizim onlara yaklaşmamız gereklidir.. Gazi Mustafa Kemal Atatürk - (29 Ekim 1933)

 31 Aralık 2005 Cumartesi 

4 ARALIK 2005 CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ SONUÇLARI
SEÇİM GÖZLEMCİSİ SAYIN ORHAN KİVERLİOĞLU İLE GÖRÜŞME

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyetin 10ncu yılında meclis kürsüsünden yaptığı yukarıdaki konuşmasında değindiği hususlar O’nun ileri görüşlülüğünü ve dehasını göstermektedir.
Peki, biz geçen yetmiş yılda Gazi’nin tarihi emrini yeterince anlayıp uygulama fırsatı bulabildik mi? Bu konuda sınıfta kaldığımızı söylememiz mümkün.
1991’de SSCB’nin tarihe karışması ile teker teker bağımsızlıklarını ilan eden Türk Cumhuriyetleri ile geçen 15 yıllık sürede ne kadar bütünleşebildik? Bu ülkelere ne kadar sahip çıkabildik?
İşte bütün bu soruların cevapları hızla küreselleşen dünyada küresel mimarların gözlerini diktiği Türk Coğrafyasının temel çalışma alanları olması gerekiyordu.
Türkiye bu konuda şimdiye kadar ne yaptı ve ne yapmayı planlıyor? SSCB’den bağımsızlığını alan Asya Türk Cumhuriyetlerinin Sovyetlerin mirasçısı durumundaki Rusya Federasyonu ile bağlarını koparabildik mi? Ve bu ülkelerin küresel mimarların hedefleri doğrultusunda yönlendirilmesini önleyebildik mi ve bizim ilişkilerimiz şu anda olması gereken seviyede mi? Bu konuların yorumunu okuyucularıma bırakıyorum..
4 Aralık 2005 tarihinde Kazakistan Cumhuriyetinde Cumhurbaşkanlığı seçimleri yapıldı. Küresel mimarların dünyayı şekillendirdiği bir dönemde Kazakistan gibi Asya’nın ortasında çok önemli bir konumu olan Türk devletinin geleceği bizim için olduğu kadar bölge ve dünya ülkeleri açısından önemlidir. Son 15 yıldır dünyanın jandarmalığı görevini üstlenen ve kendini en büyük güç olarak görüp, dünyayı kendi milli menfaatleri doğrultusunda yeniden yapılandırmaya çalışan ABD’ne rakip olabilecek Rusya, Çin ve Hindistan’ın tam ortasında yer alan Kazakistan, ABD ve Avrupa Birliği kadar Türkiye için de çok önemli bir ülkedir.
Kazakistan, halen 17 Milyon toplam nüfusundan 7 milyonu Rus kökenli olan ve Rusya’nın Uzay çalışmalarının tamamını sürdürdüğü Baykonur Uzay Üssünü topraklarında barındıran stratejik bir devlet.
Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun 75 nci yıldönümü olan 1998 yılında Kazakistan Devlet Üniversitesi tarafından yapılacak kutlama törenlerine katılmak ve düzenlenen bir seri panelde bildiri sunmak üzere eski başkent Alma-Atada bulundum. Birlikte davet edildiğimiz Sayın Prof. Dr. Ümit Meriç Hanımefendi ile çeşitli kişi ve kuruluşları ziyaret ettik. Ülkenin o günkü gelişmişlik durumunu yakından tespit etme ve Kazak toplumunun yaşantısını yakından inceleme imkânı buldum.
Kazakistan Cumhurbaşkanı Nur Sultan Nazarbayev’i; Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü iyi tetkik etmiş ve ilkelerini aynen ülkesinde tatbik etmek isteyen dinamik bir devlet adamı görmüş ve ülkesini kısa sürede ulaştırdığı seviyeyi takdirle karşılamıştım.
Aslında Kazakistan barındırdığı Rus nüfusunun da etkisi ile SSCB merkezi yönetiminin en fazla ilgi gösterdiği bölgelerden biri olarak diğer cumhuriyetlerden her alanda gelişmiş bir seviyede idi ve kalkınma çabalarına bir adım önde başlamıştı.
Nazarbayev, ilk icraat olarak Çin sınırına çok yakın olan ve Türkiye’nin topraklarının dört katı büyüklüğündeki ülkenin en doğu ucunda bulunan başkent Alma-Ata’dan bu ülkenin idare edilemeyeceğini düşünmüş ve ülkenin geometrik merkezi sayılabilecek bir yerde ve adeta bozkırın ortasında Astana (Asitane) adı ile sıfırdan bir başkent yaratmaya başlamıştır.
Alma-Ata Orta Asya’nın en gelişmiş, doğu-batı arasındaki ticaret yollarının tam ortasında yer alan muhteşem bir kent. Uçakların mutlaka uğraması gereken bir konumda bulunuyor. Kültür ve ticaret merkezi olan şehir ülkenin en doğu ucunda yer alıyor. Nazarbayev bu olayda Gazi’nin Ankara’yı başkent yapmasını örnek almıştır. Bugün Türkiye için İstanbul ne ise Kazakistan için Alma-Ata aynidir. Astana’yı da aynen Ankara gibi düşünebiliriz.
Sovyetler Birliği’nin mirasını devralan Rusya Federasyonu’nun kendisine bağımlı kalmasını isteyeceği tek ülke Kazakistan’dır. Gerek konumu, gerek topraklarının genişliği, gerek hammadde kaynaklarının zenginliği yüzünden Rusya bu ülkede yaşayan Rus kökenlilerin Rusya’ya dönmesine izin vermemektedir. Zaten ülkenin adının Kazakistan olmasına rağmen ülkedeki Kazak nüfus çoğunlukta değildir. Rus ve Kazak nüfus birbirine yakındır. Nur Sultan Nazarbayev’ in bütün çabalarına ve davetine rağmen diğer Türk Cumhuriyetlerinde yaşayan Kazak kökenlilerin ülkeye geri dönmeleri programı da bir sonuç vermemiştir. İşte bu durumdan dolayı Rusça ve Rus Kültürü bu ülkede hala yaşamaktadır.
Kazakistan, 16 Aralık 1991 tarihinde bağımsızlığına kavuşmuştur. Yüzölçümü : 2.717.000 km.kare (Türkiye’nin dört katı kadar) ve Başkenti Astana’dır(1998’den itibaren) !7 Milyon toplam nüfusun % 48’i Kazak % 34’ü Rus, % 6’sı Ukraynalı, % 4’ü Alman, % 8’ide diğer milletlerden oluşur. Ayrıca, Doğu Türkistan'da 650.000, Moğolistan’da 40.000, Afganistan’da 30.000 Kazak'ın yaşadığı bilinmektedir..


Dr. Tahir Tamer Kumkale
31 Aralık 2005 Cumartesi

 
BİLDİRİ-YORUM
2000-2012 | Dr. Tahir Tamer Kumkale