08 HAZİRAN 2024 CUMARTESİ

 
Dr. Tahir Tamer Kumkale

tamer@kumkale.net

İYİ İNSANLARI SAYGI İLE SELAMLIYOR VE SEVGİ İLE KUCAKLIYORUM............

Ana Sayfa
Başlarken
Yazı Arşivi
Yazı Arama
Kitaplarım
Hakkımda


    Kitaplarımdan seçmeler...

Amazon'da kitaplarım


OCAK 2022 AYI ELEKTRİK FATURALARI TARİHİ SOYGUN OLARAK CUMHURİYET TARİHİMİZDE YERİNİ ALACAKTIR.
Bu yazımı Facebook'ta beğenmek veya bir arkadaşınıza göndermek (tavsiye etmek) için:

Bir milletin siyasi alın yazısında mevki sahibi olabilmek için onun ihtiyacını görebilme ve onun kudretini takdir edebilmede ehliyet sahibi olmak birinci şarttır.- Gazi Mustafa Kemal Atatürk-1927

 26 Ocak 2022 Çarşamba 

Evet bu ay gelen Elektrik faturaları resmen yapılan bir soygunun belgeleridir.. Ve ben dünü yazan bir tarihçi olarak bu soygunu yazmaları için geleceğin tarihçilerine belge bırakıyorum.

14 yıldır Balıkesir, Edremit ilçesi, Altınkum Mahallesinde iç kullanım alanı 67 metrekare olan bir apartman dairesinde oturuyorum. Bu bölgenin iklimi yumuşak olduğu ve doğal gazda bulunmadığı kışın klima ile ısınıyorum.

Isıtmada MİTSUBUSHİ marka İnverter iki klima kullanıyorum. Bunlardan biri 18.000 BTU diğeri ise 9.000 BTU gücündedir. Bunlar piyasadaki en az sarfiyatı olan cihazlar olarak bilinmektedir.

75 yaşındayım. Evde oğlumla beraber iki kişi ikamet ediyoruz. Evimizdeki tek lüksümüz bilgisayar başında çok zaman harcamamızdır..

Buzdolabı, Çamaşır makinası, fırın, mikrodalga fırın, çaymatik makinası, bulaşık makinası, elektrik süpürgesi, 1 telefon, bir televizyon, internet modemi, iki bilgisayar, bir telefon ve bulaşık makinası çalışmaktadır. Ampüllerin tamamı az yakan sarfiyatsız olanlardandır. Ayda bir ütü yapılır. Çamaşır kurutma makinası vardır ama kullanılmaz. Genellikle dışarıda yemek yediğimizden evde sadece kahvaltı dışında mutfak faaliyeti de normal ölçülerdedir. Banyomuzda elektrikli şofben olmasına rağmen biz sıcak suyu genellikle güneş enerjisi sisteminden alıyoruz.

Bu genel bilgiden sonra şimdi gelelim tarihi soygun faturasına.

33 günlük süreyi kapsayan OCAK 2022 faturası 2207.00 TL olarak gelmiştir. Oysa bir ay önceki fatura 846 liradır. Geçen bir ay içinde rutin yaşam faaliyetlerinde bir değişiklik olmamıştır. LİMAK şirketinde bir ay içinde ortaya çıkan bu fahiş fiyat artışını izahını yapabilecek bir yetkili var mı bilemiyorum.

Şimdi bu inanılmaz zammı yapan veya yapılmasına göz yuman yetkililere sesleniyorum.
Öncelikle ben bu parayı verecek güçteyim. 30 yıllık devlet hizmetinden sonra ¼ ünden emekli olmuş, en yüksek devlet memuru maaşı alan biriyim. Kendi evimde oturuyorum. Yol parası v.s. masrafım yok. Çocuk okutmuyorum. Sade bir apartman dairesinde çok sade bir yaşamım var.

Bu artış benim mali durumuzu bozmaz. Yani benim tuzum kuru. Buna rağmen sadece ısınmak için ödemek zorunda olduğum 2207 lira elektrik parasının mantıki zam sınırlarını çok aştığını ve birilerinin bize kazık attığını değerlendiriyorum.
Asgari ücretin 4250 lira olduğu , işsizliğin tavan yaptığı, enflasyonun fiyatları uçurduğu bir dönemde maaşının 2207 lirasını sadece ısınmak için elektriğe verilmesi gerçeğinin milletin ödeme sınırlarını çok zorlayacağını düşünüyorum.

Ve ben bir tarihçi olarak bugünleri yazacak tarihçilere kullanmaları için tarihi bir belge bırakıyorum. Asgari ücretin 4250 olduğu ülkemde Anadolu Türk Toplumunun yaşamını nasıl tasvir edeceklerini şimdiden merak ediyorum.

Kimseye kızmıyorum. Şikayette etmiyorum. Sadece bir tespit yapıyorum. Çünkü bu yönetim dışarıdan ithal edilmedi. Darbeyle ve silah gücü ile de gelmedi. Halkımız bunları kendi hür iradesi ile seçti ve büyük bir güvenle 20 yıldır hiç değiştirmeden yönetimle kalmaları için oy verdi. Ve kamuoyu yoklamaları hala bu yönetimin birinci parti olduğunu gösteriyor. Yorum yapmıyorum. Yapamıyorum. Çünkü mantığım bugün içinde bulunduğumuz durumu açıklamaya yetmiyor.

Ne diyelim…KENDİ DÜŞEN AĞLAMAZMIŞ..…


Dr. Tahir Tamer Kumkale
26 Ocak 2022 Çarşamba

 
BİLDİRİ-YORUM
2000-2012 | Dr. Tahir Tamer Kumkale