08 HAZİRAN 2024 CUMARTESİ

 
Dr. Tahir Tamer Kumkale

tamer@kumkale.net

İYİ İNSANLARI SAYGI İLE SELAMLIYOR VE SEVGİ İLE KUCAKLIYORUM............

Ana Sayfa
Başlarken
Yazı Arşivi
Yazı Arama
Kitaplarım
Hakkımda


    Kitaplarımdan seçmeler...

Amazon'da kitaplarım


KAHRAMAN BİR TÜRK SUBAYINI TUĞGENERAL SERVET CÖMERT’İ KAYBETTİK. TÜRK MİLLETİNİN BAŞI SAĞOLSUN
Bu yazımı Facebook'ta beğenmek veya bir arkadaşınıza göndermek (tavsiye etmek) için:

Bugün Türk milleti, muvaffak olduğu her hayatî şeyin kahramanı olarak kendi ordusunu, ordusuna kumanda eden öz evlâtlarından kurulu subaylar topluluğunu, yüksek kumanda kurulunu görmektedir.(Gazi Mustafa Kemal Atatürk - 1931)

 24 Mayıs 2014 Cumartesi 

Kendisini tanımaktan ve birlikte çalışmaktan gurur duyduğum Merhum Servet Cömert Paşayı Kahraman bir Türk subayı olarak 1974 Kıbrıs Barış Harekatında tanıdım. 28 inci Tüm. Plan Subayı olarak görev yapan Kur.Yzb. Servet Cömert’in elinden Paşaköyde Harp Akademileri imtihanını kazanma belgemi teslim aldım. “Buradan çok çabuk kaçıyorsun ama benden kaçamazsın Kumkale üsteğmenim. Şimdi git kurslarını tamamla ders yılı başında Yıldız’da görüşürüz” diyerek beni Kıbrıs'tan uğurlamıştı..

Eylül 1975’de başlayan ders yılında Taktik öğretmenimiz oldu. Benim Strateji konularına ilgi duymamda iki yıl ders aldığım Servet Cömert Paşanın çok etkisi olmuştur.

Servet Paşa ile 1991’de Erzincan 3 üncü Orduda Harekat başkanı olarak atandığımda yeniden bir araya geldik. Harekat Yar Başkanımız olan Tuğgeneral Servet Cömert ile 13 Mart 1992 Erzincan depremine benim odamda harita başında bir operasyon hakkında tartışırken beraber yakalandık. O çok kötü anları birlikte yaşadığım, pek çok zorluğa birlikte göğüs gerdiğim bu ciddi, vakur, bilgili ve disiplin timsali büyük asker ve ailesi ile dostluk ve kardeşliğimiz ölene kadar devam etmiştir.

1994-1996’da Harp Akademilerinde, sonrasında da çeşitli Stratejik Araştırma kuruluşlarında ve pek çok bilimsel toplantıda beraber olduk.

Servet Cömert Paşa örnek ve çok başarılı bir komando subayı idi. Komando Okul ve Eğt. Merkezi Komutanı olarak Komando kavramının ülkemizde tanınmasında değerli hizmetleri olmuştur. Ayni zamanda çok iyi bir stratejist olan Servet Cömert, fikir ve düşüncelerini yazdığı strateji kitaplar ile ölümsüz kılmıştır. Yetiştirdiği öğrenciler ile O’nun özgün fikir ve düşünceleri daha nice yıllar yaşamaya devam edecektir.

Ömrünün son yıllarını İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Partinin Ulusal Strateji Merkezi (USMER) Başkanı olarak geçiren emekli Tuğgeneral Servet Cömert, bu partinin fikri yapısının zenginleştirilmesine önemli katkılarda bulunmuştur.

Özetleyecek olursam, Türkiye Cumhuriyeti Devleti; her Türk insanının güvenle sırtını dayayabileceği, dostluğunu arayacağı gerçek bir aydınını ve nadir olarak yetiştirdiği mümtaz bir evladını daha kaybetmiştir.

Milletimizin başı sağ olsun. Kederli ailesine ve yakın çalışma arkadaşlarına baş sağlığı diliyorum.

Ruhu Şad Olsun.

Mekanı cennet Olsun..

Dr.Tahir Tamer Kumkale

http://www.kumkale.net
http://kumkale.wordpress.comDr. Tahir Tamer Kumkale
24 Mayıs 2014 Cumartesi

 
BİLDİRİ-YORUM
2000-2012 | Dr. Tahir Tamer Kumkale