08 HAZİRAN 2024 CUMARTESİ

 
Dr. Tahir Tamer Kumkale

tamer@kumkale.net

İYİ İNSANLARI SAYGI İLE SELAMLIYOR VE SEVGİ İLE KUCAKLIYORUM............

Ana Sayfa
Başlarken
Yazı Arşivi
Yazı Arama
Kitaplarım
Hakkımda


    Kitaplarımdan seçmeler...

Amazon'da kitaplarım


TÜRKLERİN ERGENEKON BAYRAMI NEVRUZ KUTLU OLSUN
Bu yazımı Facebook'ta beğenmek veya bir arkadaşınıza göndermek (tavsiye etmek) için:

Her milletin kendine mahsus gelenekleri, kendine mahsus adetleri, kendine göre milli hususiyetleri vardır. Hiçbir millet aynen diğer bir milletin taklitçisi olmamalıdır. Çünkü böyle bir millet ne taklit ettiği milletin aynı olabilir, ne de kendi milliyeti içinde kalabilir. (Gazi Mustafa Kemâl Atatürk - 1923)

 20 Mart 2024 Çarşamba 


Her yıl baharın gelişini müjdeleyen 21 Mart Günü kutlanılan NEVRUZ BAYRAMI; binlerce yıldır Türk dünyasında bütün Türk Toplulukları tarafından uygulanan bir büyük kültür ögesidir.

Son derece kritik bir coğrafyada yer alan ülkemizin kaLkınması ve güçlenmesini kendileri için tehdit olarak gören küresel mihrakların Türk milleti üzerindeki yıkıcı-bölücü çalışmaları durmaksızın devam etmektedir. Türk milli kültürünü yozlaştırmak ve yok etmek, binlerce yıldır değişmeden günümüze taşıdığımız milli kültür değerlerimiz üzerinde şüphe yaratmak, milli tarih konularında uydurma yayınlar ile halkın kafasını karıştırmak Türklük düşmanlarının bugün çok yaygın olarak kullandığı yöntemlerdir.

Milli kültür düşmanlığı, milli kültürün dejenere edilmesi ve başka sahipler aranması şeklinde sıkça uygulanmaktadır. Günümüzde yurt dışında, özellikle AB ülkelerinde faaliyet gösteren bölücü unsur yanlıları batı kamuoyunun Türk kültür konuları üzerindeki bilgi noksanlığından yararlanarak Türk Ergenekon Bayramı olarak tanımlayabileceğimiz NEVRUZ BAYRAMI’nı istismar etmeye çalışmaktadır.

Emperyalist güçlerce ülkemizde yaratılmak istenen suni bir topluma maledilmeye çalışılan Nevruz Bayramı; binlerce yıldır Türk dünyasında bütün Türk Toplulukları tarafından uygulanan bir büyük kültür ögesidir.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş yıllarında resmi bayram niteliğinde olup, çok görkemli törenlerle kutlanan, miladi takvimin kabulünü müteakip resmi bayram olmaktan çıkartılan, fakat büyük bir coşku ile sadece Türkiye’de değil tüm Türk dünyasında coşku ile kutlanan NEVRUZ hakkında neler biliyoruz.? Bu konuda halkımızın bilgilendirilmesi gerekmektedir. Çünkü bilgi, muhtemel tehlikelere karşı en iyi panzehirdir.

- NEVRUZ; 21 Martta kutlanır.
- Kelime olarak; YILBAŞI=YENİGÜN= GÜNDÖNÜMÜ anlamındadır.
- Nevruz; gece ile gündüzün eşit olduğu ve baharın başladığı gündür.
- Türklerin toplu veya küçük gruplar halinde yaşadığı bütün ülkelerde; “Ergenekon Bayramı”, “ Bozkurt Bayramı”, “Tabiat Bayramı”,”İlkbahar ve Köylü Bayramı” olarakve genel olarak resmi bayram niteliğinde kutlanan NEVRUZ geleneği çok yaygın olarak yaşatılmaktadır.

Her yerde büyük bir hazırlık ve neşe içinde, değişik gelenekler halinde kutlanan NEVRUZ, soğuk ve karanlık günlerden ılık, güneşli ve bereketli günlere, yani bahara geçişi müjdeleyen, demir dağı eritip Ergenekondan hürriyete ve güzel günlere çıkışın simgelendiği Türk milli bayramıdır.

Türk boylarında Nevruz değişik isimlerle anılmaktadır. Bunlardan bazıları şöyledir; NEVRUZ, NEVROZ, NAYRUZ, NEYRÜZ, NAYRIZ, SULTAN NEVROZ, NAVROZ, NEVRÛZ-İ SULTANÎ, SULTAN NAVRUZ, NAVRUZ NAURUS, NOVRÜZ, NOURUZ, MART BOZUMU, MART DOKUZU...

Nevruz’a devletçe ve milletçe topyekün sahip çıkmalı, bu milli günü bölücü terör örgütü mensuplarının tekeline bırakmamalıyız. Nitekim son yıllarda Kültür Bakanlığı konuya el atmış ve Nevruz’u her 21 Martta artık devletçe kutlanan bir bayram günü haline getirmiştir..

Milletleri millet yapan milli kültür değerleridir. Bu değerler milletin kimlik kartıdır. Bu kart sadece bu millete mensup olunduğunu, yani kişinin aidiyetini gösteren kesin ve değişmez belgelerdir.

Küreselleşen dünyada ise milli değerlere yer yoktur. Küresel mimarlar kitle iletişim araçlarındaki hakimiyetlerinden yararlanarak milli kültür değerlerini önce yozlaştırmak, sonra bozmak ve bu şekilde milleti bu bozuk değerlerden soğutarak kimliklerinden uzaklaştırmak yolunda ciddi çalışmalar yapmaktadırlar.

Bu oyunları iyi bilmeli ve değerlerimize dört elle sarılmalıyız. NEVRUZ işte bu değerlerden en eskilerinden biridir. Bütün yok etme çabalarına rağmen binlerce yıl öteden günümüze taşınmış ve yaşatılmaktadır. Nerede bir Türk varsa varsa her 21 Mart geldiğinde orada NEVRUZ vardır. Bugün vardır. Yarın da olacaktır.

Milletimin Ergenekon Bayramı’nı – Gündönümü’nü - Yenigün’ünü candan kutluyorum. Bir dahaki YENİGÜN’lerde daha çok kenetlenmiş ve birlik içinde kutlamalarını diliyorum.


Dr. Tahir Tamer Kumkale
20 Mart 2024 Çarşamba

 
BİLDİRİ-YORUM
2000-2012 | Dr. Tahir Tamer Kumkale