29 ŞUBAT 2024 PERŞEMBE

 
Dr. Tahir Tamer Kumkale

tamer@kumkale.net

İYİ İNSANLARI SAYGI İLE SELAMLIYOR, SEVGİ İLE KUCAKLIYORUM

Ana Sayfa
Başlarken
Yazı Arşivi
Yazı Arama
Kitaplarım
Hakkımda


    Kitaplarımdan seçmeler...

Amazon'da kitaplarım


MADENCİ KATLİAMI
Bu yazımı Facebook'ta beğenmek veya bir arkadaşınıza göndermek (tavsiye etmek) için:

Yeni Türkiye'nin takip edeceği siyaset, belirsiz ve keyfi olamaz. Bizim siyasetimiz, mutlaka milletin kabiliyet ve ihtiyacıyla mütenasip olacaktır.-Gazi Mustafa Kemâl Atatürk-(1923)

 15 Mayıs 2014 Perşembe 

MADENCİ KATLİAMI
------------------------------
Soma'yı, linyit kömürünü, madeni ve madenciyi iyi tanırım. İlkokulu orada bitirdim ve orada evlendim. Hayatını kömüre ve kömürden yararlanan elektrik santralına dayayan Soma'lılar medeni, aydın ve vatansever insanlardır. Kuleli Askeri Lisesi ve Harbiyede lakabım da Somalı idi. Oradaki arkadaşlarımız ve gerçek dostlarımızdan ailece hiç kopmadık. Babamın mezarı da Soma'da olduğu için kendimi Somalılara daima yakın hissettim.

İşte bu yüzden Maden faciası beni ve ailemi çok üzmüştür.

Bu saat itibarı ile 274 madencinin ölümünü kabullenmek mümkün değil. Daha 15 gün önce CHP'nin TBMM'de verdiği önerge dikkate alınsa idi şimdi o canlar yaşıyor olacaktı. Acılı insanların haklı duygusal tepkilerine karşı polisin saldırısını tarihi bir hata olarak görüyorum. Devletin sahip çıkamadığı bu insanları kucaklayacağı yerde tekme-tokat dövmesi affedilemez. Soma'nın acısını paylaşmak için tüm yurtta sokaklara çıkan halka TOMA suyu ve biber gazı ile müdahale edilmesinin de haklı bir yanı olamaz. Millet adeta isyan noktasına getirilmiştir. Bu çok yanlıştır. Devletin görevi vatandaşı ile kavga etmek değil onu korumak ve kollamaktır.

Soma faciası ülkenin içinde bulunduğu hukuksuzluk ortamının doğal neticesidir. Daha fazla para hırsı, ülkemizde kontrolsuzluk ve denetimsizlik ortamını yaratmıştır. Gelinen nokta devletin iflasının ilan edilmesidir. Başbakanın Soma'da kendi halkı tarafından protesto edilmesi ve koruma duvarı ile halkından kopması çok üzücüdür. Oysa bu halk Tayyip Erdoğan'ı hep kendisine yakın görmüş ve bu yüzden sekiz seçimde arka arkaya onu iktidar yapmıştır.

Türkiye zor günlerden geçmektedir. Her alanda silkinip kendine gelmesi gerekmektedir. Gidebileceğimiz başka Türkiye yoktur.

Göz göre göre adeta cinayete maruz kalarak hayatlarını kaybeden Madenci kardeşlerimizin acısı etrafında birleşip bütünleşmeliyiz. Bu büyük acıdan pozitif sonuçlar çıkarmalıyız.

Peki bunu yapabilir miyiz? Evet yapabiliriz. Nasıl yapacağımızın cevabı ise Atatürk'ün Nutkunda vardır.

Aydınlarımızı göreve davet ediyorum... .

Madenci kardeşlerimize Allahtan rahmet ve kederli yakınlarına sabırlar diliyorum.

Dr. Tahir Tamer Kumkale http://www.kumkale.net/


Dr. Tahir Tamer Kumkale
15 Mayıs 2014 Perşembe

 
BİLDİRİ-YORUM
2000-2012 | Dr. Tahir Tamer Kumkale