08 HAZİRAN 2024 CUMARTESİ

 
Dr. Tahir Tamer Kumkale

tamer@kumkale.net

İYİ İNSANLARI SAYGI İLE SELAMLIYOR VE SEVGİ İLE KUCAKLIYORUM............

Ana Sayfa
Başlarken
Yazı Arşivi
Yazı Arama
Kitaplarım
Hakkımda


    Kitaplarımdan seçmeler...

Amazon'da kitaplarım


CUMHURİYETİN YÜZÜNCÜ YILINDA “KEMALİST EKONOMİ SİSTEMİ” TÜRKİYE’Yİ EKONOMİK DARBOĞAZDAN ÇIKARTACAK TEK ÇÖZÜMDÜR (I)
Bu yazımı Facebook'ta beğenmek veya bir arkadaşınıza göndermek (tavsiye etmek) için:

Bu vatan, çocuklarımız ve torunlarımız için cennet yapılmaya değer bir vatandır… Bu geniş memleketi bayındır bir hale çevirmek lazımdır. Bu halk zengin olmaya mecburdur. Memleket bayındır olmazsa, bu halk zengin olmazsa, size hala yaşama imkânından bahsederlerse inanmayınız.(Gazi Mustafa Kemal Atatürk -1930)

 5 Ocak 2023 Perşembe 

AK Parti iktidarının 20’nci yılında uyguladığı yanlış politikalarla Türkiye’nin ekonomisi her alanda tam bir çıkmaza girmiştir. Ak Parti üst düzey yönetim kadroları ve bunların çevresindeki bir avuç mutlu azınlık dışında Türk halkı giderek fakirleşmiş, üretici orta sınıf tamamen kalkmış ve milletimiz Atatürk’ün deyimiyle fakr-u zaruret içinde harap ve bitap düşmüştür.

40 yılı aşkın bir süredir ATATÜRK’ün en kuvvetli yönü olduğuna inandığım ekonomik görüşlerini her platformda savundum. Kemalist Ekonomi Sisteminin dünyada yaygın uygulanan yedi ekonomik sistemden daha iyi olduğunu ispatlayan 600 sayfalık doktora tezi verdim. Konferanslar, mülakatlar, gazete makaleleri seminerler, paneller ve televizyon programları ile ilgili ve yetkililere ulaşmaya çalıştım. Sonunda bu çalışmalarımı kitaplaştırarak Türklerin ve dünya insanlığının kullanımına sundum. Bu çabalarım ne yazık ki olumlu bir sonuca ulaşamadı. Çünkü yönetim kademesindeki hiçbir ilgili ve yetkiliye ulaşmaya muvaffak olamadım. Asla yılmadım. Israrla Türkiye’yi ve dünya ülkelerini ayağa kaldıracak tek ve geçerli sistemin tamamen milli “Kemalist Ekonomi Sistemi” olduğunu haykırarak bildirmeye devam ettim. Bu iddialarımı bugün eskisinden daha çok inanarak vurgulamaya devam edeceğim.

– Bilindiği gibi 1991’de Sosyalizm/Komünizm çöktü. Sovyetler Birliğinin liderliğini yaptığı Komünizm tarih çöplüğünde yerini aldı. Neticede bu sistemin dünyadaki en büyük temsilcisi Rusya Federasyonu dahi tipik bir kapitalist sistemi kabul ederek uygulamaya başladı.

– Komünizmden sonra pek çok sosyalist ülke kapitalizme geçerek insanın insanı sömürdüğü sistem tüm dünyada etkin hale geldi. 2020 yılında Çin’de başlayan CORONA salgınının kısa sürede tüm dünyaya yayılmasını takiben kapitalist sistem bu virüse karşı alınacak tedbirlerin uygulanmasında otoriter sistemlere göre çok başarısız oldu. ABD’nin liderliğini yaptığı Kapitalizm ise CORONA virüsü ile başlayan dönemde her yerde sorgulanmaya başlandı. CORONA sonrası yeniden kurulacak dünya düzeni için Kapitalizm yeniden yaygın kullanılma şansını kaybetti. Kamu ve özel sektörün birlikte uyum içinde çalışabilecekleri yeni bir sistem ihtiyacı ortaya çıktı.

