10 NİSAN 2020 CUMA

 
Dr. Tahir Tamer Kumkale

tamer@kumkale.net

İYİ İNSANLARI SAYGI İLE SELAMLIYOR VE SEVGİ İLE KUCAKLIYORUM.............

Ana Sayfa
Başlarken
Yazı Arşivi
Yazı Arama
Kitaplarım
Hakkımda


    Kitaplarımdan seçmeler...

Amazon'da kitaplarım


KKTC'nin bilim adamı arayacak hali yok ya!
Bu yazımı Facebook'ta beğenmek veya bir arkadaşınıza göndermek (tavsiye etmek) için:

 24 Aralık 2009 Perşembe 

Orkun Kumkale’nin bu makalesi KKTC, KIBRISLI Gazetesi’nin 19 Aralık 2009 tarihli köşesinde yayınlanmıştır.

Pop starını arıyormuş KKTC.. Bir televizyon kanalında da yayınlanacakmış.. Hem de canlı canlı.. Yani birileri yeni pop starımız olacak, onu bağrımıza basacağız.. Bağrımız pop stardan eksik kalmıştı, basacak yeni pop starlar arıyorduk.. Arayalım bakalım..

Nedir bu pop star dedikleri şey?

Pop, popüler kelimesinin kısaltılmışı.. Sözlük anlamı ile “geniş halk kitleleri tarafından sevilen kişi” manasına geliyor..

Yani biz halk kitlesi olarak sevişebileceğimiz genç birilerini arıyoruz.. Sevmek, öpmek, başını okşamak, kolumuzu boynuna dolamak istiyoruz.. Öyleymiş.. Arıyormuşuz.. Oradan öyle mi gözüküyoruz? Yani hepimiz sürüyüz de, içimize attırılmak istenen ve sevmek zorunda bırakılacağımız yeni bir şarkıcıya mı ihtiyacımız varmış? Sevdiğimiz eski sanatçılar vardı.. Onlara ne olacak? Gerçi onlar pop star yarışması sonucu bizim “bağrımızdaki” yerlerini almamışlardı.. Cem Karaca, Moğollar falan.. Demek ki “dandik”mişler de haberimiz yokmuş..

Tabi asıl olan bu değil.. Asıl olan, insanların seyredeceği bir şov hazırlayıp para yapmak.. Yani kameranın arkasında bulunan kişiler, siz “yeni pop starımız kim olacak” kandırmacası içinde soru işaretlerinizle aptal aptal ekranlarınıza bakarken, kendi ceplerine indirmeyi ümit ettikleri yüksek meblağlar için sponsor arayışlarına çoktan giriştiler bile.. Yani kamera arkasında duracak yeni elemanlar arıyorlar.. Sponsor, yapımcı, televizyon şirketi, birkaç jüri adamı, bir de ortaya atılmış ve bu olağan üstü müthiş günü ballandıra ballandıra bizim gözümüze sokacak eğlenceli/sevimli ama bir o kadar da yapmacık bir sunucu.. İşte kamera arkasındaki arkadaşlarımız bunlar..

Bir de ara yerde kalan ekibimiz var.. Yani kamera arkasındaki para sayma makinesi maceraperestleri ile ekran başındaki koltuk patatesleri (yani halk sürüsü) arasında kalan kardeşlerimiz..

“Size albüm yapacağız” sözü ile kandırılmış bir grup genç, ünlü olma sevdası ile bu arka plan babalarının ön plana sunduğu kuklalar olarak bizim gözümüze sokulacaklar.. Biz de onları alkışlayacağız.. Güya topluma çok yararlı bir hizmet olacakmış.. Herhalde bu yarışmadan sonra bir anda toplumun refah seviyesi artacak, adada barış sağlanacak, elektrik sorunu çözülecek, maaşlarımıza zam gelecek.. O kadar büyük bir proje ki bu (yani bize anlatılanlardan öyle gözüküyor), bana öyle geliyor ki tüm bu sorunlara da merhem olacak gibi.. Hadi bakalım.. Seçelim birlikte pop starımızı.. Neler olacakmış..

Siz bu yarışmayı izlemeden önce, ben de sizi bu gazete sayfasından bir yarışmaya tabi tutuyorum.. (Bilirsiniz, yarışmaları çok severiz).. Sorum şu;

Cem Karaca, Barış Manço, Moğollar hangi pop star yarışmasını kazanarak ünlü olmuşlardır?.. Yüz puanlık uzman sorusu..

Cevabı bileni, gösterişli ve beş yıldızlı bir otelde (hatta altı yıldızlı bulabilirsem altı yıldızlıda yapacağım, sponsor bulabilirsem) dünyanın en yapmacık gülümsemeye sahip sunucusu eşliğinde pop star (popüler yıldız) ilan edeceğim..


Dr. Tahir Tamer Kumkale
24 Aralık 2009 Perşembe

 
BİLDİRİ-YORUM
2000-2012 | Dr. Tahir Tamer Kumkale