31 MART 2020 SALI

 
Dr. Tahir Tamer Kumkale

tamer@kumkale.net

İYİ İNSANLARI SAYGI İLE SELAMLIYOR VE SEVGİ İLE KUCAKLIYORUM.............

Ana Sayfa
Başlarken
Yazı Arşivi
Yazı Arama
Kitaplarım
Hakkımda


    Kitaplarımdan seçmeler...

Amazon'da kitaplarım


Fazlalıkları kırpın
Bu yazımı Facebook'ta beğenmek veya bir arkadaşınıza göndermek (tavsiye etmek) için:

 24 Aralık 2009 Perşembe 

Orkun Kumkale’nin bu makalesi KKTC, KIBRISLI Gazetesi’nin 17 Aralık 2009 tarihli köşesinde yayınlanmıştır.

Nerede duydum bilmiyorum.. Ama dünya üzerindeki bir milletin ata sözü olduğuna eminim.. Sanırım Japonlarındı.. Şöyle diyordu..

“Saklanmak istiyorsan kalabalığa karış”..

Pırıltılı bir laf.. Göz kamaştırabiliyor.. Aklımızla oynuyor.. Sevdiriyor kendini.. Kalabalıklar, insanlar, sokaklar, kuşbakışı bakınca gözüken binlerce kafa.. Sanki İstiklal Caddesinin eski fotoğrafları gibi.. Ortada bir de tramvay görüyorum bu lafı hatırlayınca.. Genellikle koyu koyu insanlar.. Türkiye toplumunun geneli, hem giydiği giysi itibarı ile hem de saç rengi yüzünden uzaktan bakıldığında koyu gözüküyor..

Türkiyeli Ermeni Hrant Dink öldürülmeden önceki bir yazısında, Türkiye’de kendisinin güvencinin ürkekliğine hapsolmuş bir şekilde yaşadığını belirtmişti.. Bence beyaz bir güvercin düşünmüştü bu lafı söylerken.. Siyah kalabalığın arasından çıkıp gelen bir öldürücü silahtı bu beyaz güvercini kırmızıya boyayan.. Bir gün onu yerde yatarken gördük bir sokağın ortasında.. Artık dimdik durmuyordu.. Duramayacaktı da.. Birileri onu devirmişti.. Ne mutluydu Türküm demek.. Rahatlamışlardı Ermeniyim diyeni öldürerek..

Hrant Dink’i tanımıyordum.. Yazılarını da okumamıştım.. Ama ismi yetiyordu.. Hrant.. Yani Mehmet, ya da Muzaffer gibi bir isim değildi.. Türk değildi yani.. Türkiye’de yaşayan herkesin olması “gerektirildiği” bir insan değildi.. Hani Hürriyet gazetesinin ilk sayfasında yazan “Türkiye Türklerindir” ibaresi ile birebir zıt bir yaratılıştaydı.. Allah onu Türklerin ülkesine göndermişti bir şekilde.. Bile bile..

Kendisi de farklıydı.. Sadece adı ve soyu değil.. Karakteri de farklıydı kalabalıklardan.. Sonradan tanımıştım onu.. Birkaç söyleşisini videodan izlemiştim.. Yazık ettiler adama demiştim..

Ölümünden sonra bir çok insanla birlikte mezarına kadar yürüyüp “Hepimiz Hrant’ız Hepimiz Ermeniyiz” sloganlarını taşımıştık yüreğimizde.. Hem de hala Türkiyeli Türk kalarak.. Mesela ben, Türkiyeli Türktüm bu lafı söylerken.. Kıbrıslı, Azerbeycanlı, Orta Asyalı veya Bulgaristanlı değil.. Türkiyeli bir Türktüm.. Türkiyeli bir Ermeni kardeşim için yürüyordum.. Türkiye’de öldürme yanlısı olmayan Türklerin de olabileceğini gösterebilmek için o gün Ermeni olmuştum.. Empati yapmıştım ve hissetmiştim.. Azınlık olarak yaşamanın, özellikle de Türklerin arasında bunu başarmanın zorluğunu bilirdim çünkü..

Kalabalıklar ise hala siyahtı. Ölümü tatmin etmemişti onları.. “Ermeniyiz” diye yürüyenleri de istemiyorlardı artık aralarında.. Ermeniyiz sloganının sadece sözde kaldığını da anlamamışlardı.. Sanki Almanya’da bir Türk öldürülse ve Almanlar onun ailesini teselli edebilmek için “Hepimiz bugün Türküz” dese, hoşlarına gitmeyecekti.. Giderdi elbet.. Herşey Türkler içindi bu dünyada.. Herkes Türktü.. Kızılderililer bile.. Türkler içindi tüm güzellikler.. Türk olmayanlara “ölüm” dü..

Ermeniyim demişti.. Hata etmişti.. Ermeni olabilir miydi bir insan?

Kürt olabilir miydi başka biri? Zaza, Pakistanlı, Rum, Yahudi olabilir miydi? Hele hele Türkiye’de..

Türkiye’den zorla göç ettirilen Rumca konuşan İstanbul’lular, Tunceli’de 1930’larda öldürülen kendine özgü Dersim insanları, Van’a Ermeni Kilisesi’ni inşa eden insanlar, bu topraklarda güvercindiler hep.. Beyaz güvercin..

Allah Türkleri Türkiye’ye göndermişti.. Vatan savunması için.. Bağırmak, öldürmek, kan dökmek, sinirlenmek, huzursuzlanmak, elindekini sağa sola vurmak, tetiğe basmak, Memati’leşmek, kafa atmak, huzur bozmak, ırkçı olmak için.. Tehdit vardı ve vatan bölünüyordu.. Soldan olmasa da sağdan, sağdan olmasa da alttan.. Bazen üstten..

Herhalde Türkiye’ye bir UFO düşse, “uzaylılar vatanı bölmeye geldi” diye onları da dışlayacak bu ırkçılar..

Allah sonumuzu hayırlı kılsın inşallah..


Dr. Tahir Tamer Kumkale
24 Aralık 2009 Perşembe

 
BİLDİRİ-YORUM
2000-2012 | Dr. Tahir Tamer Kumkale