10 Kasım 2023 CUMA

 
Dr. Tahir Tamer Kumkale

tamer@kumkale.net

İYİ İNSANLARI SAYGI İLE SELAMLIYOR VE SEVGİ İLE KUCAKLIYORUM......

Ana Sayfa
Başlarken
Yazı Arşivi
Yazı Arama
Kitaplarım
Hakkımda


    Kitaplarımdan seçmeler...

Amazon'da kitaplarım


ALTILI MASAYA NASIL BAKMALIYIZ?
Bu yazımı Facebook'ta beğenmek veya bir arkadaşınıza göndermek (tavsiye etmek) için:

Devletin içine düştüğü yok olma tehlikesinin korkunç derinliğini görmekten aciz olan zavallılar, elbette ciddi ve hakiki çareyi görmemek için gözlerini yumarlar. -Gazi Mustafa Kemâl Atatürk- (1924)

 17 Ocak 2023 Salı 

Son günlerde beklentisini yükselten Türk kamuoyundan ALTILI MASA hakkında kötü sözler çıkmaya başladı. Çeşitli odaklardan her aykırı sese karşı çok ciddi eleştiriler geliyor ve muhalif sosyal medyada yandaş medyaya benzer şekilde “ Altılı masa dağılıyor” sesleri duyuluyor..

Evet altılı masa eleştirilmeli. Ama bu eleştiriler asla yıkıcı değil, yapıcı olmalıdır. Taraflar henüz son sözlerini söylememiş ve üstlendikleri ağır görevin nasıl yapılacağına dair fikir birliğine varamamışlardır. Ama ciddiyetle çalışmalarına devam etmektedirler. Aceleye değil planlı-proğramlı bir çalışmaya ihtiyaçları vardır.

Bir masa etrafında her birinin ayrı görüşü ve ayrı devlet yönetme proğramı olan bibirine rakip altı siyasi parti bir araya geliyorlar ve “ülkeyi içine düşürüldüğü kaos ortamından en az zararla nasıl çıkarırız” ortak hedefi üzerinde bir yılı aşkın süredir uyum içinde çalışıyorlar. Ve anlaştıkları konuları, yani çözüm yollarını kamuoyu ile paylaşıyorlar. Kanaatime göre doğrusunu yapıyorlar.

Bu oluşum sadece bizim için değil, dünya siyasi tarihi içinde bir ilktir. Normal şartlarda birbiri ile kıyasıya rakip olması gereken altı parti müşterek bir hedef etrafında toplanıp adeta tek parti imiş gibi çalışıyorlar.

Bunların ortak hedefi; Türkiyeyi tek adam rejiminden çıkartmak ve bir daha böyle bir rejimle karşılaşmayacak şekilde eksikliklerini gidererek parlamentonun hakim olduğu, kuvvetler ayrılığnın normal çalışabildiği, devletin her alanda denetlenebilir olduğu bir sistemi kurmaktır.

CHP Lideri Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun sabırlı ve planlı çalışması ile bir araya gelen “Altısı Masa” uygulaması Türk demokrasisi için tarihi bir gelişmedir.

Devletin zor durumlarında partilerin kendi proğramları dışına çıkarak nüşterek bir hedef etrafında birleşebiliyor olması örnek alınacak bir siyasi başarıdır.

Yaptıkları iş çok ama çok zordur. Onları kırıcı bir şekilde tenkit etmek yerine sabır ve tahammül ile takip edip desteklemekte yarar vardır.

Sonuç olarak ; Altılı Masa tüm eksikliklerine rağmen doğru zamanda doğru yerde atılmış bir siyasi adımdır. Henüz işin başındalar. Birbirlerini yakından tanıyacaklar ve o zaman daha da dik durup kenetlenecekler. 85 milyona güven vereceklerdir..


Dr. Tahir Tamer Kumkale
17 Ocak 2023 Salı

 
BİLDİRİ-YORUM
2000-2012 | Dr. Tahir Tamer Kumkale