31 MART 2020 SALI

 
Dr. Tahir Tamer Kumkale

tamer@kumkale.net

İYİ İNSANLARI SAYGI İLE SELAMLIYOR VE SEVGİ İLE KUCAKLIYORUM.............

Ana Sayfa
Başlarken
Yazı Arşivi
Yazı Arama
Kitaplarım
Hakkımda


    Kitaplarımdan seçmeler...

Amazon'da kitaplarım


Ya KKTC'deki ikizler?
Bu yazımı Facebook'ta beğenmek veya bir arkadaşınıza göndermek (tavsiye etmek) için:

 24 Aralık 2009 Perşembe 

Orkun Kumkale’nin bu makalesi KKTC, KIBRISLI Gazetesi’nin 11 Aralık 2009 tarihli köşesinde yayınlanmıştır.

Allah’ın kafadan yapışık olarak yarattığı Bangladeş’li ikizler, İngiliz doktorların çabaları ile Bangladeş’in başkentinde yapılan operasyonla ayrılmış.. İkizler hastanedeki renkli balonlarla süslenen odalarından, titizlenerek özel arabalarına konarak, kafalarındaki bandajların ileriki bir tarihte açılmasını beklemek üzere evlerinde istirahata alınmışlar..

Ailesi yerinde karar vermiş yapışıkları ayırarak.. Haklılar.. Yapışık yaşamak zordur çünkü.. İleriki yaşlarda, ikizlerin tek başlarına yapması gereken şeyler olacaktır.. Okula gidip kendi istediği eğitimi almak gibi.. Tam dibinde size yapışık duran ve Fransız Edebiyatı okumak isteyen kardeşinizi İş Hukuku derslerine sokmak herhalde kardeşiniz için bir intihar olabilirdi..

Ya da evlenmek.. Özellikle gerdek gecesini düşünemiyorum..

“Kardeşim sen gözlerini kapat, ben çok özel birşeyler yapacağım..” mı diyeceksiniz?

Tabi ki ikizlerin ayrılması gayet güzel bir haber.. İngiliz doktorun yaptığı “ameliyat oldukça başarılı geçti” açıklaması biraz reklam koksa da, tıbbın ve bilimin geldiği olağanüstü noktalar, insanoğlunun bir başarısı olarak göğsümüzü kabartmıyor değil..

Garip olan şeyse, birkaç insanın yaşaması için bu kadar masraf ve medyatik “tatava” yapılırken, dünyada ölen onca Afrikalı için, Aidsli için, Irak’ta, Pakistan’da öldürülenler için malesef aynı şamatanın kopartılmaması.. Ne yani Bangladeş’te doğan yapışık ikizler insan da, emperyalist askerlerin her gün öldürdüğü ve işkence ettiği insanlar ağaç mı ya da ot mu? Değil elbet..

Dünyada yaşamaya gelmiş her insan özeldir ve güzeldir.. Ama adil dağıtılmayan dünya nimetleri malesef çoğu insanın ölümüne ve yıkımına yol açıyor.. Kurtarabildiklerimizden, yaşam verebildiklerimizden fazlası aramızdan ayrılıyor..

Malesef İngilizler bu işi de reklama dökmeyi iyi becermiş.. “Tıp çok ilerledi, yapışıkları da ayırabiliyoruz artık” diyorlar.. Keşke “ayrıkları” da yapıştıracak bir formül de bulsalar şu Yılbaşı arifesine girdiğimiz güzel günlerde..

Evet.. Kafadan ayrıklar mevzusundan söz ediyorum.. Aslında özde ikiz olup, kafalarının içinde ayrılanlar onlar.. Yani aynı topraklarda doğan, aynı kültürün ve memleketin insanı olup fikir ayrılığı bulunan öz kardeşler.. Bir tarafta statükoya uymayan muhalif insanlar ve öbür tarafta baskıcı, şiddet yanlısı, diktatörya hükümeti.. “Sosyal dayatmaların” uykusundan uyanan dürüst gazeteciler ve topluma uyu bebeğim diye ninniler söylemeye devam eden işini bilen yöneticiler gibi.. Bir yanda yönetimdeki kokuşmuşluğu, ahlaksızlığı, iki yüzlülüğü görüp dürüstçe yazı yazanlar, kalem/taraf tutanlar ve diğer yanda biber gazı, pompalı tüfek gibi militarist tehditlerle kendisi gibi düşünmeyenleri caydırmaya çalışanlar gibi..

Eskiden ikiz olup, şimdilerde ayrık yaşayan Kıbrıslı Türkler bunlar.. Kıbrıs adasında yapışık doğan bu kardeşlerden bir tanesi sonraları paranın, gücün, iktidarın, kapitalizmin, kaymak yemenin, burjuvazinin rahatlığına kapılarak diğeri üzerinde baskı rejimi oluşturmaya başlıyor.. Gereksiz bir savaşım veriyor öz kardeşine karşı.. Büyüklerinden destek alıyor bunu yaparken.. Yıkmaya çalışıyor karşısına aldığını.. Şiddete kapılıyor.. Saygısızlık yapıyor..

Şimdilerde Sağlık Reformu için mecliste görüşme yapıyorlarmış..

Meclisten bir reform operasyonu bekliyoruz, evet.. Reform şart.. Her şeyden önce bizzat kendilerinin psikolojik sağlıklarını düzelten bir reform yapmaları gerekiyor.. Çünkü şu anki gidişatları hiç de iyi gözükmüyor gözümüze.. Bir takım şaibeler var açıklanması gereken.. Geçiştirilmeden, hemen ve şimdi düzeltilmesi gereken şeyler var mecliste dönüp dolaşan.. KKTC meclisi bugünlerde biraz pis kokuyor gibi.. Silkelenip kendine gelmesine ihtiyacı var..

Anlayacağınız, Meclisin aslında dünyadaki tıp gelişmelerini izleyip de yapışık ikizleri dahi ayırabilecek teknolojiyi ülkeye getirecek “göstermelik” Sağlık Reformları yapma işini biraz daha sonraya bırakması gerekiyor.. Zira önce kendi “kafasal” sağlıklarını huzura kavuşturmaları şart..

Yapışık ikizleri ayırmayı tıbben başarabilen İngilizlere gelince.. Onlar adadaki bu ayrılıkçı tutumlardan zevk alıyor’a benziyorlar ne hikmetse.. Zira kardeşleri “ayırmak” onların işi..


Dr. Tahir Tamer Kumkale
24 Aralık 2009 Perşembe

 
BİLDİRİ-YORUM
2000-2012 | Dr. Tahir Tamer Kumkale