10 Kasım 2023 CUMA

 
Dr. Tahir Tamer Kumkale

tamer@kumkale.net

İYİ İNSANLARI SAYGI İLE SELAMLIYOR VE SEVGİ İLE KUCAKLIYORUM......

Ana Sayfa
Başlarken
Yazı Arşivi
Yazı Arama
Kitaplarım
Hakkımda


    Kitaplarımdan seçmeler...

Amazon'da kitaplarım


HALK TV VE TELE- 1 E VERİLEN 5 GÜNLÜK KAPATMA CEZASININ ETKİLERİ:
Bu yazımı Facebook'ta beğenmek veya bir arkadaşınıza göndermek (tavsiye etmek) için:

Felaket başa gelmeden evvel, onu önleyecek ve ona karşı savunulacak gerekleri düşünmek lazımdır. Geldikten sonra dövünmenin faydası yoktur. Gazi Mustafa Kemâl Atatürk (Nutuk-1927)

 2 Temmuz 2020 Perşembe 

RTÜK’ün görevi ülkedeki muhalif sesleri susturmak değildir. Kurumun asli görevi Türk Kültürüne yönelik saldırıları önlemek ve milli kültürümüzün muhafazasını sağlamlaştırmaktır.

Birileri Ak Parti yönetimine RTÜK Başkanı olarak atayıp banka yönetim kurulu üyeliği ile ödüllendirdikleri Ebubekir Şahin adlı kişiyi derhal görevden almasını bildirmeli ve bu kişinin Ak Parti ile tüm ilişkilerinin kesildiğini yüksek sesle duyurmalıdır. Çünkü hiç bir muhalif kişi, kuruluş ve parti tüm imkanlarıyla uğraşsalar Ak Partiye bu kadar büyük zarar veremezdi. Ak Parti yönetimine düşen ilk iş derhal bu şahsı görevden alarak partiye verdiği zararın hesabının sorulması olmalıdır.

Beş gün kapalı kaldığı süre içinde bu iki televizyonun vereceği zararlardan partiyi korumak isterken şimdi 83 milyon ve tüm dünya basını muhalefetin sesi olduğu belirtilen bu iki kanalın bedava reklamını yapıyor. Haberin duyurulduğu andan itibaren yapılan yayınların Türk ve dünya kamuoyunda yarattığı reklam ve propagandanın maddi olarak ölçülmesi mümkün değildir. Reklam reklamdır. İyisi ve kötüsü olmaz. Eğer CHP, İYİ Parti v.s. tüm muhalif partiler isteseler Ak Partiyi kötülemek için milyarlarca dolar harcasalar asla bu kadar etkili olamazlardı.

İşte bu yüzden ben yetkili olsam CHP yönetimi olarak Ebubekir Şahin denilen kişiye hiç kızmazdım . Aksine CHP’ye yaptığı olağanüstü destek adına görkemli bir tören düzenleyip takdir ve teşekkür belgeleri verirdim.

Cumhuriyeti kurmak için bir avuç inanmış kişi ile yola çıkan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün elinde fikir ve düşüncelerini yaymak için sadece 28 gazete vardı. Oysa karşılarında kendilerini vatan hainliği ile suçlayan Padişah ve İngiliz işgal yönetimi destekli 597 gazete vardı. Onun için Gazi, ilk iş olarak Sivas'ta İrade-i Milliye Gazetesini çıkardı. Ankara'ya gelişinde de Anadolu Ajansını kurdu. Sonunda bu iki basın organı diğerlerine galip geldi. Çünkü doğruları ve gerçekleri ilk ağızdan bildiriyorlardı. Umarım ilgililer ders alırlar.

Sosyal bir gerçektir ki fikirler ceza ile susturulamaz. Bilakis güçlendirilir, kuvvetlendirilir. Fikre karşı bir tek mücadele şekli vardır Oda fikre karşıt fikirle mücadele etmektir. Eğer fikriniz güçlü değilse, karşı fikri engelleyemezsiniz ve cezai tedbirlere başvurursunuz ki bu durumda da o fikri dahada güçlü hale getirirsiniz. Güçlü fikirler ise daima ilgiyi çeker ve sahiplenilir.

Dünyaca ünlü Rus yazar Soljenitsin, Gulag Takımadaları eserinde “tek kanallı radyo, tv ve gazetenin olduğu Sovyetler Birliğinde propaganda makinesinin 15 dakika durması halinde halkın bilinçlenerek iktidarı çökerteceğini” bildiriyordu. Dediği oldu. Uydu sistemi ile dünya Rus halkının evine girince SSCB çöktü. Bugün ise tüm dünyanın herkesin cebindeki telefonun tuşunda olduğu gerçeği asla unutulmamalıdır.

Son nokta; fikirler ceza ile susturulamazlar. Fikirler ancak daha güçlü fikirlerle susturulabilirler.


Dr. Tahir Tamer Kumkale
2 Temmuz 2020 Perşembe

 
BİLDİRİ-YORUM
2000-2012 | Dr. Tahir Tamer Kumkale