17 ŞUBAT 2024 CUMARTESİ

 
Dr. Tahir Tamer Kumkale

tamer@kumkale.net

İYİ İNSANLARI SAYGI İLE SELAMLIYOR, SEVGİ İLE KUCAKLIYORUM

Ana Sayfa
Başlarken
Yazı Arşivi
Yazı Arama
Kitaplarım
Hakkımda


    Kitaplarımdan seçmeler...

Amazon'da kitaplarım


SEÇİM SATH-I MAİL’İNDEN İZLENİMLER ( I)
Bu yazımı Facebook'ta beğenmek veya bir arkadaşınıza göndermek (tavsiye etmek) için:

Cumhuriyetimiz öyle zannedildiği gibi zayıf değildir. Cumhuriyet bedava da kazanılmış değildir. Bunu elde etmek için kan döktük. Her tarafta kırmızı kanımızı akıttık. İcabında cumhuriyet müesseselerimizi müdafaa için lazım olan yapmaya hazırız. Gazi Mustafa Kemal Atatürk (1923)

 4 Haziran 2023 Pazar 

HAYRET BİR ŞEY… ALTILI MASANIN GÖREVİ BİTMİŞ… ANLAŞMA SEÇİME KADARMIŞ…

Beyler ne yapıyorsunuz? Siz 25 milyonla dalga mı geçiyorsunuz?

Dünya siyasi tarihinde benzeri olmayan bir birlikteliği meydana getirdiniz. Ucube sultanlık sistemini yıkarak yeniden " Güçlendirilmiş Parlamenter Sistemi" geri getirmek için anlaşmadınız mı? Siz altı lider "Müşterek Anayasa Taslağı" hazırlamadınız mı? Acilen yerine getirilecek "2500 maddelik Mutabakat Metnini" imzalamadınız mı?

Şimdi seçimden sonra ne olduda hemen sahadan kaçıyorsunuz. Ve siz insanların aklıyla alay mı ediyorsunuz?

Otoriter bir sistemde Türkiye Cumhuriyeti Devletinin tüm milli güç unsurları kullanılarak yapılan asla eşit olmayan bir seçim mücadelesinde % 48 gibi ( 25 milyon kişi) oy elde ededeksiniz ve sonra siz bu mücadeleyi bırakıp kaçacaksınız.

Yaptıklarınızı akıl almıyor mantık kabul etmiyor.. Yaşına rağmen gösterdiği insanüstü bir gayret ve sabırla ülkeyi iç savaşa sokmadan sakin bir seçimle tarihindeki en yüksek oyu alan Kemal Kılıçdaroğlu başarısız olarak görülüp b izzat kendi parti arkadaşları tarafından istifaya davet ediliyor. Aceleniz nedir? Bunun adı akıl tutulmasıdır. Ve yanlıştır.
Altılı masanın görevi bitmemiştir. Ve daha yeni başlamaktadır.

Sayın Kılıçdaroğlu; Sahayı terk edip “benden bu kadar” deme lüksünüz yoktur. Titreyin kendinize gelin. Sizin karşınıza geçen partili parazit muhalif kişileri derhal çevrenizden uzaklaştırın ve yolunuza israrla devam ederek size güvenip oy veren 25 milyonun isteklerini yerine getirin.

Başaracaksınız. Gücünüz ve kudretiniz vardır. Yolunuz açık olsun.

(Bu yazı 2 Haziran 2023 günü kaleme alınmıştır)
----------------------------------------------

28 MAYIS SEÇİMİ HAKKINDA BİR FİKİR CİMLASİĞİ

Yüksek Seçim Kurulunun açıklamalarına göre Cumhurbaşkanlığı 2’nci Tur seçimlerinde kazanan aday 27 Milyon, kaybeden aday ise 25 milyon oy almıştır.

Kaybeden tarafın, yani Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun aldığı 25 milyon oy adil bir şekilde sandığa girmiş ve çıkmıştır. Yani bu insanlar karşı tarafın tüm hukuksuz saldırılarına karşı sadece vicdanlarının sesini kullanarak oy vermiştir.

Kazanan tarafın, yani Cumhur İttifakı adayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın aldığı 27 milyon oyun ne kadarı sandığa adil şartlarda girmiş ve çıkmıştır.? Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın gerçek destekçileri acaba kaç kişidir.? Bunu en iyi bilen bizzat yine kazananın kendisidir.

Medya aylarca seçim hileleri ile çalkalandı. Daha seçim takvimi başlamadan seçmen sayısında yapılan olağanüstü artışların olduğu tartışıldı. Özellikle müşahit bulundurulamayan uzak köy ve mezralardan iktidara verildiği belirtilen toplu oy haberleri kafaları karıştırdı.
8-13 milyon olduğu iddia edilen mültecilerden vatandaşlık verilenler tarafından kullanılan oyların sayısı belirsizdi. Seçim sonrası sokaklarda AKP bayrakları ile sevinç gösterileri yapan Türkçe bilmeyen yabancı mülteciler dikkatle izlendi. Para karşılığı önceden dağıtılan oy pusulalarının mevcudiyeti haberleri sıkça görüldü. Dolayısıyla seçim güvenliği açısından çok önemli olan Adalet, İçişleri, ve İletişim Bakanlığının taraflı olarak konumlarını muhafaza etmesi de dikkate alındığında kaybeden tarafın oylarının kazanan taraftan daha çok olduğu değerlendirilmektedir.

Bütün bu gerçekleri bilen yeni yönetimin 25 milyon karşıt oyunun baskısı altında etkili bir icraat yapabilmesi kolay olmayacaktır.. Bunun yanında tüm büyük sehirlerde kaybeden tarafın yani KIlıçdaroğlu oylarının çok olduğu da bir gerçektir.

Sonuç olarak; Sayın Recep Tayyip Erdoğan tüm devlet gücünü seferber ederek ve medyadaki iddialara göre birçok şaibeli hileye de başvurarak 13 üncü Cumhurbaşkanı seçilmiştir. 9 ay sonra yeni seçimler vardır ve ülkemizin derin bir ekonomik krizin ortadan kaldrılması gibi acil görevi vardır. İşi asla kolay değildir.

ÖZETLE :
- KAYBEDEN TAM OLARAK KAYBETMEMİŞTİR.
- KAZANAN DA TAM OLARAK KAZANMAMIŞTIR.
- DEMEK Kİ BİZ 9 AY SONRAKİ YEREL SEÇİMLERE KADAR SİYASİ
YAŞAMDA ÇOK HAREKETLİ GÜNLERE ŞAHİT OLACAĞIZ…

(Bu yazı 1 Haziran 2023 günü kaleme alınmıştır)
-----------------------------------------------


Dr. Tahir Tamer Kumkale
4 Haziran 2023 Pazar

 
BİLDİRİ-YORUM
2000-2012 | Dr. Tahir Tamer Kumkale