29 ŞUBAT 2024 PERŞEMBE

 
Dr. Tahir Tamer Kumkale

tamer@kumkale.net

İYİ İNSANLARI SAYGI İLE SELAMLIYOR, SEVGİ İLE KUCAKLIYORUM

Ana Sayfa
Başlarken
Yazı Arşivi
Yazı Arama
Kitaplarım
Hakkımda


    Kitaplarımdan seçmeler...

Amazon'da kitaplarım


İYİ PARTİ ALTILI MASAYA YANLIŞ YAPMIŞTIR.
Bu yazımı Facebook'ta beğenmek veya bir arkadaşınıza göndermek (tavsiye etmek) için:

Devletin içine düştüğü yok olma tehlikesinin korkunç derinliğini görmekten aciz olan zavallılar, elbette ciddi ve hakiki çareyi görmemek için gözlerini yumarlar. -Gazi Mustafa Kemâl Atatürk- (1924)

 3 Mart 2023 Cuma 

Bundan bir ay önce Millet İttifakı’nın “Ortak Politikalar Mutabakat Metni”, altı siyasi parti genel başkanının katıldığı toplantıda açıklanmıştı. 244 sayfadan oluşan metinde dokuz ana başlık altında 2 binden fazla yeni düzenleme yer alıyordu. 21 yıldır Ak Parti yönetiminden bunalan geniş halk kesimlerinin beklentilerinin tamamına bu metinde yer veriliyordu.

Altı parti liderinin oluşturduğu altılı masanın ortak hedefi; Türkiyeyi tek adam rejiminden çıkartmak ve bir daha böyle bir rejimle karşılaşmayacak şekilde eksikliklerini gidererek parlamentonun hakim unsur olduğu, kuvvetler ayrılığının rahatça çalışabildiği, devletin her alanda denetlenebilir olduğu bir sistemi kurmak olarak belirlenmişti.

CHP Lideri Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun sabırlı ve planlı çalışması ile bir araya gelen “Altısı Masa” uygulaması Türk demokrasisi için tarihi bir gelişme olmuştur.

Bu oluşum Türkiye’nin siyasi geleceği için çok önemli idi ve tüm ülke sathında destek görerek insanlarımızda büyük sevinç ve umut yaratmıştı. Çünkü, ilk defa aslında birbirinin her alanda rakibi olan altı siyasi parti; bugüne kadar görmeye alışık olmadığımız şekilde özveri göstererek ülkemizin geleceği için mucize kabul edilebilecek ortak bir mutabakat metni üzerinde anlaşmışlar ve bunu gerçekleştirmek için Türk milletine söz vermişlerdi.

“Ortak Politikalar Mutabakat Metni”nin yayınlanmasından sonra sıra millet ittifakının ortak Cumhurbaşkanı adayının açıklanmasına gelmişti. Bu arada beklenmeyen gelişmeler oldu. 6 Şubat 2023’te deprem felaketi gündeme gelince dikkatler deprem bölgesine çevrildi. Altılı Masanın Ortak Cumhurbaşkanı adayının açıklanması faaliyeti 13 Şubattan 2 Martta yapılacak toplantıya bırakıldı.

Ve 2 Mart 2023’te Saadet Partisinin ev sahipliğinde bu toplantı gerçekleşti. Kulislere sızan bilgilerde Sayın Akşener dışında kalan liderler Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığında birleşmişlerdi. Birkaç gün öncesinden başlayan gelişmeler İyi Parti içinde Kemal Kılıçdaroğlu ismine muhalefet olduğunu gösteriyordu. Buna rağmen olayların olağan seyrine göre altılı masanın gerçek mimarı ve bu masanın en büyük partisi olan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Ortak Cumhurbaşkanı adayı olarak isminin açıklanması bekleniyordu. Ama böyle olmadı. Altı parti liderinin ortak ıslak imzalı toplantı sonuç tutanağında anlaşma sağlandığı belirtilmesine rağmen toplantı sonrası faaliyetler beklendiği gibi olmadı. Liderler imzalarına rağmen bazı konularda anlaşamamışlardı ve böylece isim açıklanması 6 Mart gününe ertelendi. Çıkan haberler ve toplantı sonrası gelişmeler İyi Partinin içinde Kılıçdaroğlu ismine şiddetli bir muhalefetin olduğunu açıkça ortaya koymuştur.

Ortak mutabakat metninin hazırlanmasına büyük katkıda bulunup onay vermiş olan İyi Partinin seçimlere iki ay kalmışken gerçekleştirdiği bu olumsuz davranışı siyasi etiğe uygun düşmemiştir. Altılı masaya umutlarını bağlayan halkımız üzerinde ise şok etkisi yapmıştır. Ve doğal olarak bu tutum seçim stratejisini bu masayı dağıtmak üzerine inşa eden Cumhur İttifakı bileşenlerinde olağanüstü sevinçle karşılanmıştır.

OLMADI SAYIN AKŞENER. TARİHİ MİSYONUNA YAKIŞMADI……

Sayın Meral Akşener parti teşkilatının tüm unsurları ile yaptığı bir seri istişareler sonucu 3 Mart Saat 16:00 basına tarihi açıklamasını yapmıştır. Akşener, yıllardır birlikte uyum içinde çalıştıkları Kemal Kılıçdaroğlu’nun isminin Cumhurbaşkanı adayı olarak kendilerine dayatıldığını, buna alet olmayacaklarını, kendi adaylarının Mansur Yavaş veya Ekrem İmamoğlu olduğunu, dolayısıyla altılı masayı dağıttığını da açıklamıştır.

Ülkemiz çok zor günlerden geçmektedir. Önümüzdeki seçimler şimdiye kadar yapılan olağan yerel ve genel seçimlerine benzememektedir. Bu seçim tam bir referandum niteliği taşımaktadır. Halkımız Tek Adam rejimine devam mı diyecektir. Yoksa yeniden parlamentonun ağırlıkta olduğu ve kuvvetler ayrılığının belirgin olarak uygulanacağı demokratik düzenden yana mı oy kullanacaktır. Yani seçimler sonucunda köklü bir rejim değişikliği gündeme gelebilecektir.

Hal böyle iken Sayın Meral Akşener’in yaptığı bu asla beklenilmeyen davranış ile İyi Parti güç kaybetmiştir. Ve Cumhur İttifakı bu olaydan en fazla sevinen ve kazanan taraf olmuştur.

Sonuç olarak;

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Millet İttifakının adayı olmaya devam edecektir. İyi Partinin boşalttığı yer kolayca diğer muhalefet partileri ile doldurulabilecektir. HDP, Memleket Partisi, Zafer Partisi, BTP, İşçi Partisi v.s. gibi partilerle işbirliği her zaman mümkündür..

İyi Parti her ne sebeple olursa olsun bu davranışının haklılığını bu safhada halka kolay anlatamayacaktır. Tarihe olumlu kayıt düşemeyecektir. Ve sonunda muhtemelen İyi Parti de siyasi tarihimizin partiler çöplüğündeki yerini alacaktır.

Tüm siyasi yöneticilerimizi aklı-selim ve itidale davet ediyorum. Ülkemizin önünde dağ gibi yığılan zorlukları yenebilmek için milletimizin huzur, güven ve birlikteliğine her zamankinden fazla ihtiyacımız vardır.Dr. Tahir Tamer Kumkale
3 Mart 2023 Cuma

 
BİLDİRİ-YORUM
2000-2012 | Dr. Tahir Tamer Kumkale