08 HAZİRAN 2024 CUMARTESİ

 
Dr. Tahir Tamer Kumkale

tamer@kumkale.net

İYİ İNSANLARI SAYGI İLE SELAMLIYOR VE SEVGİ İLE KUCAKLIYORUM............

Ana Sayfa
Başlarken
Yazı Arşivi
Yazı Arama
Kitaplarım
Hakkımda


    Kitaplarımdan seçmeler...

Amazon'da kitaplarım


CHP GERÇEKTEN İKTİDARA ADAY MI?
Bu yazımı Facebook'ta beğenmek veya bir arkadaşınıza göndermek (tavsiye etmek) için:

Bir milletin siyasi alın yazısında mevki sahibi olabilmek için onun ihtiyacını görebilme ve onun kudretini takdir edebilmede ehliyet sahibi olmak birinci şarttır.- Gazi Mustafa Kemal Atatürk-1927

 3 Ağustos 2020 Pazartesi 

1977 Milletvekili seçimlerinde Yüzbaşı rütbesinde ve Kara Harp Akademisi öğrencisiydim. Seçim sandıkları Akademi arazisi içinde yer alan Golf Klubüne konmuştu. Ve sadece Harp Akademileri Kampüsü içinde ikamet eden asker kişiler oy veriyordu. Sandıklarda sadece 4 ayrı parti oyu vardı. Geri kalan oyların tamamı CHP'ye aitti.

CHP, Atatürk'ün ve İsmet Paşa'nın partisi olarak görüldüğünden tüm askerler koşulsuz olarak CHP'ye oy veriyordu. Bu durum emekli olduğum 1996 yılında da fazla değişmemişti. Bir bakıma Atatürk'ün askerleri partiyi sahiplenmişlerdi,

Geçtiğimiz günlerde 18 yıldır AK Parti karşısında başarısız olan CHP'nin İktidar Kurultayı yapıldı. Güya bu kurultay sonrası oluşacak kadrolar CHP'yi iktidara taşıyacaklardı. Ülkeye demokrasi getirilecekti. Oysa bu kurultayın icra tarzında dahi getirileceği söylenen demokrasi yoktu. Sayın Kılıçdaroğlu tek adaydı. Yıllardır tekrarladığı sözleri söyledi. Yıllardır AK Parti gibi her alanda başarısız ve tükenmiş, yorulmuş bir parti karşısında dahi bugüne kadar başarı gösterememiş kişileri yönetime aldı.

Parti Meclisine seçilen kişileri tenkit etmek gibi bir niyetim yok. Mutlaka her biri kendi çapında değerli insanlar. Fakat bu kadroların Türkiyeyi içinde bulunduğu durumdan çıkarmaya gücünün yetmeyeceğini değerlendiriyorum.

Neden mi?

Çünkü, Bu kadrolar içinde ülkemizin temel harcı olan Atatürkçü Düşünceyi sahiplenmiş ve partiyi 81 milyonun tek ortak noktası olan Atatürkçülük konusunda yönlendirecek bir bilim adamına rastlamadım.

Çünkü, kumpas davalarıyla ve 15 Temmuz Darbe girişimi sonunda çıkartılan kararlarla adeta yok aşamasına getirilen Türk Silahlı Kuvvetlerini temsil eden ve bu konuda alınacak kararlarda söz sahibi olacak bir askere rastlamadım.

Çünkü, siyasallaşan yargının sorunlarına çare bulacak ve parti politikalarını yönlendirecek efsane hukukçularımızdan ( Sayın Sabih Kanadoğlu, Sayın Prof. Dr. Sami Selçuk v.s gibi) hiçbirinin ismine rastlamadım.

Çünkü, oradan oraya savrulan dış politikamızı yönlendirecek Sayın Önur Öymen gibi isimlere rastlamadım.

Amacım CHP'yi yermek ve kötülemek değildir. CHP bu ülkenin kurucu partisi ve geleceğini düzenleyebilecek tek kuruluştur. İktidar ne kadar önemli ise iktidarı değiştirecek partide en az onun kadar önemlidir.

AK Parti, 18 yıldır yorulmuştur. Tükenmiştir. Nitekim bu partinin içinden iki parti daha çıkmıştır ve partiler AKP'ye karşı şiddetli muhalefet yapmaktadırlar.. Anketler AK Partinin hızla toplumdaki güvenilirliğini kaybettiğini göstermektedir. Bu durumda iktidar. değişikliği kaçınılmazdır.

Ve tek alternatif CHP'dir. CHP'nin AK Parti karşıtlarını bir araya getirmek gibi tarihi bir misyonu vardır. Bu grupları bir araya getirecek ortak payda Atatürkçülüktür. Burada bahsettiğim Atatürkçülük sadece CHP Ambleminde yer alan altı okta belirtilenler değildir. NUTUK'tan başlayarak yapılan inceleme ile Atatürkçülüğün altı herkesin anlayacağı bir dille doldurulmalı ve partiler bu ilkeler altında toplanmaya davet edilmelidir.

Sayın Kılıçdaroğlu; sorumluluğunuz çok büyüktür. Tüm toplumu kucaklamanız gerekiyor. Bunun için zamanınız çok azdır. Türk toplumunun her alanda yetiştirdiği dünya çapında saygın beyinleri bulun ve onları bu misyon altında değerlendirin. Şimdiden başarılar diliyorum.


Dr. Tahir Tamer Kumkale
3 Ağustos 2020 Pazartesi

 
BİLDİRİ-YORUM
2000-2012 | Dr. Tahir Tamer Kumkale