Peki dünyada böyle bir sistem var mıdır?

Böyle bir sistemin fiilen uygulanıp her alanda başarıya ulaştığı bir ülke oldu mu?

Evet böyle bir sistem vardır. Bu sistem Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından yaratılmıştır. 1923-1938 yılları arasında genç Türkiye Cumhuriyeti topraklarında fiilen uygulanmıştır.

Tarihten sıfırlandığına inanılan bir ülkenin külleri üzerinde tüm yokluklara rağmen, yani, Osmanlı borçlarını üstlenmiş, insan kaynakları, bilgi ve sermaye birikimi olmayan bir ülkeden 15 yıl içinde kendi topunu, tankını ve uçağını yapabilen, enflasyonu tanımayan, her alanda büyük bir kalkınma sağlayan güçlü bir Türkiye Cumhuriyeti yaratılmıştır.

Buraya bir nokta koyalım ve günümüz dünyasına bakalım.

Şimdi CORONA sonrası tüm dünyada şu sorular sorulmaya başlanmıştır.

Peki salgın sonrası yeni dünya düzeninin kurulmasında Türkiye ve diğer dünya ülkeleri ne yapacaklar?
Yaşanan büyük karantina uygulamaları ile çöken ekonomiler nasıl bir sistemle ayağa kaldırılacak?
Şurası bir gerçek ki günümüz dünyasında tüm dünya ülkeleri her alanda birbirleri ile çok sıkı bir etkileşim içindedir. Herhangi bir ülkedeki sorunlar kısa sürede tüm ülkeleri etkisi altına almaktadır. Yani ekonomi alanındaki sorunlar sadece bizim değildir. Dünya ülkeleri meydana gelen krizden mutlaka etkilenmişlerdir. Ama Türkiye en fazla etkilenen ülkelerin başında gelmektedir.

PEKİ ÇARE VAR MIDIR?

EVET ÇARE VARDIR.

ÇARE İTHAL FİKİRLERDE DEĞİLDİR.

ÇARE BİZDE YANİ TÜRK MİLLETİNDEDİR…

ÇARE SERV’İ KIRIP LOZAN’I BAŞARAN BEYİNLERDEDİR…

ÇARE KEMALİST EKONOMİ MODELİ’NİN UYGULANMASIDIR.

”KEMALİST EKONOMİ MODELİ”; yerlidir ve millidir. Sahibi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’tür. Atatürk’ün üstün dehası ile Türk milletinin ihtiyaçlarının giderilmesinde Türk milletinin imkân ve kabiliyetleri dikkate alınarak hazırlanarak başarıyla uygulanmış bir modeldir.

Kırk yılı aşkın bir süredir üzerinde çalıştığım KEMALİST EKONOMİ SİSTEMİ’nin günü geldiğinde dünya milletlerince baş tacı edeceğine olan inancımı da asla kaybetmedim.

İşte şimdi günü gelmiştir. Kanaatim odur ki; bugün tüm insanlık Kemalist Ekonomi Modeline muhtaçtır ve bu modeli uygulamak üzere birbiri ile yarışacaklardır.

Burada özellikle ülkemin gerçek ekonomistlerine sesleniyorum.

Dünyanın geleceğini görün ve benim ekonomik konularda amatör bir ruhla yaptığım çalışmaları bulunduğu yerden alarak dünyanın aradığı bir model haline getirin. İşte o zaman insanlığa en büyük hizmeti yapmış olursunuz.

—————–

NOT: Dr. Tahir Tamer Kumkale’nin “KEMALİST EKONOMİ” ile ilgili yazıları devam edecektir.


Dr. Tahir Tamer Kumkale
5 Ocak 2023 Perşembe

 
BİLDİRİ-YORUM
2000-2012 | Dr. Tahir Tamer Kumkale