12 NİSAN 2024 CUMA

 
Dr. Tahir Tamer Kumkale

tamer@kumkale.net

İYİ İNSANLARI SAYGI İLE SELAMLIYOR, SEVGİ İLE KUCAKLIYORUM

Ana Sayfa
Başlarken
Yazı Arşivi
Yazı Arama
Kitaplarım
Hakkımda


    Kitaplarımdan seçmeler...

Amazon'da kitaplarım


BUGÜNÜN TÜRKİYESİ İÇİN PSİKOLOJİK HAREKAT’IN ÖNEMİ
Bu yazımı Facebook'ta beğenmek veya bir arkadaşınıza göndermek (tavsiye etmek) için:

Felaket başa gelmeden evvel , onu önleyecek ve ona karşı savunulacak gerekleri düşünmek lazımdır. Geldikten sonra dövünmenin faydası yoktur. Atatürk (Nutuk -1927)

 2 Nisan 2018 Pazartesi 

Ne yazık ki son yıllarda herhangi bir Avrupa ülkesinde asla göremeyeceğimiz hayalimizden dahi geçiremeyeceğiz olayları bire bir yaşamak zorunda bırakıldık. Yok canım. Buda olur mu yani? dediğimiz pek çok olay daha birinin şoku atlatılmadan peş peşe geliyor. Ben tarihçi olmanın verdiği avantajla eskiye dönüyor ve daha kötü şartlardan çıkmasını bildiğimiz durumları inceliyor, bir bakıma daha o kadar olmadık diyerek kendimi kandırıyorum. Ama panik üstüne panik yaşayan sade yurttaşın buna hiç şansı olmuyor.

Yoğun düşman psikolojik harekat saldırısı altında kalan milletimiz salim düşünme algısını kaybetti. Adeta mankurtlaştırıldı. Akılcı ve mantıklı düşünemiyor. Uyuşturulmuş halde nereye gittiğini bilmeden sürükleniyor. Aklı ile değil duygularıyla hareket ediyor.

Gerçek şu ki halk olmadan, halka dayanmadan, ona gerçekleri gösterip sorunları bizzat sahiplenmesi sağlanmadan bu kritik coğrafyada ülkeyi yönetmek ve başarılı olabilmek kolay değildir.

Hukuk, eğitim, tarım, finans, güvenlik v.s. dahil kaybettiğiniz tüm değerleri kısa sürede yeniden inşa edebilirsiniz. Ama binlerce yıllık kültürel değerleri kaybettirilip beyni boşaltılmış insanları yeniden sade Türk milleti haline döndürmek kolay olmaz. Bu husus çok ciddi insan mühendisliği çalışmasını gerektirir: Bunda da zamana ve profesyonel bilgi birikimine ihtiyaç vardır..

Kanaatimce 16 yıllık iktidar süresi içinde AK Partiye yaptırılan en büyük yanlış 23 yıllık bilgi birikimi ve tecrübeye sahip MGK. Genel Sekreterliği bünyesinde görev yapan ve benimde kuruluşunda görev aldığım Toplumla İlişkiler Başkanlığını (Psikolojik Harekat Teşkilatı) 2004 başında tamamen kaldırılması olmuştur..

Bu şekilde Türk toplumu 24 ayrı ülkeden yönlendirilen Psikolojik Savaş saldırısı karşısında savunmasız bırakılmıştır. Saldırılara karşı koyacak “Karşı Psikolojik Harekat Planı” yapabilme imkanı kalmamıştır. Ve sonunda ülke insanı bölünüp parçalanarak birbirine düşman hale getirilmesinin önü açılmıştır.

Konu hakkında defalarca yazılar yazdım. Kitaplar kaleme aldım. Televizyon programlarına katıldım. Konferanslar verdim. Üniversitelerin hazırladığı bilimsel toplantılara iştirak ettim. Fakat bazı bilinçli üniversiteli gençler dışında yetkililere ulaşmak fırsatım olmadı.

Devleti yönetmede önemli bir aşama olan halkın birlik-beraberlik içinde tek yumruk haline getirilmesi olgusu için "Psikolojik Savaş" konusuna öncelik vermenin zorunluluk olduğunu biliyor ve ilgili makamları uyarıyorum.

Bu konuda devletin hafızasında yeterli bilgiler mevcuttur. Bu konuyu iyi bilen personel de mevcuttur. Kısa sürede hayata geçirmek mümkündür.

Ülkenin geleceğinde çok önemli görevler üstleneceğine inanan kişilerin beyninin bir kenarında psikolojik savaş kavramının bulunması gerekmektedir.

Bu sistem kurulmadığı takdirde toplumun ve dolayısıyla ülkenin bölünüp parçalanmasına sadece seyirci kalınacaktır.

Henüz geç kalınmamıştır. AFRİN başarısının toplumda yarattığı olumlu ortamdan yararlanılarak Türk Toplumunu milli değerler ve milli hedefler doğrultusunda tek vücut haline getirecek bir sistem acilen oluşturulmalıdır.


Dr. Tahir Tamer Kumkale
2 Nisan 2018 Pazartesi

 
BİLDİRİ-YORUM
2000-2012 | Dr. Tahir Tamer Kumkale