08 HAZİRAN 2024 CUMARTESİ

 
Dr. Tahir Tamer Kumkale

tamer@kumkale.net

İYİ İNSANLARI SAYGI İLE SELAMLIYOR VE SEVGİ İLE KUCAKLIYORUM............

Ana Sayfa
Başlarken
Yazı Arşivi
Yazı Arama
Kitaplarım
Hakkımda


    Kitaplarımdan seçmeler...

Amazon'da kitaplarım


27 MAYIS 2024 TÜRKİYESİNDE SİYASİ DURUM TESPİTİ VE KARAR TEKLİFİ: TÜRKİYE DERHAL SEÇİME GİTMELİDİR..
Bu yazımı Facebook'ta beğenmek veya bir arkadaşınıza göndermek (tavsiye etmek) için:

Milletimizin güçlü, mutlu ve güvenlik içinde yaşayabilmesi için, devletin tamamen milli bir siyaset izlemesi ve bu siyasetin, iç kuruluşlarımıza tamamen uygun ve dayalı olması gerekir.(Gazi Mustafa Kemal Atatürk-1920)

 24 Mayıs 2024 Cuma 

31 Mart 2024 seçimlerinde 22 yıllık Ak Parti İktidarı yerel seçimleri kaybetmiştir. İktidarın arkasındaki halk çoğunluğu artık yoktur. Ana Muhalefet Partisi olan CHP seçimlerden birinci parti olarak çıkmış ve ülkenin %80’inde etkili ve söz sahibi parti konumuna geçmiştir.

Bilindiği gibi ülkemiz; 16 Nisan 2017 Referandumu ile kabul edilen ve 9 Temmuz 2018 tarihinde uygulanmaya başlanan başkanlık tipinde yeni hükumet sistemi ile yönetilmektedir. Geçen süre içinde demokratik kuralları hiçe sayan ve her şeyin bir kişinin, yani doğrudan halk tarafından seçilen Cumhurbaşkanının iki dudağı arasında olduğu yeni yönetim sistemi ile ülkemizin her alanda yönetilemez hale geldiği bir gerçektir. Bu husus uluslararası göstergelerde Türkiye Cumhuriyetinin yerinin hep en sonlarda gösterilmesi ile doğrulanmaktadır.

Ekonomik düzenimiz ise yeni rejimin doğal bir sonucu olarak Cumhuriyet tarihinin en kötü dönemini yaşamaktadır. Artık sistemi ayakta tutan orta sınıf kalmamıştır. Ak Partiye yakın bir avuç insan olağanüstü zenginleşirken, halkın büyük kesimi derin yoksulluk yaşamaktadır. Özellikle nüfusun çok önemli bir bölümüne kapsayan emeklilerin durumu çok kötüdür. Kısa sürede gerekli kalıcı tedbirler alınmazsa sosyal patlamanın kaçınılmaz olduğu görülmektedir. Ekonomik durum sadece muhalefet partilerini değil Ak Partiyi yıllardır koşulsuz destekleyen vatandaşlarımızı da derinden etkilemektedir.

22 yıldan beri kesintisiz tek parti iktidarı sonunda ülkeyi bu hale getiren Ak Parti kadrolarının ülkemizi içine düşürüldüğü büyük kaos ortamından çıkarmasının fiziki olarak mümkün olmadığı da değerlendirilmektedir.

31 Mart 2024 seçimlerinde iktidar devletin tüm kadrolarını, araçlarını ve gücünü kendi parti propagandası için kullanmıştır. Denilebilir ki; seçim yarışına iktidar Mercedes otomobil ile katılırken, muhalefet ayni yarışa bisikletle girmiştir. Buna rağmen demokratik olgunluğu ile dünyaya örnek olan Türk halkı ezici çoğunlukla iktidara yeter demiş ve oyunu başta ana muhalefet Cumhuriyet Halk Partisi olmak üzere muhalefete vermiştir. Ve CHP 47 yıl sonra seçimlerden birinci parti olarak çıkmıştır.
,
KARAR TEKLİFİ:

Ülkemizin sorunları daha kötüye gitmeden ivedilikle bu durumu yaratan Tek Adam Rejiminden kurtulmak tüm siyaset kurumunun öncelikli hedefi olmalıdır. Arkasında halk çoğunluğu kalmayan iktidarın sorunlara çözüm getirmesi artık mümkün değildir. Ve bugünkü durumun mevcut iktidar tarafından 2028’e kadar sürdürülmesinin artık imkansız olduğunu halkımız doğrudan yaşayıp görmektedir.

O halde; derhal genel seçimlere gidilerek ülkemiz bu iktidardan ve rejimden demokratik yollarla kurtarılmalıdır. Bu konudaki tüm faaliyetlerin organize edilmesi görevini halkımız oylarıyla CHP’ne vermiştir. Bir gün dahi vakit kaybedilmeden mümkün olan en kısa sürede yapılacak seçimlerle ülkeyi demokrasiye ve yeniden parlamenter sisteme taşıyacak kadroların önü açılmalıdır. Kurallara uygun olarak en kısa süre içinde gerçekleştirilecek bir seçimin sorunların altında bunalan Ak Parti içinde siyasi bir kurtuluş olacağını değerlendiriyorum.

SON SÖZ:

CHP Genel Başkanı Sayın Özgür Özel;
Asla kaybedecek zamanınız yoktur. İktidarın sizi çekmek istediği günlük siyasi tartışmalardan uzak durmalısınız. Çünkü tüm enerjiniz ve gücünüzle ülkemizi en kısa süre içinde erken seçime taşımak gibi tarihi bir misyonunuz vardır. Bunu başaracak tecrübeye, inanca ve yeterli sayıda Atatürkçü dinamik kadrolara sahipsiniz. Ayrıca Türk halkı da oyları ile arkanızda olduğunu göstermiştir. Yolunuz açık olsun…


Dr. Tahir Tamer Kumkale
24 Mayıs 2024 Cuma

 
BİLDİRİ-YORUM
2000-2012 | Dr. Tahir Tamer Kumkale